Sponzorováno

Jak na popraskané rty? Poradíme vám… 4.91/5 (22)

Poradíme vám jak na popraskané rty...

Poradíme vám jak na popraskané rty…

Pocit suché pleti umí být nepříjemný, ale pocit suchých a popraskaných rtů je ještě horší. Je to pocit na zbláznění. Ale co přesně způsobuje popraskané rty? Nabízíme vám seznam nejčastějších příčin suchých rtů, abyste věděli, čeho se vyvarovat, pokud chcete, aby vaše rty byly hydratované.

Chcete pěkné rty? Pečujte o ně! Základem pěkných rtů je, aby byly zdravé. Když jsou popraskané, či zanícené, celkový dojem nezachrání ani dokonalý make-up, ani výrazná rtěnka ani třpytivý lesk. I v tomto případě platí, že dokonalý vzhled zaručí vhodná prevence. Kůže na rtech je velmi citlivá, díky čemuž máme z líbání fantastický požitek, ale právě kvůli své přecitlivělosti je náchylná tak na změny počasí, jakož i na oslabení imunity.

Co způsobuje popraskané rty?

1. Olizování rtů

Pokud máte pocit, že jsou rty suché a popraskané, pravděpodobně máte tendenci si je olizovat. Nicméně, to je jen dočasná oprava. Brzy poté, co je oblíznete přijde pocit sucha znovu, takže si je olížete ještě jednou, co se změní na nepěkný zvyk, který ani nepomůže k rehydrataci vašich rtů. Sliny se totiž odpařují velmi rychle a zanechají rty ještě sušší.

TIP: Jak na plné rty?

2. Dehydratace

Pokud své tělo dostatečně nehydratujete, nedivte se, že máte i rty popraskané. Ujistěte se, že budete pít dostatek tekutin, zejména vody po celý den.

3. Alergie

Existuje mnoho alergií, které mohou způsobit popraskané rty, včetně alergie na kobalt a nikl. Pokud užijete příliš mnoho vitaminu B12, může se u vás tato alergie objevit. Pokud jste alergičtí na nikl, ujistěte se, že si nebudete dávat žádný kov blízko úst včetně sponek na papír. Pokud máte nebo plánujete mít piercing ve rtu, zjistěte si, zda neobsahuje nikl.

Rozpraskané rty může zapříčinit i alergická reakce, například na kosmetické přípravky, ale stejně tak mohou být i signálem doutnající nemoci, či vnitřní horečky.

4. Nechráníte si rty

Pokud si rty nechrání před nepřízní počasí, zákonitě rychle popraskají. Vždy používejte balzám na rty, bez ohledu na počasí. Podívejte se, zda má balzám i ochranný faktor, kvůli slunci. Vaše rty tak budou chráněny, i hydratované.

5. Dýchání ústy

Vzduch, který neustále prochází rty je i vysušuje. Lidé, kteří chrápou a mají spánková apnoe, mají často tento problém se rty, který je i budí ze spánku. Pokud jste nemocní a máte ucpaný nos tak, že dýcháte pouze ústy, pravděpodobnost vzniku popraskaných rtů je vysoká.

6. Zubní pasta

Všimli jste si, jaké jsou po čištění zubů vaše rty suché a popraskané? Mnohé zubní pasty obsahují látku sodík lauryl sulfát, který je znám, že vysušuje pokožku, a dokonce způsobuje její podráždění. V některých případech může dokonce způsobit i perorální dermatitidu. Pokud vám zubní pasta způsobuje problémy, přestaňte ji používat a podívejte se po jiné.

Sponzorováno

7. Citrusové plody

Kyselina v citrusových plodech může podráždit rty. Před konzumací tropického ovoce si potřete rty ochranným balzámem. Použití bonbónu nebo žvýkačky hned po zkonzumování plodu může mít stejně ochranný účinek.

8. Nedostatek vitamínu B

Nedostatek vitamínu B se nejprve projeví na špatném stavu vaší pokožky a může být příčinou šupinatých nebo dokonce bolestivě popraskaných rtů. Proto do svého jídelníčku zařaďte dostatečné množství ořechů, luštěnin, masa a čerstvé zeleniny.

Jak na popraskané rty?

• Natřete je vazelínou, krémem či balzámem na rty. Před pobytem v suchém a studeném prostředí, ale i během něj jejich těmito prostředky neustále hydratujte.
• Při pobytu na slunci používejte masti na rty s ochranným faktorem 15-25. Většina z nich je i odolná proti vodě.
• Balzám na rty s ochranným faktorem si nanášejte i během turistiky ve vyšších nadmořských výškách.
• Když je důvodem popraskání rtů alergická reakce, ihned změňte zubní pastu, kosmetické přípravky i přípravky na rty, které jste dosud používali, vyměňte je za jiné a sledujte následnou reakci.
Vyhýbejte se kyselým a kořenitým jídlům, které zintenzivňují pálivou bolest postiženého místa.
Snažte se neoblizovat rty, to je velmi důležité
Denně vypijte alespoň 6-8 sklenic vody, zejména pokud se zdržujete v místnosti s ústředním topením.
• Pokud máte problém se špatně sedící protézou, navštivte zubního lékaře, právě on může odstranit příčinu častého praskání rtů.

Co ještě na popraskané rty vyzkoušet?

Masáž rtů je fajn

Rtům občas dopřejte masáž měkkým zubním kartáčkem. Díky tomu se prokrví a odstraní se z nich odumřelé kožní buňky. Suché rty vám poděkují i za medovou kúru. Stačí, když si na ně med nanesete a necháte ho vsáknout. Med je totiž zdrojem vitamínů, minerálů, aminokyselin a obsahuje nejméně šest vitamínů (B, C, měď, železo, mangan, vápník) a jiné přírodní složky.

Kvalitní peeling na rty

Suché a popraskané rty nevyléčíte, pokud jejich nezbavíte suchých šupinek odumřelé kůže. Na pomoc si vezměte měkký zubní kartáček a jemnými krouživými pohyby ní přejíždějte po rtech. Začněte od středu rtů a pokračujte ke koutkům. Rty zároveň pěkně promasírujete a prokrvíte, takže budou lépe vstřebávat ošetřující prostředky.

Okurková maska na rty

Skvělé léčebné účinky má i obyčejná salátová okurka. Nastrouhejte ji najemno a naneste na rty. Nechte působit 20 minut, setřete, rty osušte a naneste vazelínu nebo jelení lůj.

Co si ještě o rtech přečíst?

VIDEO: Jak si můžete udělat balzám na rty doma?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva