Sponzorováno

Prázdné kalorie: kde se skrývají? 4.9/5 (10)

Prázdné kaloriePomalu se blíží jaro a lidé pociťují stále silnější touhu po štíhlé postavě. Hubnutí se však může ukázat jako neefektivní, pokud z jídelníčku nejsou vyřazeny prázdné kalorie. Malé množství prázdných kalorií je ještě v pořádku, ale mnoho lidí je přijímá ve stravě mnohem více, než je zdrávo. Je důležité je omezit na množství, které odpovídá vašim potřebám, příjmu kalorií a živin.

Prázdné kalorie jsou součástí potravin s vysokou energetickou hodnotou, ale s malou výživnou hodnotou. Typickým příkladem jsou zpracovány sacharidy, některé tuky a alkohol. Tyto potraviny mají stejný obsah energie jako každá jiná kalorie, ale chybí jim mnoho důležitých živin, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty, aminokyseliny nebo vláknina.

TIP: Informace o počítání kalorií

Příjem a výdej

Základem zdravého životního stylu je kalorický příjem v rovnováze s činností, kterou člověk přes den provádí. Těžce pracující lidé, myšleno fyzicky, potřebují kalorií více. Slouží jim jako palivo. Pokud chcete zhubnout, řešením není jen méně jíst. To může vést k podvýživě, pokud stravu tvoří pouze potraviny s prázdnými kaloriemi a minimem živin. Prázdné kalorie se nacházejí v potravinách, které mají vysoký obsah kalorií, ale jen málo živin.

Prázdné kalorie i v rýži

Nejčastěji se prázdné kalorie přijímají potravinách obsahujících bílý cukr. Koláče, sušenky, sladkosti, cukrovinky, zmrzlina, nealkoholické ovocné nápoje, želé a jiné potraviny obsahující přidané cukry.

Bílé pečivo ani rýže vám při hubnutí nepomohou.

Cukr nejenže obsahuje prázdné kalorie, navíc podporuje vznik obezity či cukrovky. Cukr lidské tělo potřebuje jen v malých dávkách. Chuťové buňky jsou těmi zrádci, kteří ptají více, než potřebují. Ovládněte chuť na sladké, a snížíte tak i příjem prázdných kalorií.

Sponzorováno

Omezit by se mělo i jedení rafinovaných obilovin, jako je bílý chléb nebo bílá rýže. Nahraďte je celozrnnými variantami. Margarín a některé tuky či oleje také nejsou vhodnou složkou zdravé stravy. Jisté druhy tuků však lidské tělo potřebuje, například ty v olivovém oleji, ořeších a mořských rybách. Nejčastěji potraviny s prázdnými kaloriemi jsou i pizza, limonády, energetické a ovocné nápoje s přidaným cukrem, sýry, zmrzlina, mastné masové pokrmy, jako klobásy, slanina či žebírka. Zdaleka se vyhněte i fastfoodům, které jsou synonymem prázdných kalorií. Raději si dejte těstoviny s olivovým olejem a zeleninou, či libovým masem.

Pozor na alkohol

Omezit by se měl i příjem alkoholických nápojů. Ty jsou totiž prázdnými kaloriemi přímo přeplněné. Hroznová šťáva sice obsahuje látky OPC, některá vína zase vitamín C a pivo vitamin B, ale jejich množství je zanedbatelné ve srovnání s prázdnými kaloriemi.

Alkohol totiž obsahuje téměř dvojnásobek kalorií než například bílkoviny. V neprospěch alkoholu hovoří i fakt, že kalorie, které tělo z něj příjmu, se přeměňují na tuk. Vysoký příjem kalorií se odrazí v játrech a viditelných tukových zásobách.

Kalorie získané z alkoholu se v těle ukládají jako tuk. Moudřejší je zvolit si potraviny si menším množstvím prázdných kalorií. To je například neslazená jablečná šťáva, libové mleté ​​hovězí maso, které pomáhají udržet si nízký příjem přidaných cukrů a pevných tuků. V kuchyni používejte nízkotučný sýr, slazené nápoje nahraďte vodou nebo sodovkou bez přidaného cukru.

Kontrolujte obaly výrobků, zda mají nižší obsah kalorií. Zdravou jistotou je ovoce a zelenina. Pokud je doplníte dostatečným pitím vody a bylinných čajů, spolu s vyváženou výživnou stravou jste na správné cestě k vysněné postavě. A ke zdravému organismu.

Sponzorováno

Dáváte pozor na příjem prázdných kalorií? Vyhýbáte se jim? Napište mi do komentářů.

Co si dále o kaloriích přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva