Sponzorováno

Jak správně vybrat zvlhčovač vzduchu pro zdravé dýchání? 4.78/5 (9)

Zvlhčovače vzduchu jsou zařízení zvyšující vlhkost vzduchu v interiéru.

Zvlhčovače vzduchu jsou zařízení zvyšující vlhkost vzduchu v interiéru.

Co vlastně zvlhčovače dělají? A proč je používat?

Zvlhčovače přidávají do vzduchu uvnitř budovy (v bytě či domě) vodu nebo vlhkost, protože v zimním období může být vzduch často velmi suchý.

Dobrou zprávou je, že technologie zvlhčovačů vzduchu prošla v průběhu let dlouhou cestou. Zvlhčovače se v dnešní době snadněji udržují, jsou tišší a obecně propracovanější, než tomu bylo dříve.

Obecně se doporučuje, aby se vnitřní vlhkost vzduchu v zimě pohybovala kolem 30 až 60%. Chladný studený vzduch zadržuje méně vlhkosti a při jeho zahřátí v interiéru je ještě sušší, což vytváří půdu pro svědivé suché pokožky, problémy s dutinami, suchýma očima a podobně. A to jistě nechcete.

Nákup zvlhčovače může být trochu obtížný a matoucí, protože existuje mnoho různých kritérií, která mohou ovlivnit rozhodnutí o koupi dobrého zvlhčovače vzduchu. Prozkoumáme níže uvedená kritéria a podíváme se na důležité body, na které byste měli brát zřetel při výběru zvlhčovače vzduchu.

Ideální úroveň vlhkosti v místnosti je obvykle kolem 40-60%, ale není neobvyklé, že v zimním období bude vzduch v našich domovech mnohem sušší (často až 30% nebo méně) v důsledku používání domácího topení a obecně suššího venkovního vzduchu.

Pojďme se podívat na důležité aspekty zvlhčovače vzduchu.

1. Velikost vašeho pokoje

Při výběru správného zvlhčovače je klíčová velikost místnosti. Pokud je váš pokoj poměrně malý, není nutné vybírat velký výkonný zvlhčovač vzduchu. Podobně pak může malý zvlhčovač vzduchu makat na plné pecky ve velké místnosti, ale ve skutečnosti nikdy nedokáže přidat dostatek vlhkosti k nápravě nějakého problému.

Výrobci zvlhčovačů vždy uvádějí doporučenou velikost místnosti pro jejich zvlhčovače. Nejprve byste tedy měli změřit plochu a objem místnosti (v m3), kde má být váš zvlhčovač umístěn. Plocha místnosti se vypočítá vynásobením délky a šířky místnosti (např. 5 x 6 metrů = 30 m2). Chcete-li získat objem místnosti, vynásobte plochu místnosti výškou stropu (30 m2 x 2,5 metru = 75 m3). Pozor na to, ať nezaměníte metry čtvereční (m2) za metry krychlové (m3).

Nyní jednoduše zvolte zvlhčovač, který je alespoň doporučen pro místnosti do požadované velikosti místnosti, např. pokud je plocha vašeho pokoje 30 m2, měli byste zvolit zvlhčovač, který je doporučen pro 30 m2 nebo více.

Zajímavost: Důležitá poznámka k nízkoenergetickým domům (nízkoenergetické nebo pasivní domy) s řízeným větráním: Řízené ventilační systémy mají stejný účinek jako otevřená okna. Proto doporučujeme zvolit výkonnější zvlhčovače pro větrané místnosti a vypočítat dvojnásobnou velikost místnosti ve srovnání s nevětranými místnostmi (např. zvlhčovače pro nevětrané místnosti do 50 m2 a pro větrané místnosti do 25 m2).

Většina výrobců uvádí maximální velikost místnosti, na kterou zvlhčovač vystačí. Jedná se však pouze o kvalifikovaný odhad, podle kterého nelze zvlhčovače objektivně srovnávat, protože každý výrobce může mít jinou metodu výpočtu tohoto údaje. Navíc jimi uváděné velikosti místnosti bývají na horní hranici možností přístroje.

Obecně je vždy jistější pořídit model s vyšším zvlhčovacím výkonem ‒ nástup účinku bude rychlejší a přístroj nebude muset zvlhčovat nepřetržitě.

Někdy výrobci udávají výkon, nikoliv velikost místnosti, pro kterou je zvlhčovač vhodný. Pak se můžete orientovat takto:

  • Výkon 200–300 ml/h je vhodný pro místnost o 15–30 m2.
  • Výkon 300–400 ml/h je vhodný pro místnost o 25–45 m2.
  • Výkon 400–600 ml/h je vhodný pro místnost o 40–70 m2.

2. Jaký typ místnosti plánujete zvlhčit?

Zvažte také to, kde hodláte zvlhčovač používat, například obývací pokoj, dětský pokoj nebo ložnici, a na to pamatujte při konečné volbě. Proč?

Různé funkce budou více či méně důležité v závislosti na účelu, pro který se zvlhčovač používá. Například jasně osvětlený LED displej není něco, co byste asi chtěli mít v ložnici chtěli. Zkuste proto zvolit stroj se stmívatelnými světly nebo takový, který má konkrétní noční režim. V malé místnosti je důležité, aby nedocházelo k zvlhčování. Proto si vyberte zvlhčovač s vestavěným vlhkoměrem, který dokáže snímat vlhkost ve vzduchu a podle toho se přizpůsobit. Tím zajistíte, aby vzduch nikdy nebyl příliš vlhký nebo příliš suchý.

Pokud se zajímáte o aromaterapii, u některých zvlhčovačů je možné, aby uvolňovali éterický olej do místnosti. Z tohoto důvodu je řada zvlhčovačů vybavena dávkovačem vůní, který lze naplnit éterickým olejem.

3. Myslete i na údržbu zvlhčovače – zvlhčovače a tvrdost vody

Tvrdost vody je měřítkem množství rozpuštěných minerálů ve vodě, zejména vápníku a hořčíku. Čím vyšší je množství těchto minerálů, tím tvrdší je voda. Tvrdost vody se obecně měří v německých stupních tvrdosti (°dH).

Pamatujte, že požadavky na údržbu zvlhčovače jsou vyšší v oblastech s tvrdou vodou než v oblastech s měkkou vodou. Pokud je voda ve vaší oblasti spíše tvrdá, pak je častěji nutné odvápňování zvlhčovače. Důkladné vyčištění je nicméně ve všech případech nezbytné, aby se zabránilo růstu bakterií.

Nákup zvlhčovače vzduchu, který lze snadno vyčistit bez větších obtíží, je proto dobrým krokem. Započítejte do ceny za provoz i potřebné příslušenství pro provoz zvlhčovače, jako jsou různé filtry a podobně.

Proč dále je tvrdost vody při výběru zvlhčovače tak důležitá? Doporučíme konkrétní zvlhčovací systém podle tvrdosti vody z vodovodu, protože různé technologie a typy zařízení reagují lépe nebo ne tak dobře na vysoký obsah vodního kamene. Existují 4 různé typy zvlhčovačů: výparník, ultrazvukový nebulizátor (zvlhčovač), odpařovač a pračky vzduchu. Pokud neznáte tvrdost vody z vodovodu, můžete se zeptat místního dodavatele vody. Tyto informace často najdete na webových stránkách dodavatele vody.

Měkká voda (0 ° –4 ° dH)

Můžeme doporučit všechny čtyři typy zvlhčování, pokud máte měkkou vodu.

Středně tvrdá voda (5 ° –13 ° dH)

Všechny technologie zvlhčování lze také doporučit, pokud je vaše voda středně tvrdá, i když v případě ultrazvukových nebulizátorů (zvlhčovačů) by měla být kazeta ANTICALC pravidelně vyměňována – tato kazeta zabraňuje tvorbě vápenatých usazenin. Tato kazeta sníží obsah vodního kamene ve vodě z vodovodu, než bude vypuštěna do místnosti jako vlhkost.

Tvrdá voda (od 14 ° dH)

Pokud máte velmi tvrdou vodu, doporučujeme použít výparníky a pračky vzduchu. U pračky vzduchu by měla být používána a pravidelně vyměňována kazeta ANTICALC. Odpařovače nevycházejí dobře s vodou, která má vysoký obsah vodního kamene, protože velké množství vodního kamene se hromadí na topné desce, kterou je třeba pravidelně měnit. V případě nebulizátorů není kazeta anticalc schopna odstranit vysoké procento minerálů přítomných ve velmi tvrdé vodě. Pokud je vápník (tj. vodní kámen) rozprášen s vodou v rozprašovači, bude emitován jako bílý prach (bílý povlak) a usazuje se na površích v místnosti. Pokud máte tvrdou vodu, ale přesto byste chtěli ultrazvukový zvlhčovač, doporučujeme vám smíchat vodu z vodovodu s destilovanou vodou v poměru 50:50, abyste snížili obsah vodního kamene ve vodě.

Pokud má vaše voda vysoký obsah vodního kamene, budou vaše náklady na údržbu vyšší, než by byly, pokud byste měli měkkou vodu, protože budete muset častěji provádět odstraňování vodního kamene. Bez ohledu na tvrdost vaší vody je však důležité zařízení vždy důkladně vyčistit, aby se zabránilo růstu bakterií. Proto doporučujeme zakoupit zařízení, které se snadno čistí.

4. Spotřeba energie zvlhčovače

Důležité zde je, zda má spotřebič hygrostat nebo ne. Hygrostat řídí úroveň vlhkosti v místnosti, podobně jako termostat řídí teplotu na ohřívači.

Hygrostat je přístroj, který spíná nebo reguluje spotřebiče v závislosti na vlhkosti. Podle nastavené hodnoty vlhkosti přístroj sepne nebo vypne ovládaný výstup.

Sponzorováno

Zvlhčovač s vestavěným hygrostatem se bude podle potřeby zapínat a vypínat, kdykoli bude požadováno udržování optimální úrovně vlhkosti. Ovládání od vás pak nebude prakticky potřeba (kromě občasného plnění vodou!). Takový zvlhčovač je mnohem lepší a energeticky účinnější, než když jen necháte přístroj neustále zapnutý.

5. Vydávaný hluk

Hluk je velmi subjektivní pojem, pro mnohé z nás může být malý hluk v pozadí i tak trochu uklidňující, na druhou stranu pro některé lidi je šumu v domácnosti nesnesitelný. Pokud jste člověk, která je zvláště citlivý na zvuk, pak volte i podle decibelů (hluku), které zvlhčovat při provozu vydává – platí to, že odpařovací zvlhčovače bývají nejtišší, i když bychom vždy doporučili prodiskutovat možnosti s odborníkem, protože vysoce kvalitní ultrazvukový zvlhčovač může být někdy ještě tišší.

10 důvodů, proč byste měli chtít zvlhčovač vzduchu doma

Suchý vzduch je v našich domácnostech nejčastěji v zimě, když používáme ústřední topení a vlhkost v místnosti často klesne pod 30% (v ideálním případě by měla být vlhkost vzduchu ve vašem domě kolem 40-60%). Otevření okna nepomůže a ve skutečnosti může mít i
opačný účinek.
Jaké jsou tedy výhody udržování správné úrovně vlhkosti ve vaší domácnosti? Pojďme se na ně v rychlosti podívat.

1. Budete méně nachlazení

Naše sliznice potřebují určité množství vlhkosti, aby se během zimy nezanítily. Pokud je vzduch příliš suchý, dlouhodobě to stresuje celý náš imunitní systém. A to není dobře.

2. Klidnější spánek

Suchý vzduch může být příčinou neklidného spánku, protože celé tělo je více namáháno, než jak by bylo namáháno při optimální vlhkosti (zmíněných 40 – 60%). V tomto ohledu reagují velmi citlivě hlavně kojenci a malé děti.

3. Snížené riziko alergií

Pyl a prach se na vlhkém vzduchu snáze váží, ztěžknou a spadnou na zem. To jim pak brání v šíření a tak dochází k menšímu podráždění.

4. Méně krvácení z nosu

Nosní sliznice trpí na suchém vzduchu a zvyšují naši náchylnost ke krvácení z nosu. Ve zvlhčené domácnosti k tomuto nedochází.

5. Už žádné suché oči

V zimě se často probouzíme se svědivýma (pálivýma) očima. To je jasná známka suchého vzduchu. Zvlhčovač může tento problém se suchýma očima rychle a efektivně vyřešit.

6. I pro lepší pleť

Naše pokožka vyžaduje dobrou základní úroveň vlhkosti – správná úroveň vlhkosti je nezbytná pro udržení pevné a zdravé pokožky.

7. Správné prostředí pro dřevěný nábytek a podlahy

Pokud je vzduch příliš suchý, je vlhkost dále odebírána z pevných materiálů, jako je nábytek, stěny a podlahy. Postupem času se dřevěný nábytek a vybavení stává popraskaným a křehkým. Tomu může zabránit právě správná vlhkost v domácnosti. Prodejci
dřevěných podlah často doporučují určitou vlhkost (mezi 40 – 60%), protože jinak již nelze zaručit dlouhodobou kvalitu podlahy.

8. Méně prachu a statického náboje

Vlhký vzduch zajišťuje, že dojde k menšímu statickému náboji. To znamená méně statického náboje ve vlasech a také ve vašem oblečení.

9. Zdravější pokojové rostliny

Půda je rezervoárem vlhkosti. Pokud je vzduch příliš suchý, pak se čas od času také odebírá vlhkost z půdy pokojových rostlin. To vede k rychlejšímu vysychání.

10. Hudební nástroje nejsou vyladěny

Nástroje, jako jsou klavíry, kytary, housle a jiné strunné nástroje, nevysychají ve správně vlhkém prostředí tak rychle. A to je také plus.

VÝBĚR SPRÁVNÉHO SYSTÉMU ZVLHČOVÁNÍ VZDUCHU

Všechny zvlhčovače vzduchu mají stejný cíl: přidat do vzduchu vodu, aby se zvýšila relativní vlhkost na optimální úroveň mezi 40% a 60%. Každý systém má své klady a zápory, a proto byste měli při rozhodování věnovat dostatek času. Existují čtyři různé principy zvlhčování.

Výparník – Studené zvlhčovače vzduchu

Tato technologie je založena na přirozeném principu odpařování. Filtry zvlhčovače (známé také jako výparníkové vložky, kazety nebo filtry) nasávají vodu. Ventilátor nasává suchý vnitřní vzduch přes filtry, které dodávají vlhkost do vzduchu. Vzduch absorbuje pouze tolik vlhkosti, kolik potřebuje pro aktuální teplotu. Nadměrné zvlhčování není problém. Výparníky jsou velmi účinné a vyžadují velmi malý výkon. Tento systém je obzvláště energeticky účinný a ideální pro kojence a děti.

Jedná se o poměrně úspornou metodu. Zařízení se dále dělí na diskové zvlhčovače, kde rotační disky pohánějí vodu a urychlují celý proces, a zvlhčovače s filtračními kazetami. Ty nasají vodu, která se z nich následně odpařuje.

Parní zvlhčovače vzduchu

Parní zvlhčovače vzduchu pomocí topné spirály zahřívají vodu a produkují sterilní páru. Patří mezi nejúčinnější a nejvýkonnější modely. Jsou také nejhygieničtější, protože při varu dochází ke zničení bakterií ve vodě. Jsou vhodné pro alergiky. Nevýhodou je naopak vyšší spotřeba energie, pára může zvýšit teplotu v místnosti a v neposlední řadě je potřeba dávat pozor, aby se horkou vodou neopařily děti.

Ultrazvukový zvlhčovač

Vibrační ultrazvuková membrána mění vodu na malé kapičky, které jsou poté vyfouknuty do místnosti jako mlha pomocí ventilátoru, než se odpaří. Viditelná mlha je studená a bezpečná pro děti. Optimální předehřev navíc zahřeje mlhu pouze na vlažnou teplotu. Ultrazvukové zvlhčovače vyžadují velmi málo energie a mají vysokou úroveň výkonu. Protože částice vodního kamene budou také distribuovány v místnosti spolu s vodními kapičkami, musí být ultrazvukové nebulizátory vždy vybaveny anticalc kazetou a pravidelně čištěny a odvápněny.

Ultrazvuková metoda zvlhčování vzduchu vytváří jemnou mlhu efektivní vysokofrekvenční vibrací. Tato vibrace také zbavuje mlhu vodního kamene, který by se pak mohl usazovat na nábytku.

Pračky vzduchu

Pračky vzduchu jsou kombinací zvlhčovače vzduchu a čističe vzduchu. Speciální disky výparníku absorbují vodu a ventilátor fouká suchý vnitřní vzduch přes rotující mokré disky. Zvlhčený vzduch je distribuován do místnosti. Pračky vzduchu mají vysokou úroveň zvlhčování a vyžadují jen velmi málo energie. Kromě toho mohou ze vzduchu přirozeným způsobem „umýt“ velké až střední částice a pachy (například prach, pyl, chlupy zvířat a roztoče).

Vaporiser

Voda se uvnitř zařízení zahřívá k bodu varu, dokud se nezmění na vodní páru bez choroboplodných zárodků. Tato pára je optimálně distribuována v místnosti a je dosaženo vysoké úrovně zvlhčování. Pára bez bakterií je ideální pro alergiky. Takové odpařovače jsou velmi silné, a proto by měly být vždy ovládány pomocí hygrostatu. Vzhledem k tomu, že se topná deska v průběhu času slábne, bude nutné zařízení pravidelně odvápňovat.

Sponzorováno

Tak, to jsme si prošli aspekty, které byste měli brát v potaz, když vybíráte zvlhčovač vzduchu. A podle čeho jste vybrali svůj zvlhčovač? Budeme rádi za další tipy v komentářích pod článkem.

Dále si na toto téma přečtěte

Zdroj článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva