Sponzorováno

Zmrazení bradavice aneb kryoterapeutická léčba bradavic (tekutý dusík) – co obnáší? 4.89/5 (19)

Lékař může použít sprej nebo vatový tampón, aby aplikoval tekutý dusík na bradavici a kůži kolem ní.

Lékař může použít sprej nebo vatový tampón, aby aplikoval tekutý dusík na bradavici a kůži kolem ní.

Bradavice někdy samy odezní, prostě zmizí, ale to taky může trvat roky. Pokud nechcete tak dlouho čekat, můžete je nechat zmrazit. Lékaři nazývají tento proces kryoterapií. Je to jeden z nejběžnějších způsobů, jak se zbavit bradavic. A co víc, tato metoda může také snížit pravděpodobnost, že se bradavice rozšíří do jiných částí těla.

Klasicky kryochirurgie obvykle trvá jen několik minut, probíhá v ordinaci lékaře. Nebo si to dokonce můžete udělat doma se soupravou. Po léčbě by neměly být žádné jizvy nebo velmi slabé známky, pokud nějaké budou.

Kdo může podstoupit kryochirurgii?

Kryoterapeutická léčba bradavic je dobrou volbou, pokud:

 • Máte světlou kůži. Tato metoda odstranění bradavice může způsobit zjizvení u lidí s tmavší kůží.
 • Jste dospělí nebo mladiství. Nedoporučuje se dětem, protože může být mírně bolestivé.
 • Bradavice se nachází na části těla bez vlasů. Kryochirurgie může způsobit, že trvale ztratíte ochlupení (vlasy) na místech, kde se provádí.
 • Máte bradavici na tváři. S kryoterapií je méně pravděpodobné, že způsobí jizvení, než je tomu u jiných metod.

Kryoterapie u doktora

Většina lékařů používá tekutý dusík, který může při zmrazení bradavice dosáhnout teploty až -196 stupňů Celsia. Lékař může použít sprej nebo vatový tampón, aby aplikoval tekutý dusík na bradavici a kůži kolem ní. Může vám to připadat jako kostka ledu, která se dotýká vaší pokožky, ale trvá to jen několik vteřin. Vaše pokožka může krátce ztuhnout a může také bolet, zčervenat.

Takto vypadá aplikace tekutého dusíku na bradavice.

Takto vypadá aplikace tekutého dusíku na bradavice.

Pokud je bradavice na čele nebo na spánku, tekutý dusík vám může způsobit bolesti hlavy. Jakmile opustíte ordinaci lékaře, můžete se vrátit ke své normální činnosti, včetně sprchování a koupání. Oblast by se obvykle neměla nijak infikovat, ale dejte pozor na příznaky, jako je zarudnutí nebo otok. Pár dní prostě oblast pozorujte.

Nakonec se vytvoří strup na místě, kde byl aplikován kapalný dusík. Ten později upadne. Snažte se, aby se to nedostalo dříve, než bude místo připraveno k uloupnutí. Nijak na dané místo netlačte, neolupujte ho, prostě do něj nevrtejte.

Někteří lékaři vás mohou požádat, abyste nějak pečovali o místo s vypálenou bradavici i doma, například aplikovat kyselinu salicylovou.

Sponzorováno

Kryoterapie je možná i doma

Můžete si také zakoupit různé kryoterapické produkty k odstranění bradavic doma. Tyto domácí sady používají namísto kapalného dusíku směs dimethyletheru a propanu. Pravděpodobně nejsou tak účinné jako léčba o lékaře dusíkem, ale většinou fungují.

Nikdy nepoužívejte domácí sady k léčbě genitálních bradavic, protože mohou způsobit vážná poškození. A to nechcete. A také si promluvte s lékařem v případě, že takto chcete odstraňovat bradavice na obličeji.

Jaké druhy bradavic nejlépe reagují na zmrazení?

Kryochirurgie na bázi kapalného dusíku může být bezpečně používána na všech druzích bradavicích (pokud nějaké další zdravotní komplikace pacienta nezakazují tento postup).

Většina bradavic, s výjimkou velmi malých nebo těch na rukou, vyžaduje více než jedno ošetření. Větší a plantární bradavice často vyžadují dvě až tři sezení s lékařem. Celkově odstranění bradavice obvykle vyžaduje mezi 1 až 6 léčebnými sezeními, které se provádějí jednou za 2 až 3 týdny po dobu několika měsíců.

Jak dobře funguje kryoterapie?

Jedna léčba může stačit k tomu, abyste se zbavili menších bradavic. Větší bradavice mohou vyžadovat několik procedur. Ty pravděpodobně podstoupíte asi tak 2-3 týdny od sebe. Váš lékař pravděpodobně použije kyselinu salicylovou mezi léčebnými postupy.

Kryochirurgie obvykle po 3 nebo 4 ošetřeních léčí 50% až 70% bradavic.

Kryoterapie může odstranit genitální bradavice, ale nemůže je vyléčit. Tento druh bradavic se pravděpodobně vrátí. Bradavice na jiných částech vašeho těla se mohou nebo nemusí vrátit.

Co říkají studie?

Studie z roku 2012, která přezkoumala výzkum účinku kryochirurgie, zjistila, že postup měl mezi 60 a 86 procenty úspěšnosti při léčbě bradavic.

Retrospektivní studie z roku 2015 dospěla k závěru, že kryochirurgie je účinná při odstraňování běžných bradavic v přibližně 75 procentech případů.

Rychlá fakta o zmrazení bradavic

 • Kryochirurgii obvykle provádí lékař nebo dermatolog ve své ordinaci.
 • V klinickém prostředí se během kryochirurgie používají dávky tekutého dusíku.
 • Průměrná teplota aplikace je minus 196 ° C.
 • Teploty alespoň minus 40 °C nebo nižší jsou považovány za nezbytné pro zmrazení bradavic.

A jak řešíte bradavice vy? Podstoupili jste zmrazení bradavice? Jaké to bylo? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále o bradavicích můžete přečíst?

VIDEO: Odstranění bradavic zmražením pomocí tekutého dusíku

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Zmrazení bradavice aneb kryoterapeutická léčba bradavic (tekutý dusík) – co obnáší?”

  1. Karol napsal:

   Aj s dusíkom sa dá v domácich podmienkach ak máte dewarku s kvapalným dusíkom napr. v práci, doporučujem vatu na špajli namočiť do LN a potom priložiť na bradavicu. Toto niekolkokrát zopakovať.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva