Sponzorováno

Jak léčit lupénku (psoriázu)? Různé metody léčby 4.88/5 (17)

Jak léčit lupénku (psoriázu)? Různé metody léčbyPsoriáza, neboli lupénka, se zatím bohužel považuje za nevyléčitelnou nemoc. Medicína dokáže bojovat jen proti jejím vnějším symptomům, které se ale správnou a hlavně nepřetržitou léčbou dají udržovat pod kontrolou a pacienti tak mohou žít plnohodnotným životem.

Méně příjemné – kortikosteroidy, fototerapie, dehet

Ke nejrozšířenější konvenční léčbě patří lokální aplikace kortikosteroidů, které jsou sice účinné, ale zároveň ovlivňují organismus několika vedlejšími efekty a nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání – pro těhotné ženy a malé děti dokonce vůbec. Fototerapie využívá pozitivní účinky slunečního a umělého UV-záření na postižená místa, nesmíte si však při ní zapomenout chránit zbytek těla krémem s ochranným faktorem. Už odedávna se k léčbě lupénky používal dehet, v moderní medicíně se však od něj upouští, protože nepříjemně páchne a špiní oblečení.

Přírodní léčivy vypadají velmi slibně

Účinné a přitom ohleduplné způsoby léčby lupénky v poslední době nabízí i alternativní a přírodní medicína. Od nepaměti se jako nejlepší terapie při různých kožních chorobách doporučuje dovolená u moře. Na první pohled kuriózně může působit ichtyoterapie, tedy pobyt v bazénu se speciálním druhem rybiček, které nemocnou kůži pojídáním šetrně obrousí a zregenerují. Zatím se však jedná o relativně nákladný způsob léčby nabízen hlavně na internetu a v soukromých zdravotnických centrech.

Novinkou v léčbě psoriázy na našem trhu jsou přípravky Dr. Michaels, jejichž účinky jsou založeny na kombinaci obsahu různých biologických látek – ovocných kyselin, rostlinných extraktů a olejů. Jsou vyrobeny vysloveně na bázi přírodních komponentů a neobsahují kortikosteroidy – mohou je tedy používat i děti a těhotné ženy. Výsledky odborných studií dermatologů prokázaly až 80% úspěšnost těchto produktů a prodloužené období návratu onemocnění u pacientů s různými druhy psoriázy. Přírodní léčiva se tedy v léčení lupénky stávají velmi slibným odvětvím a získávají popularitu mezi odborníky i pacienty.

Pro a proti u možností léčby lupénky

Lokální léčba lupénky kortikosteroidy

PRO
Nejběžnější a účinný způsob léčby lehké formy psoriázy.

PROTI
Nežádoucí účinky: ztenčení kůže, akutní návratová reakce při vysazení léčby a dlouhodobé slábnutí účinku; nevhodné pro těhotné a kojící ženy i malé děti.

Biologická léčba lupénky

PRO
Aplikace 1-2x týdně, resp. 1x za 12 týdnů, infuze 1x za 8 týdnů; hrazeno pojišťovnou, podávané podkožně nebo infuzí.

PROTI
Možné infekce, bolesti hlavy, svalů, zátěž na játra, infekce horních cest dýchacích, psychické poruchy, možný výskyt malignit – nutnost monitorování zdravotního stavu pacienta.

Fototerapie UVB zářením

PRO
Úspěšná a relativně velmi bezpečná metoda léčby z kategorie těch levnějších.

Sponzorováno

PROTI
Namáhání pokožky podobně jako při opalování; nemožnost aplikovat doma, pokud si nezakoupíte speciální lampu.

Ichtyoterapie

PRO
Relativně dlouhé období návratu příznaků; bezpečná léčba bez vedlejších účinků.

PROTI
Časově náročné – několik týdnů 1-2 hodiny denně; příznaky nevyléčí úplně, jen zmírní.

Pobyt u moře, Balneoterapie (lázeňská léčba)

PRO
Pozitivní účinky relaxu i na psychiku; vhodná doplňková léčba.

PROTI
Finančně nákladné; není dostupná každému; dočasný efekt.

Přírodní léčba Dr.Michaels

PRO
Ověřená 80% účinnost; dostupné v lékárnách; vhodná pro všechny – těhotné i kojící ženy a děti; bez vedlejších účinků; velmi účinné na chronické, přetrvávající projevy.

PROTI
Přípravky nejsou vhodné pro akutní, tedy náhle vzniklé projevy; kosmetický přípravek, který účinkuje jako lék.

Na co si dávat pozor, pokud trpíte psoriázou?

Asi nejklasičtější příklady, které zhoršují projevy lupénky jsou stres, alkohol, kouření a drogy. Jakékoliv mechanické podráždění také symptomy jen zhorší, proto si lupenkáři musí dávat pozor například při utírání se do ručníku, nedoporučuje se nosit oblečení, které příliš tře pokožku a hlavně – neškrábat se. Krátkodobá úleva za to nestojí. V zimě je nutné dávat pozor na suchý vzduch ve vytápěných bytech, použít zvlhčovač. Lupénkáři by se měli vyhýbat také mastným či aromatickým jídlům a obecně nezatěžovat příliš játra. Je důležité myslet na to, že kůže psoriatiků vyžaduje pravidelné, denní ošetření.

Zhoršení stavu lupénky mohou zapříčinit:

 • Stres
 • Alkohol
 • Kouření
 • Drogy
 • Jakékoliv mechanické podráždění
 • Suchý vzduch
 • Mastná či aromatická jídla

Detox i sport prospívají

Sponzorováno

Naopak pozitivní vliv na lupénku má sluneční záření, nebojte se proto tělo nakrátko odhalit hřejivým paprskům. Pravidelný pitný režim, zdravá životospráva a sport přispívají k celkové imunitě a zmírňují příznaky lupénky. Při sportu je ale třeba dát pozor na přílišné zpocení, které postižené kůži neprospívá. Pravidelná detoxikace má přímo také pozitivní účinky, ale ideální je přizpůsobit svou životosprávu dlouhodobě a nestřídat období absolutního půstu s obdobími bezmezného „hýření“ – nemoc se pak totiž vrátí tak rychle, jak jste se jí zbavili.

Pozitivní vliv tedy má má:

 • Sluneční záření
 • Pravidelný pitný režim
 • Zdravá životospráva
 • Sport
 • Pravidelná detoxikace

Co si ještě o lupénce přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva