Sponzorováno

Kosmetická vazelína na pleť neboli Petroleum Jelly (petrolatum) – jaké má účinky a proč ji používat? 4.77/5 (22)

Jak vaší pleti může prospět kosmetická vazelína?

Jak vaší pleti může prospět kosmetická vazelína?

Co je to vlastně vazelína neboli Petroleum Jelly a z čeho se vyrábí?

Vazelína (nazývaná také jako kosmetická vazelína) je směsí minerálních olejů a vosků, které tvoří polotuhou mast. Z pohledu chemie je to polotuhá směs uhlovodíků. Tento produkt se příliš nezměnil od doby, kdy jej objevil Robert Augustus Chesebrough v roce 1859.

Chesebrough si všiml, že dělníci pracující s ropou používají k vyléčení ran a popálenin jakési želé. To ho zaujalo a začal toto želé více zkoumat. Doba pokročila a díky tomuto objevu jsou některé druhy vazelíny schváleny pro prodej bez lékařského předpisu pro ochranu pokožky. Vazelína se také stále hodně používá v kosmetice. Obecně se jí říká kosmetická vazelína.

Výhody vazelíny jsou v ruku v ruce s její hlavní složkou, a sice s ropou. Její vlastnosti pomáhají utěsnit pokožku bariérou chránící před vodou. To pomáhá vaší pokožce léčit se a udržovat si vlhkost. Čtěte dále a dozvíte se, na co všechno můžete použít tuto kosmetickou vazelínu.

Kosmetická vazelína a pleť

A jak tato látka funguje? Nenechte se mýlit, kosmetická vazelína ve skutečnosti nepřidává do pokožky vlhkost. Co vazelína dělá, je to, že umí utěsnit existující vlhkost v kůži. Chrání také kůži, která byla poraněna nebo podrážděna, a vytváří efektivní bariéru, pokud je na ránu aplikována.

Takže kosmetická vazelína účinně snižuje množství ztrát vlhkosti z pokožky.

Výhody a možnosti použití vazelíny na pleť

Pojďme se spolu podívat na to, jak vám a vaší pleti může kosmetická vazelína pomoci.

1. Léčí drobné kožní oděrky a popáleniny

Studie ukazují, že vazelína je účinná při udržování vlhkosti pokožky během hojení a regeneraci po operaci. Ujistěte se ale, že povrch, na který nanášíte vazelínu, je řádně očištěn a vydezinfikován. Jinak můžete různé bakterie a další patogeny uvěznit uvnitř rány a zpomalit tak proces hojení. A to nechcete.

2. Kosmetická vazelína příjemně zvlhčí obličej, ruce a další části těla

Ano, je to tak. Kosmetická vazelína velmi příjemně zvlhčí obličej, ruce, nohy a další části těla. Jak ji použít?

Krém na obličej a tělo: Naneste kosmetickou vazelínu na pokožku po sprchování. Po sprchování je ideální čas, vaše pokožka má v sobě vlhkost. Vazelína takto velmi efektivně zabraňuje vysychání pokožky.

Na popraskané paty: Namočte svá chodidla do teplé vody a přidejte do ní sůl. Ručníkem pak nohy důkladně osušte a naneste na paty vazelínu a čisté bavlněné ponožky.

Ošetření rukou po práci: Po důkladném umytí a vysušení rukou na ně použijte trochu vazelíny, která vám pomůže uzamknout vlhkost v pokožce a urychlí to i hojení.

Na popraskané rty: Kosmetickou vazelínu lze použít na i na popraskané rty.

3. Pomoc i pro tlapky domácích mazlíčků

Kůže na tlapkách vašeho psa může prasknout a vyvolat tak velké bolesti a nepohodlí. Očistěte vždy po venčení tlapky bavlněnou gázou, osušte je a naneste kosmetickou vazelínu. V ideálním případě by toto ošetření mělo být provedeno po každé procházce nebo s vaším domácím mazlíčkem.

4. Prevence plenkové dermatitidy

Ukázalo se, že kosmetická vazelína je skvělou prevencí před plenkovou dermatitidou. Před nanesením vazelíny řádně vyčistěte a osušte dětskou pokožku. Kosmetická vazelína vytvoří silnou ochrannou bariéru, která pomůže chránit pokožku dítěte před neustálým vystavením vlhkosti. I pokud plenkovou dermatitidou dítě již trpí, vazelínu použijte. Pokud přetrvává vyrážka dlouhou dobu, ukažte ji lékaři.

5. Kosmetická vazelína umí efektivně odstranit oční make-up

Kosmetická vazelína je účinným způsobem, jak odstranit make-upu z oblasti očí. A nemějte strach. Vazelína je pro oblast očí velmi bezpečná. Při stírání make-upu samozřejmě nezapomeňte zavřít oči. Někteří lidé také přísahají, že jim kosmetická vazelína krásně pomáhá na vějířkovité vrásky kolem očí.

Sponzorováno

6. Vazelína je super i na vlasy

Slunce, vítr, a třeba i voda z bazénu mohou vaše vlasy vysušovat. Kosmetická vazelína může výrazně zlepšit vzhled rozštěpených konečků vlasů a také vlasům přidá lesk. Vmasírujte mezi dlaně malé množství této vazelíny a aplikujte na konečky svých vlasů. A s třepením konečků je konec.

7. Zabraňte nechtěnému barvení kůže při barvení vlasů nebo lakování nehtů

Před barvením vlasů naneste kosmetickou vazelínu na místo, kde vlasy končí. Tedy na vlasovou linii. Tím velmi efektivně zabráníte nechtěnému nabarvení pokožky, o které jistě nestojíte. Také to funguje, pokud si doma chcete malovat nehty. Když jste hotovi, bariéru z kosmetické vazelíny snadno odstraníte prstem.

8. Udrží vaši vůni po delší dobu

Pokud použijete kosmetickou vazelínu na pleť a pak na ni stříknete vůni, bude parfém vonět po delší dobu.

9. Používejte kosmetickou vazelínu jako mazací prostředek pro zaseknuté předměty

Prstýnek zaseknutý na prstu? Dejte si na prst trochu této vazelíny a vše je vyřešeno. Kosmetická vazelína pomůže prstenu sklouznout z prstu.

10. Umí zpomalit stárnutí pleti

Jasně, samotná vazelína nesmršťuje póry ani nijak nezlepšuje vrásky, ale udržení hydratace pokožky je nezbytným preventivním opatřením ke zpomalení známek stárnutí na kůži. A to přesně kosmetická vazelína dělá.

Možné vedlejší účinky kosmetické vazelíny

Přestože vazelína má mnoho výhod, měla by být určena pouze pro vnější použití. Nejezte ji, ani nevkládejte vazelínu do úst. Nepoužívejte také vazelínu pro masturbaci nebo jako vaginální lubrikant. Podle jedné studie na 141 ženách se zjistilo, že 17 procent z nich ji používalo interně, a 40 procent z nich mělo pozitivní testy na bakteriální vaginózu.

Potenciální vedlejší účinky kosmetické vazelíny mohou být:

 • Alergie: Někteří lidé jsou citlivější a mohou se u nich vyvinout alergie, pokud používají produkty získané z ropy. Při používání nového produktu na pleť vždy dávejte pozor na podráždění a nežádoucí účinky.
 • Infekce: Nesprávné osušení nebo čištění pokožky před aplikací vazelíny může způsobit plísňové nebo bakteriální infekce. Tak na to pozor.
 • Aspirační rizika (vdechnutí tuhých látek do plic nebo průdušnice): Před použitím vazelíny kolem oblasti nosu, zejména u dětí, se poraďte se svým lékařem. Vdechování minerálních olejů může způsobit aspirační pneumonii.
 • Ucpané póry: Někteří lidé mohou mít při používání vazelíny problémy s ucpanými póry. Před použitím vazelíny se ujistěte, že jste pokožku řádně očistili, aby se snížilo riziko problémů.

Na co kosmetická vazelína NENÍ?

Není vhodná pro péči o pokožku po vystavení slunci

Kosmetickou vazelínu není bezpečné použít jako okamžité opatření k léčbě spálení od slunce (např. na tváři). Vazelína je na bázi oleje, což znamená, že se může pokožku zahřívat a zhoršovat vaše příznaky.

Ano, kosmetická vazelína může být použita k léčbě „drobných popálenin“, ale měli byste ji použít pouze na popáleniny, které se již léčí, a to po době několika hodin po zranění. Místo toho zkuste na popálenou pokožku od slunce jiný přírodní lék, například aloe.

Není vhodná na akné

Pokud u vás propuklo akné, nedávejte na obličej vazelínu. Existuje mnoho dalších hydratačních možností, pokud máte pleť náchylnou k akné. Vazelína nebude tím pravým lékem při akné.

Časté otázky okolo kosmetické vazelíny

Je kosmetická vazelína dobrá pro suchou pokožku?

Ano, tato vazelína je bezpečná a dokonce doporučovaná pro použití na suchou pokožku. Díky svým vlastnostem vám vazelína může uklidnit pokožku, která je odírána a je suchá. Je to zvláště užitečná pro tenkou pokožku na vašich víčkách. Na rozdíl od většiny produktů je kosmetická vazelína bezpečná i v oblasti kolem očí.

Je vazelína dobrá pro mastnou pleť?

Použití vazelíny je bezpečné, i když máte mastnou pokožku. Ale někomu jednoduše nesedí. Vyzkoušejte, uvidíte. Pamatujte, že vazelína jednoduše utěsňuje vlhkost (a dokonce i nečistoty), kterou máte na tváři. Nezapomeňte ji proto aplikovat jen na čistou pokožku.

Sponzorováno

A co vy? Používáte kosmetickou vazelínu při péči o vaši pleť?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva