Sponzorováno

Kombucha a její účinky – chutně ke zdraví 4.73/5 (11)

Tak co, dáte si kombuchu?

Tak co, dáte si kombuchu?

Co se skrývá pod názvem kombucha? Někteří možná tuší, jiní vůbec ne. A na co ta divně se jmenující věc je? Vlastně úplně na všechno. Ale k tomu se dostaneme postupně.

Kombucha se jinak mezi lidmi nazývá čajovou houbou, ačkoli to prý houba v pravém slova smyslu tak úplně není. Nebudu tu ale rozebírat, čím ve skutečnosti je či nikoli, ale zaměřím se na to, co vás jistě bude zajímat nejvíc, a to, jak jednoduše kombuchu využít a získat tak vlastně poměrně chutný nápoj, který obsahuje řadu vitamínů (poznámka nejen pro vegany: včetně vitamínu B12), pomáhá s hubnutím a působí na obrovskou škálu zdravotních obtíží, které by vás mohly potkat.

Využití kombuchy ve prospěch našeho zdraví je velice jednoduché

Potřebujete k němu pouze třílitrovou sklenici, kousek plátna, gumičku, vodu, cukr, černý a zelený čaj a pak samozřejmě jednu kombuchu. Při tomto počtu ale nezůstane, jelikož se vám houba bude sama množit.

  1. Nejprve si uvaříte tři hrnky čaje. Do dvou připravíte černý, do jednoho zelený. Dá se připravovat i jen z jednoho druhu, avšak podle zkušenosti ostatních, kombucha pouze v zeleném čaji neroste tak, jak by měla a pouze v černém pak nechutná tak dobře, jako když smícháte oba dohromady. Ze své zkušenosti navíc vím, že nápoj připravený ze sypaných čajů je mnohem chutnější, než když použijete sáčky.
  2. Až bude čaj dostatečně vyluhovaný, přelijete ho do řádně vymyté třílitrové sklenice a rozmícháte ho s přibližně 150 – 200 g cukru. Množství cukru se nebojte. Není pro vás, nýbrž pro kombuchu, která z něj žije. Když dáte víc, nápoj bude ve výsledku více sladký, jelikož houba nestihne zpracovat všechen cukr. Pokud tedy nejste zvyklí sladit, dejte raději menší množství. Používejte vždy běžný cukr krystal, veškeré zdravější náhražky kombuše prospívají mnohem méně.
  3. Čaj máme rozmíchaný s cukrem a je na řadě dolít sklenici studenou vodou.
  4. Do připravené směsi čaje přidáme kombuchovou kulturu.
  5. Sklenici zaděláme plátnem a na týden necháme stát na místě, kde není moc chladno ani přímé slunce.
  6. Pamatujte, že kombucha se nikdy nesmí dotknout kovu!

Připraveno tedy máme a nyní musíme 7 dní počkat, než nápoj poprvé ochutnáme. Dá se pít samozřejmě i dříve nebo naopak déle, ale nejlepší je skutečně po týdnu, kdy chuťově připomíná bílé víno. Můj první kombuchový nápoj skutečně bílé víno připomínal, ale jak se dočtete všude, kde je o kombuše psáno, nikdy se vám nepovede připravit nápoj stejný, ať už chuťově nebo barevně, tudíž ani moje další kombuchy už nechutnaly tak, jako ta první, přesto byly stále chuťově moc dobré.

Zhruba mezi třetím a čtvrtým dnem se vám na povrchu začne tvořit cosi jako „sliz“, který rozhodně nevypadá zrovna vábně. Je to nová kombuchová kultura, tvořící se na té původní. Nechte je pohromadě týden až čtrnáct dnů a poté je oddělte a máte dvě kombuchy… A takhle budete postupovat dál a dál, až nebudete vědět, co s nimi.

Sponzorováno

Když jsem uprostřed týdne poprvé nakoukla do sklenice a chtěla ochutnat, co to tu vůbec čaruju, lehce jsem se zděsila a nevěděla, jestli se se sklenicí, kde se vytvořilo cosi jako rozplizlý gremlin, raději nemám na tu ochutnávku přemístit do koupelny… Víte jak, abych to měla blíž.

Nebylo to ale vůbec nutné. Kombucha klame tělem a i když nemusí vypadat zrovna vábně, je skutečně dobrá.

Až tedy uběhne onen stanovený týden, čistýma rukama vyjměte kombuchu, lehce ji opláchněte a odložte na čistý talíř. Nápoj nejprve rozmíchejte, abyste docílili jednotné chuti – na vrchu jinak bude kyselá a dole sladká. Poté slijte do lahví (možno použít i umělohmotné, ale já používám skleněné) a skladujte v lednici.

Pít je možné každý den, klidně i třikrát denně. Po měsíci je ale dobré nechat si týden pauzu, aby si tělo na nápoj nezvyklo a jeho účinky nepřestávaly působit.

Poté připravte nové čaje a postupujte tak, jak jsem psala nahoře. Jedna kombuchová kultura vydrží zhruba půl roku. Když zestárne, poznáte to podle toho, že bude tmavá.

Správně udělaný kombuchový nápoj je jemně perlivý.

A nyní to nejdůležitější

K čemu přesně tedy kombucha skutečně je? Jaké jsou její účinky?

V nápoji vyrobeném z kombuchy se nachází vitamíny: C, B1, B2, B3, B6 a B12. Mimo to pak také kyselina mléčná, octová, glukorová a glukonová, listová, šťavelová, jablečná, máselná a mnohé další. Pokud budete skutečně chtít vědět zcela úplně všechno, doporučuji sáhnout po nějaké odbornější literatuře.

Nejsem chodící encyklopedie, tudíž mohu nabídnout jen část toho, co jsem pochytila z internetu a od lidí. Přesto tento nápoj vypadá, že působí skutečně zázračně.

Neutralizuje totiž PH v krvi, funguje jako prevence proti rakovině a pomáhá i při její léčbě, posiluje imunitu a napomáhá trávení, snižuje cholesterol, pomáhá ledvinám a žlučníku, napomáhá hubnutí (při pití zhruba 20 minut před jídlem alespoň dvakrát denně), vypořádá se i s nespavostí a stresem, urychluje metabolismus, upravuje menstruační cyklus a s ním zmírňuje i menstruační bolesti, působí proti migréně i bolesti kloubů, pomáhá při alergiích a pokud máte kožní problémy, můžete kombuchový nápoj kromě vnitřního užívání používat i zevně.

Je toho celá řada a pokud chcete vědět víc, určitě se po kombuše podívejte více. Je toho plný internet.

Nemusíte věřit, že nějaká slizká bílá věc, vytvářející medově zbarvený nápoj, skutečně může pomoci při tolika problémech, ale rozhodně nic nedáte za to, když to prostě vyzkoušíte. Nezabere to tolik času a už vůbec nestojí svět. Nápoj má navíc tak mizivé procento alkoholu, že ho mohou pít i malé děti.

A co si o kombuše ještě přečíst?

VIDEO: Jak vypiješ houbu? – KOMBUCHA

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva