Sponzorováno

Co dělat s velmi suchou pletí? 12 rad od dermatologů 4.69/5 (13)

Co dělat s velmi suchou pletí? Zeptala jsem se dermatologů.

Co dělat s velmi suchou pletí? Zeptala jsem se dermatologů.

Také vás trápí velmi suchá pleť? Co s tím dělat? Zeptala jsem se dermatologů a přináším vám pár tipů, jak s velmi suchou pletí zatočit.

Obecně dodržování stejné rutiny péče o pleť po celý rok nemusí fungovat tak dobře (třeba když vlhkost vzduchu v létě klesne). Beze změny v péči o pleť může suchý vzduch způsobit, že jemné linky a vrásky budou znatelnější. Suchá, svědivá kůže se může loupat, praskat a dokonce i krvácet.

Dermatologové doporučují dodržovat následující tipy a rady, aby pomohli hojit suchou pokožku a zabránili jejímu návratu.

1. NE horkým sprchám a koupelím

Máte rádi hodně horké koupele a sprchy? Nedávejte si je! Jen zhoršují už tak suchou pokožku.

 • Používejte raději teplou (vlažnou) než velmi horkou vodu.
 • Omezte čas ve sprše nebo ve vaně na 5 nebo 10 minut.
 • Myjte se jemným čisticím prostředkem bez parfemace.
 • Naneste dostatečné množství čisticího prostředku, abyste odstranili nečistoty a olej, nepoužívejte ale tolik, abyste na těle měli hustou pěnu. Stačí jen trochu, vážně.
 • Osušte pokožku jemně ručníkem. Nedřete.
 • Naneste hydratační krém ihned po vysušení pokožky. Co nejdříve po sprše nebo koupeli.

Horké koupele a sprchy mohou suchou pokožku jen zhoršit. Dodržováním těchto rad dermatologů můžete zabránit zhoršování suché pokožky koupelí a sprchováním.

2. Ihned po umytí naneste hydratační krém

Masti, krémy a pleťové vody (zvlhčovače) fungují tak, že zachytí stávající vlhkost ve vaší pokožce. Abyste zachytili tuto tolik potřebnou vlhkost, musíte během několika minut po koupeli a sprše nanést hydratační krém. To je ideální a nejlepší na velmi suchou pleť.

3. Používejte raději mast nebo krém než pleťovou vodu

Masti a krémy jsou účinnější a méně dráždivé než pleťové vody. Hledejte krém nebo mast, která obsahuje jednu nebo více z následujících složek:

Pro úlevu od suchých rukou noste s sebou nemastný krém na ruce a nanášejte jej po každém umytí rukou.

4. Používejte balzám na rty

Vyberte si balzám na rty, který je pro vaše rty příjemný. Pokud vás po nanesení balzámu na rty rty štípou nebo brní, přejděte na takový, který tuto reakci nezpůsobuje.

5. Používejte pouze jemné produkty péče o pleť bez parfemace

Některé produkty péče o pleť, jako jsou deodorační mýdla, jsou pro suchou a citlivou pokožku příliš drsné. Dermatologové doporučují používat produkty označené jako „bez vůně“ či „bez parfemace“.

Pokud vidíte slovo „neparfémovaný“, produkt může stále obsahovat chemikálie, které neutralizují nebo skrývají pachy jiných složek. Tyto chemikálie mohou dráždit suchou a citlivou pokožku.

A přestaňte používat produkty péče o pleť, které obsahují některou z následujících látek:

 • Alkohol (kromě dezinfekce na ruce)
 • Alfa-hydroxy kyselina (AHA)
 • Vůně, včetně deodoračních mýdel
 • Retinoidy

Vyhýbání se těmto produktům pomůže vaší pokožce zachovat si přirozené oleje.

6. Noste rukavice

Naše ruce jsou často prvním místem, kde si všimneme suché pokožky. Suchou, drsnou pokožku můžete snížit tím, že si nasadíte rukavice před:

 • tím, než jdete v zimě ven
 • tím, než provádíte úkoly, které vyžadují, abyste si namočili ruce

7. Noste nedráždivé oblečení a chytře vybírejte prací prostředek

Když je naše pokožka velmi suchá, dokonce i oblečení a prací prostředky mohou být dráždivé. Chcete-li se tomu vyhnout:

 • Pod oblečením z vlny nebo jiného materiálu, který působí drsně, noste bavlnu nebo hedvábí.
 • Používejte prací prostředek označený jako „hypoalergenní“.
 • Zůstaňte v teple, aniž byste se museli být blízko u krbu nebo jiného zdroje tepla. Sezení před otevřeným ohněm nebo jiným zdrojem tepla může vaši pokožku vysušit.

8. Přidejte vlhkost do vzduchu u vás doma

Kupte si domů zvlhčovač vzduchu. To může pomoci vaší suché pleti. Krémy stranou, vaše léčba suché pokožky může být tak jednoduchá, jako zapojení zvlhčovače vzduchu. Zejména v zimním období (nebo po celý rok, v suchém letním období) je důležité dodávat do vzduchu vlhkost, protože to podporuje vlhkost ve vaší pokožce.

Sponzorováno

9. Zkuste kokosový olej

Protože kokosový olej obsahuje esenciální mastné kyseliny, může pomoci udržet vaši pokožku hydratovanou a chráněnou. Je ideální, pokud kokosový olej budete používat po sprše nebo koupání.

Nemusíte používat konkrétně kokosový olej, můžete zkusit jiný nosný olej, který vaší pleti vyhovuje lépe. To je v pohodě.

10. Dejte si koupel z ovesných vloček

Oves se po staletí používá k léčbě suché pokožky. Ale teprve nedávno vědci zjistili, co zmírňuje svědění: chemikálie zvané avenanthramidy, které bojují proti zánětu a zarudnutí. Využijte toho zjištění!

Chcete-li co nejlépe využít jeho schopnost bojovat proti svědění, dejte ovesné vločky vlažné vody. V mixéru nebo kuchyňském robotu umelte ovesné vločky a pomalu je přisypávejte do vany, zatímco voda teče. Poté se v ovesných vločkách koupejte alespoň 15 minut.

11. Večer používejte na suchou pleť noční krém

Někteří lidé se vyhýbají používání nočních krémů, aby jejich pleť mohla „dýchat“, ale dermatologové se shodují, že používání hydratačního krému na noc je velmi důležité. Je to proto, že noční krémy fungují nejlépe, když je pokožka v noci, když spíme, v režimu regenerace.

Během dne je naše pokožka v „ochranném režimu“, který brání problémům běžného dne (předpokládejme: UV záření a znečištění). V noci, když je vaše pokožka v klidu, je propustnost pokožky nejvyšší, což umožňuje aktivním složkám absorbovat hluboko v kůži. Toto je čas, kdy se můžete skutečně vypořádat se svými starostmi o pleť (v tomto případě suchostí), protože vaše pleť již není v „obranném režimu“.

Noční krém je v podstatě hydratační krém bez opalovacího krému a nemusíte používat něco specificky označeného jako „noční krém“. Jakýkoli hydratační krém bez SPF bude fungovat, pokud bude vyhovovat vašemu typu pleti.

12. Denně používejte opalovací krém s SPF

Suchá pokožka také poškozuje vaši kožní bariéru, což není moc fajn. To znamená, že ve vrstvě pokožky, která má zadržovat vlhkost uvnitř a má i zabránit vstupu dráždivých látek do pokožky, se mohou vytvořit drobné prasklinky. Tyto praskliny mohou způsobit, že vaše pokožka štípe a vypadá jako šupinatá. Pokud poškození nenapravíte, může to nakonec vést k rozpadu vzácného kolagenu a elastinu – látek, díky kterým vypadáme mladě. A to nechcete.

Jeden způsob, jak bojovat s jemnými linkami a vráskami? Chraňte svou pokožku před sluncem. Nošení opalovacího krému každý den je to nejdůležitější, co můžete pro svou pokožku udělat, aby byla zdravá a zářící.

I když jste uvnitř celý den, UV světlo může stále procházet okny, takže je nezbytné, aby byla vaše pokožka chráněna. Klíčem je najít ten opalovací krém, který si zamilujete natolik, že ho budete chtít nosit každý den.

Toto bylo 12 rad od dermatologů, jak řešit velmi suchou pleť. Dodržujete je?

Sponzorováno

Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si o suché pleti přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva