Jak na plantární bradavice – domácí i odborná léčba 4.87/5 (23)

Jak bojovat s plantárními bradavicemi?

Jak bojovat s plantárními bradavicemi?

Plantární bradavice jsou běžné bradavice, které se vyskytují většinou na chodidlech nebo ploškách nohou. Jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV). Tomuto viru se většinou velmi daří na teplých, vlhkých místech, jako jsou podlahy v šatně a bazény, kde napadá kůži na spodní části nohou (na nohu se dostane jednoduše přímým kontaktem). Ti, kteří mají na kůži rány, otvory nebo praskliny, jsou náchylnější k tomu, aby se nakazili tímto virem.

Každý může mít problémy s plantárními bradavicemi. Děti, lidé s oslabeným imunitním systémem i lidé, kteří předtím již měli plantární bradavice – ti jsou na tento problém náchylnější. Tyto bradavice se také často vyvinou z tlakových bodů na nohou, jako jsou třeba podpatky.

Plantární bradavice a příznaky

Bolest a citlivost místa při chůzi mohou být počáteční příznaky plantární bradavice na nohou. Dalším znakem plantárních bradavic je kruhové, ploché místo na kůži s typickou stlačenou oblastí ve středu. Bradavice může vypadat žlutě, s krustou nebo černou skvrnou uprostřed. Tlak, kterým na postiženou oblast působíte při chůzi, může způsobit, že bradavice rostou do tvrdé, silné vrstvy kůže (kalus).

Většina plantárních bradavic je neškodná. Ale jsou hodně otravné a mohou být bolestivé. Existuje mnoho domácích i odborných léčebných postupů, které mohou snižovat příznaky a podporovat rychlejší hojení. Podívejme se na ně.

Plantární bradavice a domácí léčba

Nejdříve si ukážeme domácí léčbu. Nezapomeňte, že možná budete potřebovat více opakovaných ošetření, než bradavice zmizí. Buďte trpěliví.

1. Šedá lepicí páska

Šedá páska je velmi účinným prostředkem na plantární bradavice. Zakrytí bradavice šedou kobercovou páskou způsobí, že se zmenší a zmizí. Navíc podráždění způsobené lepicí páskou stimuluje imunitní systém, aby reagoval a bojoval proti příčině problému – viru.

 1. Namočte nohy do teplé vody po dobu 10 minut a pak je důkladně osušte.
 2. Odřízněte malý kousek lepicí pásky. Měl by být jen o něco větší než velikost bradavice.
 3. Dejte pásku na bradavici po dobu 1 až 2 dnů.
 4. Pokaždé, když vyměňujete pásku, opakujte proces namáčení. A nechte také chvíli pokožku dýchat.
 5. Opakujte dokud nebudou bradavice úplně pryč, ale ne déle než 2 měsíce.

2. Jablečný ocet

Jablečný ocet funguje jako skvělá léčba plantárních bradavic. Kyselina octová v něm pomáhá řešit abnormální růst kožní tkáně. Má také skvělé antivirové vlastnosti, což znamená, že dokáže bojovat proti hlavní příčině problému.

 • Zřeďte syrový, nefiltrovaný jablečný ocet se stejným množstvím vody. Namočte do něj bavlněný tampon a aplikujte směs na postiženou oblast. Poté kryt zakryjte náplastí. Vyměňte je jednou za několik dní. Dělejte tento postup, dokud se plantární bradavice zcela nezhojí.
 • Také můžete přidat dvě čajové lžičky syrového, nefiltrovaného jablečného octa do sklenice vody a pít tuto směs dvakrát denně, abyste pomohli v boji proti viru zevnitř.

3. Banánová slupka

Můžete také použít banánovou slupku, abyste se zbavili bolestivých plantárních bradavic. Enzymy v banánové slupce pomáhají změkčit bradavice. Když jsou změkčeny, můžete se snadno zbavit bradavic tím, že je jednoduše odstraníte pemzou.

 1. Odřízněte kousek banánové slupky a přilepte ji na postiženou oblast.
 2. Nechte působit přes noc.
 3. Následujícího rána odstraňte slupku a namočte postiženou oblast do teplé vody na dobu 10 minut.
 4. Poté jemně přejíždějte přes oblast pemzou.
 5. Umyjte plochu a vysušte ji.
 6. Použijte nějaký zvlhčovač.
 7. Dělejte takto denně, dokud nebude bradavice pryč.

TIP: Namísto použití celé slupky můžete jen oškrábat bílý vnitřek z banánové slupky a aplikovat ho na postiženou oblast.

4. Česnek

Antivirové a protizánětlivé vlastnosti česneku pomáhají při odstraňování plantárních bradavic. Kromě toho žíravý účinek česneku omezuje bradavice, což způsobuje jejich mizení. Česnek také posiluje imunitu, což je dobré preventivní opatření proti plantárním bradavicím.

 • Zkuste rozdrtit čerstvé česnekové stroužky a aplikujte je přímo na postiženou oblast. Použijte náplast nebo obvaz, aby byl česnek na místě a nechte jej působit přes noc. Následujícího rána odstraňte bandáž a očistěte prostor vodou. Osušte a naneste nějaký zvlhčovač. Tuto léčbu opakujte jednou denně, dokud nebude bradavice pryč.
 • Můžete také jíst česnek – buď syrový, používat ho při vaření nebo ho můžete brát jako doplněk stravy. Vždy se ale poraďte s lékařem dříve, než začnete užívat nějaké doplňky.

5. Olej z čajovníku

Olej z čajovníku je dalším dobrým domácím prostředkem pro léčbu plantárních bradavic na nohou. Jeho antivirové a antiseptické vlastnosti pomáhají bojovat proti viru, který způsobuje bradavice.

 1. Smíchejte 5 nebo 6 kapek oleje z čajovníku v 1 lžíci olivového nebo kokosového oleje.
 2. Naneste směs na bavlněný tampon.
 3. Dejte směs na plantární bradavici a zakryjte ji náplastí nebo obvazem.
 4. Nechte pár hodin působit.
 5. Když odstraníte tampon, opláchněte nohu teplou vodou.
 6. Opakujte dvakrát denně po dobu několika týdnů.

Upozornění: Nepoužívejte čajovníkový olej v čisté formě, protože může způsobit podráždění pokožky. Sám o sobě je docela silný.

6. Ricinový olej

Rostlinný olej je další snadno dostupnou složkou, kterou můžete použít k odstranění plantárních bradavic. Kyselina ricinolejová v ricinovém oleji má protizánětlivé a léčebné vlastnosti, které pomáhají snižovat příznaky a urychlují proces hojení. Pomáhá také přerušit dodávky vzduchu a vlhkosti pro virus, který hlavní příčinu bradavic.

 • Před tím, než půjdete spát, namočte tampon do čistého, za studena lisovaného ricinového oleje. Naneste ho na bradavice a použijte obvaz nebo náplast, abyste bavlnu udrželi na místě přes noc. Následujícího rána vyčistěte bradavici a na několik minut ji namočte do teplé vody. Poté odstraňte mrtvou kůži pemzou. Opakujte tuto léčbu denně několik dní.
 • Další možností je smíchat stejné množství sody a ricinového oleje dohromady, aby se vytvořila jakási pasta. Aplikujte ji na bradavice a pokryjte oblast obvazem. Nechte ji přes noc a další ráno odstraňte obvaz. Opakujte tuto léčbu denně po dobu několika dní.

7. Koloidní stříbro

Dalším účinným prostředkem na plantární bradavice je koloidní stříbro. Jako silný antimikrobiální prostředek pomáhá zabít virus. Přípravek funguje ještě lépe, když je kombinován s metodou pásky, o které již byla řeč na počátku článku.

 1. Naneste koloidní stříbro na bavlněný tampón.
 2. Použijte ho na postiženou oblast.
 3. Obalte obvazem nebo náplastí a nechte působit přes noc.
 4. Následujícího rána vyčistěte oblast. Můžete také namočit do vany s teplou vodou smíchanou s několika polévkovými lžičkami Epsomské soli po dobu 15 minut.
 5. Jemně použijte pemzu.
 6. Nechte vysušit na vzduchu a znovu naneste koloidní stříbro.
 7. Takto to dělejte denně po dobu několika týdnů nebo dokud vaše plantární bradavice nezmizí.

8. Aloe Vera

Další přírodní možnou léčbou plantárních bradavic je aloe vera. Její protizánětlivé a léčebné vlastnosti mohou být velmi účinné při léčbě bradavic. Navíc udržuje postiženou oblast hydratovanou, což pomáhá snadno odstranit vnější vrstvu pokožky.

 1. Odřízněte list z vaší rostliny aloe vera a rozdělte list na polovinu.
 2. Seberte kus aloe vera gelu dostatečně velký na zakrytí plantárních bradavic.
 3. Dejte náplast nebo obvaz na místo kvůli fixaci aloe na místě – abyste ji tam měli přes noc, zatímco spíte.
 4. Následujícího rána náplast sundejte a po vyčištění oblasti použijte malý gel z aloe vera.
 5. Dělejte denně, dokud nebude bradavice pryč.

9. Aspirin

Aspirin, který používáte k léčbě bolesti hlavy, je také účinný při léčbě plantárních bradavic. Kyselina salicylová v aspirinu dráždí pokožku a pomáhá odstranit infikované tkáně. To může pomoci.

 1. Postižené místo umyjte vlažnou vodou.
 2. Použijte pemzu, abyste oddělili nejvyšší, odumřelé buňky kůže.
 3. Rozdrťte několik tablet aspirinu a přidejte trochu vody, aby se vytvořila pasta.
 4. Tuto směs aplikujte na postiženou oblast.
 5. Zakryjte místo gázou a obvazem a nechte působit přes noc.
 6. Následujícího rána odstraňte bandáž a čistěte prostor vodou.
 7. Dělejte to takto denně po dobu několika týdnů.

10. Citronový olej

Některé esenciální oleje, jako je citrónová silice mohou také pomoci s plantárními bradavicemi. Jako silné antiseptikum tento esenciální olej pomáhá zbavit se viru, který způsobuje bradavice.

 1. Na plantární bradavice naneste několik kapek citrónové silice.
 2. Jemně masírujte místo několik minut.
 3. Nechejte působit několik hodin. Nemusíte oplachovat.
 4. Opakujte 2x denně po dobu několika týdnů.

Můžete také použít jiné esenciální oleje, jako je tymiánový olej nebo oregano olej. Ale v tomto případě zřeďte několik kapek silice v 1 polévkové lžíci olivového oleje nebo kokosového oleje. Aplikujte 2 nebo 3 krát denně po dobu 2 až 3 týdnů.

Pár dalších tipů, jak zatočit s plantárními bradavicemi

 • Pokud je to možné, vyhněte se přímému kontaktu s bradavicemi a po dotyku bradavice si důkladně umyjte ruce.
 • Udržujte nohy čisté a sušte je. Po sprchování nebo koupeli důkladně osušte nohy a věnujte zvláštní pozornost oblasti mezi prsty.
 • Měňte si ponožky denně.
 • Vyhněte se chození naboso kolem bazénů a šaten.
 • Nikdy bradavice neřežte a neškrábejte.
 • Pro bradavice a pro zdravou kůži a nehty použijte vždy jinou pemzu.
 • Vyhněte se sdílení osobních předmětů, jako jsou ručníky a ponožky s ostatními, protože to může zvýšit vaše šance na „chytnutí“ bradavic.
 • Pokud se vaše nohy hodně potí, používejte prášky na nohy, aby byly nohy suché a bez potu.
 • Nejjednodušší způsob, jak se virus dostane do pokožky, je zranění na pokožce, takže všechna zranění a řezy nebo ošetřete obvazem.
 • Při používání sprchy používejte vždy žabky.
 • Můžete také zkusit použít masti se zinkem dvakrát denně po vyčištění oblasti vodou. Můžete ji nechat na kůži po dobu 30 minut nebo déle.
 • Zeptejte se svého lékaře na HPV vakcínu, což může pomoci zabránit vzniku bradavic.

Odborné odstranění plantárních bradavic

Domácí léčba je jedna věc. Ale můžete zkusit i léčbu odbornou. Tedy lékařskou. Jaké máte možnosti?

Zmrazení bradavice (kryoterapie)

Váš lékař může snadno nanést kapalný dusík na bradavice a zmrazit je tak. I to je cesta, jak tyto potvůrky odstranit z pokožky.

Cantharidin

Kantaridin (nebo Cantharidin) je vlastně toxická látka obsažená v těle některých brouků. Právě Cantharidin se používá pro dermatologické účely k odstraňování bradavic.

Odstranění laserem

Plantární bradavice se dají odstranit i laserem. Infikovaná tkáně nakonec umře, a bradavice odpadne.

Odborné vyříznutí

To znamená pomocí elektrické jehly v procesu zvaném kyretáž či elektrochirurgie. Obě metody se dají použít.

Imunoterapie

Imunoterapie je metoda, která stimuluje váš imunitní systém k boji proti bradavici.

Imiquimod (Aldara)

To je silný krém, který se používá k léčbě kožních onemocnění, třeba bradavic. Obsahuje účinnou látku imichimod. Krém se aplikuje 3x týdně.

A co vy? Jak s plantárními bradavicemi bojujete? Budeme rádi za vaše zkušenosti v komentářích.

Co si dále o bradavicích přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Jak na plantární bradavice – domácí i odborná léčba”

  1. Zdeněk Králík napsal:

   Vážení,
   Po 3 letech jsem zjistil, že se mi vrátila vírová bradavice ( plantární ) na plosce levého palce (hraji tenis, a palce jsou značně zatěžovány)
   Zkusil jsem před léty, a znovu i nyní, domácí léčbu kyselinou mravenčí. Je to velmi bolestivá a zdlouhavá procedura. Aktuálně se léčím od srpna 2020, a ode dneška jsem zkusil přidat i homeopatika ( Thuya 30CH a Graphites 9CH )
   Pokud byste mi mohli doporučit ještě cílenější léčbu, budu vám velmi vděčen a zavázán.
   S pozdravem

   Zdeněk Králík
   Velká Bíteš, tel. 603145150
   dne 1.2.2021

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva