Sponzorováno

Jak nepřibrat během Vánoc? Tipy, které vám pomohou 4.83/5 (6)

Jak nepřibrat na Vánoce?

Jak nepřibrat na Vánoce?

Vánoce se nezadržitelně blíží. Pokud se vám za poslední měsíce podařilo zredukovat svou váhu, jistě máte z daného období velké obavy. Nedivíme se vám, a proto přinášíme několik zajímavých tipů, jak nepřibrat během Vánoc. Tento postup nemusí být nutně spojený jenom s omezováním, jelikož stejně jako u klasické diety, i zde může o mnohém rozhodnout strava.

Cukroví

To na Vánoce neodmyslitelně patří a je více než jasné, že ani vy si ho nechcete upírat. Důležité je začít řešit tento problém ještě před tím, než začnete vůbec péci. Z jakého důvodu? My doporučujeme vyměnit klasické recepty za ty zdravější. Tedy takové, ve kterých budete eliminovat třeba kila cukru. Ten můžete nahradit lepším přírodním sladidlem, které je nejenom zdravější, ale je také dietnější. Když už cukr, tak raději ten třtinový, nebo raději rovnou stévie. Stejně tak ale můžete použít i různé druhy sirupů, kam řadíme třeba ten javorový, nebo agávový. Vaše cukroví také osladí, a přitom není tak špatný, jako bílá klasika.

Nezapomínejte ale ani na použití kvalitnější a zdravější mouky. I když většina vašich receptů obsahuje standardní bílou mouku, letošní Vánoce můžete udělat výjimku. Jakou? Použijete mouku lepší, která obsahuje i dostatečné množství vlákniny, která vás pomůže lépe zasytit. Pokud hledáte tipy, zkuste mouku:

 • Celozrnnou
 • Špaldovou
 • Žitnou nebo pohankovou

Náš tip: Zkuste si udělat zdravé RAW cukroví, vygooglete si tento pojem a najdete mnoho zdravého a chutného cukroví

Smažená ryba

Ta na vánoční stůl neodmyslitelně patří. U většiny domácností je to pochopitelně kapr, který však nemusí být jedinou volbou, která existuje. Že jde o rybu je sice chvályhodné, ale pokud hledáte rady, jak nepřibrat během Vánoc, je určitě nutné změnit její tepelnou úpravu. Klasikou je dnes trojobal a následné smažení – je jedno, jestli ve fritovacím hrnci, nebo na pánvi. Obojí jak vašemu zdraví, tak i vaší váze rozhodně nepřispívá.

Rybu určitě nedoporučujeme z jídelníčku eliminovat. Je jedno, zda to bude kapr, nebo ryba jiná. Důležité je ji správně připravit. My doporučíme klasickou přírodní úpravu, a to buď na pánvi, nebo na kontaktním grilu. Stejně tak není problém rybu také upéci. Ve všech třech případech se lze obejít zcela bez tuku. Když už musí být, tak plně postačí pár kapek kvalitního olivového oleje.

Bramborový salát

I ten je velkým rizikem. Tedy pokud mluvíme o klasické přípravě, která kromě zeleniny obsahuje i pořádnou porci majonézy. Pokud by šlo jenom o zeleninu, není to zase až takový problém, jelikož ta se v rámci dietního režimu skutečně hodí více než dobře. Pokud je něco problém, je to ona majonéza. Pokud ji kupujete a nikdy jste se nezajímala o to, z čeho je vyráběna, je dobré zmínit recept na tu domácí. K ní je potřeba:

Sponzorováno

Je tedy jasné, že vzhledem k obsahu oleje je majonéza doslova kalorickou bombou. A tou se následně stává i samotný bramborový salát. Hledáte-li tipy, jak nepřibrat o Vánocích, zkuste jeho lehčí variantu. Ta první může souviset s tím, že ho jenom lehce zakápnete kvalitním olivovým olejem. Druhou variantou je použití nízkotučného jogurtu, kterým jednoduše nahradíte majonézu. Chuť bude velmi podobná a kalorická hodnota pro vaše tělo mnohem přijatelnější.

TIP: Jak na vánoční stres?

Občerstvení pro přátele

Ani zde se nemusíte nutně držet klasických postupů, jako jsou různé chlebíčky, jednodohubky, uzeniny, nebo tučné sýry. I zde lze experimentovat. Pokud si chcete zachovat podobný styl, doporučíme hlavně celozrnné pečivo, které je ideální namazat nízkotučným tvarohem, nebo sýrem cottage. Potom stačí kousek zeleniny a výsledek je hotový.

Pokud hledáte skutečně dietní verzi, zkuste výhradně jenom zeleninové provedení. Jak na to? Klasické pečivo můžete nahradit třeba okurkou, stejně jako není problém rozkrojit, vydlabat a poté naplnit menší rajče. Hitem ale mohou být třeba i různé zeleninové pěny v mističkách, které jsou nejenom dietní, ale rozhodně mohou být pro vaše hosty zajímavým zážitkem.

Držte se na uzdě

Několik tipů na správnou stravu máme za sebou. Pokud vás zajímají i další tipy, jak nepřibrat během Vánoc, je třeba dodržovat podobný režim, jako při klasické dietě. Snažte se držet na uzdě a jíst jenom zdravá jídla. Též myslete i na pravidelnost a alespoň 5 porcí během celého dne. Určitě se snažte nemít nezdravé jídlo na očích. Je dobré mít ho ukryté připravit ho jenom ve chvíli, kdy přijde návštěva.

Též doporučujeme vyhýbat se alkoholu. Přípitek nebo sklenka vína ke štědrovečerní večeři problém není. Pravidelné dávky alkoholu po celé svátky však vaši snahu o udržení váhy spolehlivě zhatí. Zvláště, když s Vánocemi souvisí sladké nápoje, jako je:

 • Vaječný koňak
 • Punč
 • Svařené víno s cukrem
 • Kolové sladké nápoje a džusy

Snažte se o dostatek pohybu

Není vám pohyb ničím cizím? Dobrá zpráva. I svátky můžete využít k pohybu. Zapomeňte však na fitcentra a tělocvičny. Nekažte si vánoční pohodu. Stačí, když budete v případě dobrého počasí pravidelně chodit ven, na procházky. Pokud jste milovnice zimních sportů, lze vyrazit i na hory. Většina lyžařských středisek funguje i o svátcích. A celodenní lyžování bez front bude nejenom příjemným zážitkem, ale zajistí efektivní spalování, díky kterému můžete bez obav při večerním sledování pohádek i hřešit – v souvislosti s jídlem.

Co si ještě přečíst na téma Vánočního (ne)přibírání?

VIDEO: Jednoduché, levné a rychlé Zdrawé RAW cukroví

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva