Obsah článku
Myslíte si, že reparační krémy jsou jen pro lidi s ekzémem, jizvami nebo s ranami? Mýlíte se. Opraví pokožku po práci v zahradě, lyžování či po celodenním úklidu. Kůže má přirozené mechanismy na to, aby se vyrovnala s mnoha poškozeními. „Pokud pracujete v zahradě s lopatou, vytvoří se vám na nejvíce zkoušeném místě otlak,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Zora Haviarová. Hrubnutím a rohovatěním se kůže chrání před vnějšími vlivy. „Někdy je však toho na ni příliš a tehdy musí přijít pomoc zvenčí.“
Začněte se hojit
Umýt nádobí, něco vyperete v rukou, projdete hadrem po podlaze … Pokud dlouhodobě vystavujete kůži zátěži, nezvládá se dostatečně rychle obnovovat. Různé chemické látky, chlor a voda oslabí přirozenou ochrannou bariéru. Poslední kapka může být kontakt s běžným čisticím prostředkem. „Najednou budete mít ruce suché, šupinaté, popraskané a bolestivé. Není to alergie. Organismus vám jen naznačuje, že jste překročili hranice. Právě tehdy by měli nastoupit reparační krémy,“ přibližuje odbornice. „Urychlí hojení, stáhnou zánět, dodají pokožce vlhkost a podpoří tvorbu kolagenu.“ Ve většině případů obsahují močovinu, tedy ureu, vitamin A, betakaroten, kyselinu hyaluronovou, oxid zinečnatý či minerální soli.
Sponzorováno
Zacelte první stopy
V žádném případě suchou, poškozenou pokožku nepodceňujte. Přes drobné rány se do těla nenápadně dostane infekce. Chronické poškození snadno vyústí i do alergie. A přitom stačí málo – pokožku pravidelně natřít reparačním krémem. Pokud máte suchou kůži, v zimních měsících používejte hojivé přípravky preventivně. Zejména pokud plánujete jít do větru a mrazu.
Dobře se nakrémujte i po návratu z lyžování nebo mráz na zastávce. Pozornost si zaslouží zejména obličej a pokud jste zapomněli na rukavice, tak i ruce. Pokožku je třeba chránit před extrémními vlivy vnějšího prostředí. Dvojnásobně to platí pro jemné rty. S příchodem chladnějších dnů vyměňte klasický balzám za hojivý, zvláště pokud vám často praskají. Podvědomé olizování rtů ve větrném počasí může být pořádně bolestivé. Sliny pokožku vysuší a podráždí.
Pomáhají proti jizvám
Reparační krémy lze využít i po mechanickém, cíleném poškození pokožky. Jde o zkrášlovací zákroky a ošetření laserem, zbrušování zda o peelingy s různými kyselinami. Reparační krémy urychlí hojení. Prospívá i po invazivní zákrocích. Když se prochází hlouběji, do šlachovité části, léčí se rána jizvou. Stačí ji pravidelně krémovat a pomůžete celému procesu. Jizva bude krásnější a místo se rychleji dostane do normálu.
I když Vás trápí ekzém
Pokud chcete reparačním krémem hojit ekzém, poraďte se s dermatologem. „Ekzém se projevuje popraskanou, šupinatou, červenou kůží, která svědí,“ popisuje Zora Haviarová.
„Na poškozených místech, kde je narušena kožní bariéra, může kůže špatně reagovat i na krém, který jí jinak nezpůsoboval potíže. Vhodné jsou jemné reparační krémy s co nejmenším obsahem chemie.“
Sponzorováno
Většina reparačních krémů je bez parabenů, parfémů a mnohé jsou obohaceny o uklidňující termální vody. Při ekzémech je důležité ustavičné promašťování. Poškozená místa by měly být vždy překryta jemnou vrstvou krému.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články