Sponzorováno

Koloidní stříbro a jeho účinky – pomáhá, ale pozor, není však všelék 4.33/5 (9)

  • Koloidní stříbro je tekutina, ve které jsou malé částice stříbra rozptýlené v destilované vodě. Existuje mnoho tvrzení o přínosech koloidního stříbra pro zdraví, ale vědecké důkazy podporující tyto tvrzení jsou omezené a často nejednoznačné.
  • Je důležité si uvědomit, že koloidní stříbro není schválené jako léčivý přípravek a používání by mělo být prováděno s opatrností.
  • V tomto článku některé z možných účinků koloidního stříbra.
  • Antibakteriální účinky: Stříbro má známé antimikrobiální vlastnosti a může být účinné proti některým bakteriím. Bylo používáno k dezinfekci ran a některých povrchů.
  • Antifungální účinky: O koloidním stříbru se také tvrdí, že může být účinné při léčbě plísňových infekcí, jako jsou kandidózy nebo plísňové infekce kůže.
  • Imunitní podpora: Někteří lidé tvrdí, že koloidní stříbro může podporovat imunitní systém a pomáhat při boji proti infekcím.
  • Ale pozor na to, že existují také potenciální rizika spojená s užíváním koloidního stříbra. Příliš vysoké dávky stříbra mohou vést k akumulaci stříbra v tkáních, což se nazývá argyrie. Argyrie způsobuje, že kůže se postupně zbarvuje do modro-šedé nebo modro-fialové barvy, což je nevratný stav.
  • Je hodně důležité se před použitím koloidního stříbra poradit se svým lékařem, zejména pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky. Lékař vám může poskytnout informace a doporučení na základě vašeho konkrétního zdravotního stavu.

Koloidní stříbroStříbro se v našich představách obvykle spojuje se šperky. V pověrách, ale i u milovníků specifického literárního žánru zase s účinným prostředkem hubení vampýrů či vlkodlaků. Medicína, zvláště alternativní, připisuje stříbru výjimečné léčivé a desinfekční účinky. Může však opravdu léčit?

Stříbro a zdraví v minulosti

Již v minulosti bylo stříbro vyhledávaným léčebným prostředkem zejména při léčbě ran a popálenin, používalo se však i vnitřně. Alternativní medicína využívá jeho koloidní formy – velmi čistou deionizovanou vodu (bez elektrických nábojů) s obsahem nanočástic stříbra. Jsou tak malé, že údajně dokáží pronikat do živých buněk i do nitra patogenů a podporovat tak léčebné procesy na buněčné úrovni.

Alternativní zdroje uvádějí, že koloidní stříbro má širokospektrální léčebné využití. Dokáže prý zničit až několik tisíc druhů choroboplodných organismů. Účinně tak pomáhá při léčbě virových, bakteriálních, kvasinkových a mykotických infekcí, chronických zánětů, lupénky a lupů, akné i těžko se hojících ran, a popálenin. Vnitřně se doporučuje při nachlazení, infekcích, chřipce či chronických onemocněních.

Zejména na popáleniny a rány

Internista – kardiolog Ivan Majerčák z III. Interní kliniky fakultní nemocnice a Centra pro léčbu obezity říká, že o širokospektrálnímu využití koloidního stříbra mluvit nelze. V humánní medicíně jsou to nejvíce zkušenosti s lokálním využitím při hojení ran a v kožním lékařství při určitých onemocněních.

Zatím chyby reálné důkazy

„Důkazy o schopnosti koloidního stříbra ničit některé choroboplodné mikroorganismy jsou většinou důkazy „in vitro“ – ve zkumavce. Ne vždy však platí, že to, co funguje ve zkumavce, bude stejně fungovat i ve složitém metabolismu lidského těla. Osobně bych širší vnitřní použití koloidního stříbra nedoporučoval pro absenci medicínských důkazů,“ říká lékař.

Farmaceut Peter Stanko z Nezávislého lékového institutu v Bratislavě a člen prezidia České lékárnické komory udává, že v současné farmacii se přípravky s obsahem stříbrných solí používají výhradně pro venkovní použití. „Ionty stříbra se vážou na DNA mikroorganismů, a tím zpomalují nebo úplně zastavují jejich množení, přičemž nepoškozují buňky kůže a podkožních tkání. Používají se k léčbě popálenin a jiných poranění kůže,“ vysvětluje Stanko. Dodává, že v praxi se používají i zdravotnické prostředky s obsahem stříbra, určené na moderní hojení ran. Opět se využívá antibakteriální působení stříbra v místě aplikace na ránu.

Bojovník s bakteriemi

Takové léčebné využití potvrzuje i lékárnice Mária Bullová, členka prezidia České lékárnické komory. V literatuře se hovoří o schopnosti stříbra rozkládat enzymy bezkyslíkatých (anaerobních) bakterií, virů, plísní, neublíží však aerobním.

„Například v amerických lékařských časopisech z roku 1940 bylo mnoho článků, které poukazovaly na úspěchy koloidního stříbra, zvláště v případě venkovního použití. Éra antibiotik však tuto léčbu vytlačila na okraj zájmu. Návrat stříbra do medicíny se začal až v 70-tých letech, zejména při léčbě popálenin. Koloidní stříbro označili jako, mocného bojovníka s bakteriemi“ říká Bullová.

Dodává, že záleží i na zdravotní kondici pacienta, posouzení stavu rány a jejího zatížení choroboplodnými zárodky. „Takové ošetření však nemůže nahradit nutnou terapii antibiotiky.“

Sponzorováno

Argyrie

Argyrie – onemocnění, které vzniká v důsledku předávkování stříbrem. Je vzácné a málo zdokumentované. Projevuje se šedomodrým zbarvením pokožky. V minulosti byla argyrie v mírné formě známá zvláště u středověkých šlechticů, a to díky stříbrným nádobám a sklenicí, které se používaly při stolování.

Pozor na vnitřní užívání

Peter Stanko upozorňuje, že doplňky výživy s obsahem stříbra určené pro vnitřní použití neprošly klinickým zkoušením a podle zákona (č. 147 / 2001 Sb. Ve znění pozdějších předpisů) jim není možné přiznávat žádné léčebné ani preventivní účinky. „Jejich využití se omezuje striktně na ochranu a podporu zdraví při různých typech infekcí,“ říká farmaceut. Podobné je to i v případě kosmetických přípravků s obsahem stříbra, které rovněž lze použít pouze na ochranu a podporu zdraví.

Stříbro aktuálně nepatří ani mezi tyto ultrastopové prvky v našem organismu, čili medicína nezná ani „oficiálně“ doporučené dávky stříbra pro člověka. Informace o účincích stříbra vycházejí převážně z pokusů „in vitro“.

Podle lékaře by měla být oficiální medicína založená na důkazech, které v tomto případě chybí. „Za věrohodný důkaz lze považovat dvojitě slepou randomizovanou, placebem kontrolovanou studii“. Laicky řečeno: dvojitě slepá znamená, že lékař ani pacient nevědí, zda jde o placebo nebo účinný lék, randomizovaná znamená, že jde o náhodný a ne cílený výběr pacientů. „Já osobně bych neužíval antibiotika koloidním stříbrem, spíše bych rád upozornil na nadužívání antibiotik při virových onemocněních, kde mohou stav pacienta spíše zhoršit. Za účinnější než koloidní stříbro považuji cíleně ordinované antibiotika na základě kultivace a citlivosti. Vím přesně, co léčím, jakož i to, zda je daný mikroorganismus na daný lék citlivý.“

Poraďte se s odborníkem

I Mária Bullová upozorňuje, že většina oficiálních lékařských zdrojů před vnitřním užíváním koloidního stříbra varuje, zatímco většina alternativních zdrojů a prodejců jako protiargument uvádí velmi nízké dávky a koncentrace.

„Každý má možnost volby, pravda bude kdesi uprostřed. Je nutné poradit se s lékařem, zejména při vnitřním použití. Každý organismus je jedinečný a může jinak zareagovat, opatrnost je vždy na místě,“ varuje Bullová. Kromě toho je třeba mít vždy na paměti, že je to kov a zvláště opatrní by proto měly být lidé alergičtí na kovy!

TIP: Přečtěte si obecně o koloidních minerálech

Ivan Majerčák doplňuje, že „za jakoukoli alternativní léčbu odpovídá především člověk sám. Ideální je se poradit s odborníkem, na trhu je dnes množství „zaručených“ doplňků výživy. Nejčastěji se uvádí, že zlepšují imunitu, případně „čistí krev“.“ S trochou nadsázky jsem jednou řekl, že jsem žumpa. Nikdy jsem se totiž detoxikoval, neměl jsem ani „vyčištěnou“ krev, ani zevnitř „neosprchoval“ střevo. V mém organismu by to tedy mělo vypadat jako v žumpě. Ale nevypadá,“ říká lékař. I svým pacientům radí, aby neopouštěla ​​těla „životu nebezpečné toxiny“, na to máme fungující ledviny a játra.

Podle Majerčáka je mnohem rozumnější odstranit „továrnnu“ na toxiny – zásobní tuk z břicha a vyloučit z jídelníčku potraviny a chemii, které našemu tělu škodí. „Pokud vám něco z potravin, potravinářské chemie nebo z doplňků výživy škodí, jistě nebudete plní toxinů, které je třeba z těla odstranit detoxikací, ale intolerance se u vás projeví např. jako migréna, bolesti kloubů, zažívací potíže, atopický ekzém nebo astma. U dětí velmi často i neklidem, neposedností, hyperaktivitou. Například i chronicky ucpaný plný nos může být projevem intolerance potravin,“ vysvětluje lékař.

Dodává, že náš organismus reaguje na jednotlivé složky a doplňky stravy různým způsobem, přičemž klasická alergická reakce je jen jednou z mnoha odpovědí. Vyvážená a pravidelná pestrá strava zajistí u převážné většiny populace dostatečný přívod živin i stopových prvků. Z doplňků výživy by lékař doporučil pouze ty, které mají medicínský důkaz.

Sponzorováno

Pro zajímavost Ivan Majerčák dodává, že „zlato má medicínské důkazy a v indikovaných případech medicína při léčbě revmatických chorob zlato i využívá. Jde však o poměrně dlouhodobou, cílenou, indikovanou léčbu, která vyžaduje také monitorování nežádoucích účinků“.

A co si dále o stříbře přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva