Obsah článku
Pomalu se blíží jaro a lidé pociťují stále silnější touhu po štíhlé postavě. Hubnutí se však může ukázat jako neefektivní, pokud z jídelníčku nejsou vyřazeny prázdné kalorie. Malé množství prázdných kalorií je ještě v pořádku, ale mnoho lidí je přijímá ve stravě mnohem více, než je zdrávo. Je důležité je omezit na množství, které odpovídá vašim potřebám, příjmu kalorií a živin.
Prázdné kalorie jsou součástí potravin s vysokou energetickou hodnotou, ale s malou výživnou hodnotou. Typickým příkladem jsou zpracovány sacharidy, některé tuky a alkohol. Tyto potraviny mají stejný obsah energie jako každá jiná kalorie, ale chybí jim mnoho důležitých živin, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty, aminokyseliny nebo vláknina.
TIP: Informace o počítání kalorií
Příjem a výdej
Základem zdravého životního stylu je kalorický příjem v rovnováze s činností, kterou člověk přes den provádí. Těžce pracující lidé, myšleno fyzicky, potřebují kalorií více. Slouží jim jako palivo. Pokud chcete zhubnout, řešením není jen méně jíst. To může vést k podvýživě, pokud stravu tvoří pouze potraviny s prázdnými kaloriemi a minimem živin. Prázdné kalorie se nacházejí v potravinách, které mají vysoký obsah kalorií, ale jen málo živin.
Prázdné kalorie i v rýži
Nejčastěji se prázdné kalorie přijímají potravinách obsahujících bílý cukr. Koláče, sušenky, sladkosti, cukrovinky, zmrzlina, nealkoholické ovocné nápoje, želé a jiné potraviny obsahující přidané cukry.
Bílé pečivo ani rýže vám při hubnutí nepomohou.
Cukr nejenže obsahuje prázdné kalorie, navíc podporuje vznik obezity či cukrovky. Cukr lidské tělo potřebuje jen v malých dávkách. Chuťové buňky jsou těmi zrádci, kteří ptají více, než potřebují. Ovládněte chuť na sladké, a snížíte tak i příjem prázdných kalorií.
Sponzorováno
Omezit by se mělo i jedení rafinovaných obilovin, jako je bílý chléb nebo bílá rýže. Nahraďte je celozrnnými variantami. Margarín a některé tuky či oleje také nejsou vhodnou složkou zdravé stravy. Jisté druhy tuků však lidské tělo potřebuje, například ty v olivovém oleji, ořeších a mořských rybách. Nejčastěji potraviny s prázdnými kaloriemi jsou i pizza, limonády, energetické a ovocné nápoje s přidaným cukrem, sýry, zmrzlina, mastné masové pokrmy, jako klobásy, slanina či žebírka. Zdaleka se vyhněte i fastfoodům, které jsou synonymem prázdných kalorií. Raději si dejte těstoviny s olivovým olejem a zeleninou, či libovým masem.
Pozor na alkohol
Omezit by se měl i příjem alkoholických nápojů. Ty jsou totiž prázdnými kaloriemi přímo přeplněné. Hroznová šťáva sice obsahuje látky OPC, některá vína zase vitamín C a pivo vitamin B, ale jejich množství je zanedbatelné ve srovnání s prázdnými kaloriemi.
Alkohol totiž obsahuje téměř dvojnásobek kalorií než například bílkoviny. V neprospěch alkoholu hovoří i fakt, že kalorie, které tělo z něj příjmu, se přeměňují na tuk. Vysoký příjem kalorií se odrazí v játrech a viditelných tukových zásobách.
Kalorie získané z alkoholu se v těle ukládají jako tuk. Moudřejší je zvolit si potraviny si menším množstvím prázdných kalorií. To je například neslazená jablečná šťáva, libové mleté hovězí maso, které pomáhají udržet si nízký příjem přidaných cukrů a pevných tuků. V kuchyni používejte nízkotučný sýr, slazené nápoje nahraďte vodou nebo sodovkou bez přidaného cukru.
Kontrolujte obaly výrobků, zda mají nižší obsah kalorií. Zdravou jistotou je ovoce a zelenina. Pokud je doplníte dostatečným pitím vody a bylinných čajů, spolu s vyváženou výživnou stravou jste na správné cestě k vysněné postavě. A ke zdravému organismu.
Sponzorováno
Dáváte pozor na příjem prázdných kalorií? Vyhýbáte se jim? Napište mi do komentářů.
Co si dále o kaloriích přečíst?
- TIP: Jak fungují kalorie a jejich počítání?
- Kalorická hustota – jak zhubnout a přitom jíst více jídla
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články