Kyselina salicylová na bradavice (náplasti na bradavice) – jak a kdy pomáhá? 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Při používání kyseliny salicylové k odstranění bradavic se před ošetřením doporučuje veškerou bílou, odumřelou tkáň upilovat pemzou nebo pilníkem na nehty.

Při používání kyseliny salicylové k odstranění bradavic se před ošetřením doporučuje veškerou bílou, odumřelou tkáň upilovat pemzou nebo pilníkem na nehty.

Může kyselina salicylová odstranit bradavice?

Bradavice jsou kožní výrůstky, které nejsou nutně nějak škodlivé, ale mohou být svědivé a hodně, hodně obtěžující. Jedna volně prodejná léčba, která může odstranit bradavice, je kyselina salicylová.

Kyselina salicylová aplikovaná v průběhu času může opravdu velmi efektivně pomoci odstranit některé bradavice. Často se kyselina salicylová aplikuje na bradavici v podobě náplastí.

Zatímco většina lidí léčbu kyselinou salicylovou dobře snáší, existují lidé, kteří ne. Pokračujte v čtení, abyste se dozvěděli, jak bezpečně použít kyselinu salicylovou k odstranění bradavic – a kdy nechat odstranění bradavic na odbornících.

Studie ukázaly, že kyselina salicylová je při léčbě bradavic výrazně účinnější než placebo.

Jak odstranit bradavice kyselinou salicylovou

Kyselina salicylová funguje tak, že odstraňuje bradavice odlupováním kožních buněk, dokud bradavice nezmizí. Kyselina může také vyvolat imunitní odpověď a vybudovat v této oblasti zdravé kožní buňky. Při pokračující každodenní aplikaci roztok kyseliny salicylové často opravdu odstraní bradavici.

Pokud máte cukrovku nebo jiná onemocnění, která zhoršují průtok krve, vyhledejte raději odbornou pomoc při odstraňování bradavic.

Doporučují se tyto 4 kroky:

 1. vykoupat se nebo namočit bradavici v teplé vodě na 5–10 minut, aby pokožka změkla
 2. jemně opilovat bradavici drsným povrchem, například pemzou nebo smirkovým papírem
 3. naneste pak krém s kyselinu salicylovou (nebo náplast) na celý povrch bradavice
 4. pak si umyjte ruce

Tyto kroky opakujte jednou nebo dvakrát denně po dobu několika týdnů. Kůže může zčervenat nebo tmavnout, což je normální reakce. Lidé by měli přestat používat výrobek, pokud způsobuje bolest, krvácení nebo puchýře. Pokud k tomu dojde, navštivte lékaře a požádejte o radu a alternativní možnosti léčby.

Domácí léčba bradavice kyselinou salicylovou

Většina drogerií a lékáren prodává volně prodejnou kyselinu salicylovou, která pomáhá odstraňovat bradavice. Jsou to třeba náplasti na bradavice. Tyto produkty obvykle obsahují asi 17 procent kyseliny salicylové. Některé společnosti však prodávají 40 procent kyseliny salicylové v jejich produktech – ty jsou určeny na bradavice na nohou a chodidlech.

Zde je několik tipů pro domácí odstranění bradavice kyselinou salicylovou:

 • Kyselinu salicylovou naneste po sprchování nebo koupeli. Kůži osušte, aby byla stále vlhká, a naneste přípravek. To pomůže efektivnějším léčbě.
 • Alternativou k aplikaci po sprše nebo koupeli je namočení bradavice na pět minut do teplé vody.
 • Někteří lidé přelepí bradavici šedou lepicí páskou. Výzkum je však neprůkazný ohledně toho, zda je lepicí páska účinnou léčbou pro odstranění bradavic. Pokud máte citlivou pokožku, neměli byste se používat lepicí pásku.
 • Pomocí smirkového papíru, pemzy nebo jiného exfoliačního nástroje odstraňte odumřelé kožní buňky z bradavice každý den před koupáním. Nikdy nesdílejte tyto exfoliační nástroje, protože s nimi můžete virus, který způsobuje bradavice, přenášet na jinou osobu.

TIP: Aplikujte kyselinu salicylovou na bradavici denně. Nejúčinnější metodou je důsledná léčba v průběhu několika týdnů. Někdy bradavice odpadne krásně celá.

Sponzorováno

Ošetření bradavic kyselinou salicylovou lékařem, profesionálem

Lékař může předepsat silnější koncentraci kyseliny salicylové pro domácí použití. Tyto silnější koncentrace se obvykle aplikují na silnější oblasti pokožky, jako jsou chodidla.

Přestože je přístup k aplikaci stejný jako u nižších koncentrací, může dojít k většímu podráždění pokožky. Zkonzultujte u svého lékaře příznaky, které naznačují, že byste měli léčbu přestat používat. Mohou zahrnovat intenzivní zarudnutí nebo nepohodlí.

K čemu se ještě používá kyselina salicylová?

Kyselina salicylová je topická léčba, která se běžně používá k léčbě akné. Patří do skupiny chemikálií známých jako beta hydroxykyseliny. Při aplikaci na kůži kyselina salicylová funguje tak, že rozbíjí vazby uvnitř kožních pórů

Některé běžné kosmetické výrobky, které obsahují kyselinu salicylovou, jsou:

 • lokální přípravky na léčbu akné
 • přípravky na mytí obličeje
 • šampony pro boj s lupy
 • gely na odstranění bradavic a náplasti na odstranění bradavic

Lékaři nazývají kyselinu salicylovou keratolytickým lékem, protože má exfoliační vlastnosti. Při aplikaci na kůži může kyselina odstranit vnější vrstvu kožních buněk. To je užitečné nejen v boji proti akné, ale také při odstraňování bradavic.

Kyselinu salicylovou pro léčbu bradavic lze prodávat jako náplast, tekutinu nebo gel. Každý přípravek obvykle vyžaduje denní (nebo obden) aplikaci pro maximální účinnost.

Ideálně si náplast s kyselinou salicylovou dávejte přes noc.

Pokud kyselina salicylová na bradavice nefunguje

Pokud se nezdá, že by kyselina salicylová účinně odstraňovala bradavice, existují jiné profesionální způsoby odstranění bradavic. Jedním z příkladů je kryoterapie. Tato léčba zahrnuje vystavení bradavice tekutému dusíku v ordinaci, aby se bradavice zmrazila. Někdy lékař doporučí k léčbě bradavice kyselinu salicylovou kombinovanou s kryoterapií.

Mezi další profesionální možnosti odstranění bradavic patří:

 • kyretáž, aby se bradavice seškrábla
 • elektrokauterizace
 • injekce léků k inhibici buněčného růstu, jako je 5-fluorouracil
 • laserová operace k odstranění bradavice

V některých případech může lékař doporučit chirurgické odstranění bradavic. Tento postup má riziko zjizvení. Někdy se bradavice mohou po chirurgickém odstranění vrátit do stejné oblasti.

Kyselina salicylová není pro tyto bradavice

K odstranění bradavic na obličeji byste neměli používat ošetření kyselinou salicylovou. I když můžete použít kyselinu salicylovou jako bodovou léčbu akné, obvykle je to ve výrobcích s mnohem nižšími koncentracemi, než jaké se používají k léčbě bradavic. Vyšší procento může způsobit hyperpigmentaci nebo hypopigmentaci na obličeji. A to asi nechcete.

Sponzorováno

A jak bradavice odstraňujete vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A dále si o bradavicích přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva