Jak na ploché bradavice? Jak se jich zbavit? 4.85/5 (39)

Sponzorováno

Jak si doma poradit s plochými bradavicemi?

Jak si doma poradit s plochými bradavicemi?

Ploché bradavice jsou jen velmi lehce vyvýšené, hladké hrbolky na pokožce, které se většinou objevují v oblastech, jako je obličej, krk, nohy, oblast vousů, zadní strany rukou a paží. Velikost plochých bradavic se pohybuje nejčastěji v rozmezí od 1 do 5 mm a mají tendenci se objevovat ve velkých počtech.

Stejně jako jiné druhy bradavic, jsou i ploché bradavice způsobeny HPV (lidským papilomavirem). HPV 3, 10, 28 a 49 jsou virové kmeny, které způsobují ploché bradavice. Tento virus je nakažlivý a může se snadno dostat do vašeho těla i těmi nejmenšími trhlinami v kůži. Jakmile získáte tento virus, ovlivňuje pak rychlost reprodukce kožních buněk.

Ploché bradavice jsou také známé jako mladistvé bradavice, protože se nejčastěji vyskytují u dětí a mladých dospělých. Určité predispoziční faktory mohou také vést ke vzniku plochých bradavic. Dále jsou to podmínky, které pro přenos viru sami vytvoříme, jako je třeba použití holicího strojku, zranění kůže v obličeji, špatná hygiena (špinavá kůže) a pocení v daných místech. Potom běžné problémy, jako jsou respirační infekce a běžné nachlazení, mohou vést k horší imunitě a aktivaci viru na kůži.

Ploché bradavice jsou obvykle bezbolestné a odeznějí časem sami. U malých a nevýrazných plochých bradavic není léčba dokonce doporučena, protože může způsobit jizvy. Nicméně, pokud vás trápí větší množství těchto bradavic, můžete se rozhodnout pro jejich léčbu.

Existují určité domácí prostředky, které můžete na ploché bradavice vyzkoušet. Než se však pokusíte o nějakou tu domácí léčbu, je vhodné předtím navštívit lékaře. Proč? No abyste se ujistili, že vaše hrbolky jsou skutečně ploché bradavice a nikoliv jiné kožní problémy. A nyní už přejdeme k TOP domácím léčebným metodám proti plochým bradavicím.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet funguje skvěle. Kyselina octová v něm je slabá žíravina a pomáhá řešit abnormální růst kožní tkáně. Navíc jeho antivirové vlastnosti pomáhají zabíjet virus a urychluje také proces hojení. A jablečný jablečný ocet je vhodný pro vaši imunitu. A jak ho použít?

 • Navlhčete bavlnu jablečným octem a aplikujte ho na postiženou oblast. Použijte bandáž nebo nějakou pásku, abyste po nějaký čas fixovali tampon na místě. Ideálně ho tam nechte přes noc. Udělejte to takto 1x denně, dokud nejsou ploché bradavice pryč.
 • Přidejte 2 lžičky syrového, nefiltrovaného jablečného octa do sklenice vody a pijte ho dvakrát denně. Pomůžete tak tělu v boji proti viru.
 • Malé upozornění: Dejte pozor při aplikaci jablečného octa na citlivé oblasti, jako je váš obličej nebo krk. ujistěte se, že jste ho zředili dostatečným množstvím vody a až poté ho použijte.

2. Lepicí páska

Lepící páska je také dobrým prostředkem na ploché bradavice. Někdy se tomuto postupu také říká okluzní terapie lepicí páskou (DTOT). Páska způsobí, že se bradavice zmenší a zmizí. Některé zdroje tvrdí, že řešení bradavic lepící páskou je dokonce lepší, než jejich zmrazení. Ale jasně, jde o trochu kontroverzní metodu. Záleží čistě na vás, zda to zkusíte.

Pásku můžete použít, abyste se zbavili plochých bradavic na krku, rukou a nohou. Nicméně se doporučuje, abyste na obličej lepící pásku moc nepoužívali. Jak ji použít?

 1. Oblast kolem bradavice velmi důkladně očistěte. Mezi lepící páskou a bradavicí by nemělo být žádné smítko.
 2. Pak nechte oblast uschnout. Místo by mělo být suché, aby pod páskou nebylo vlhko, to nedělá dobrotu, různé plísně, znáte to. Takže pečlivě vysušit.
 3. Odřízněte náplast z pásky dostatečně velkou, aby zakryla oblast bradavice. Opatrně položte na bradavici (nebo oblast s bradavicemi). Nepoužívejte průhlednou pásku, ale tu šedou. Bylo zjištěno, že průhledná páska a její různé varianty nejsou tak účinné, jako ta šedá.
 4. Teď ji nechte pár dní působit. Tak 6-7 dní. Trvá to, ano. Pokud páska spadne, nahraďte ji.
 5. Po 6-7 dnech sundejte pásku a místo pečlivě omyjte teplou vodou.
 6. Nyní mrtvou tkáň odstraňte. Třeba pilníkem. Pokud místo bolí, tak ho nechte tak, není mrtvé.
 7. Kroky opakujte, dokud bradavice nezmizí.

Moc pěkně tato metoda funguje zejména u dětí. Pokud tento bod nepomáhá, zkuste jinou léčbu. Pokud se to bude spíše zhoršovat, zajděte za lékařem. Ne u každého tato metoda funguje, to ukázaly i výzkumy.

3. Banánová slupka

Ano, banánové slupky jsou také účinné. Slupky od banánů obsahují proteolytický enzym, který změkčuje a rozpouští bradavice.

 • Odřízněte kousek banánové slupky a přilepte ji na postiženou oblast. Udělejte to takto před spaním a nechte ji působit přes noc. Opakujte to takto denně.
 • Alternativně vezměte jen bělavý vnitřek slupky a aplikujte ho po celé ploše bradavic. Pak zakryjte obvazem a nechejte takto působit přes noc. Opakujte opět denně.
 • Banán také snězte, protože to pomůže imunitnímu systému bojovat proti viru, který způsobuje bradavice.

4. Česnek

Česnek je silný antivirový prostředek – pomáhá zabít virus, který je zodpovědný za ploché bradavice. Žíravý účinek česneku působí na bradavice a odstraňuje je. Je také super pro vaši imunitu.

Sponzorováno

 • Rozdrťte česnek a naneste ho na postižené místo. Zakryjte jej obvazem. Nechte ho působit po dobu 20-30 minut a pak důkladně místo umyjte. Opakujte dvakrát denně, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.
 • Můžete také jíst česnek, a nejlépe na syrovo a nebo jako nějaký doplněk stravy. Vždy se ale poraďte s lékařem dříve, než začnete užívat nějaké silnější doplňky.

5. Čajovníkový olej

Olej z čajovníku je také super na řešení plochých bradavic. Díky svým antivirovým a antiseptickým vlastnostem tento esenciální olej pomáhá vašemu tělu bojovat proti viru, který způsobuje bradavice. Jak ho použít?

 1. Smíchejte tak 5 nebo 6 kapek oleje z čajovníku v 1 polévkové lžíci olivového oleje.
 2. Naneste tuto olejovou směs na ploché bradavice a nechte ji na pár hodin působit.
 3. Opláchněte teplou vodou.
 4. Opakujte dvakrát denně po dobu několika týdnů.
 5. Pozor: Nepoužívejte čajovníkový olej v čisté formě, protože může způsobit podráždění kůže.
  Sám o sobě je totiž docela silný.

6. Aspirin

Kyselina salicylová v aspirinu dráždí pokožku a odlupuje infikované tkáně, což z něj činí skvělý prostředek pro ploché bradavice.

 1. Postižené místo umyjte vlažnou vodou.
 2. Obruste nejvyšší, mrtvou kůži na bradavici pomocí pilníčku.
 3. Rozdrťte několik tablet aspirinu a přidejte trochu vody, aby se vytvořila pasta.
 4. Tuto pastu pak aplikujte na postiženou oblast.
 5. Nechejte působit po dobu 10-20 minut, poté opláchněte. Nebo směs můžete pokrýt gázou a obvazem a nechat ji přes noc pěkně působit. To je nejlepší.
 6. Dělejte to jednou nebo dvakrát denně po dobu několika týdnů.

7. Zinková mast

Zinková mast je zvláště účinná u lidí s nedostatkem zinku.

Studie z roku 2007 publikovaná v Mezinárodním žurnálu dermatologie zjistila, že místně nanesený oxid zinečnatý je účinná, bezbolestná a bezpečná terapeutická možnost léčby bradavic ve srovnání s kombinací kyseliny salicylové a kyseliny mléčné. Jediné, co musíte udělat, je očistit postiženou oblast a aplikovat mast se zinkem asi tak dvakrát denně. Nechte jej na kůži po dobu 30 minut nebo déle.

8. Oreganový olej

Olej z oregana je dalším účinným prostředkem, jak se zbavit plochých bradavic. Má silné antimikrobiální a antivirové vlastnosti, které pomáhají bojovat proti viru, který způsobuje tento problém. A jak ho použít?

 1. Smíchejte 6 kapek oleje z oregana v 1 polévkové lžíce olivového oleje, kokosového oleje nebo ricinového oleje.
 2. Použijte tento olej na bradavice.
 3. Nechejte působit několik hodin. Nemusíte pak ani oplachovat.
 4. Opakujte dvakrát denně po dobu několika týdnů.

9. Ricinový olej

Také můžete použít čistý ricinový olej k odstranění bradavic z kůže.

 • Pomocí bavlněného tamponu na postiženou oblast aplikujte čistý ricinový olej.
 • Nechejte působit několik hodin. Nemusíte pak oplachovat.
 • Opakujte 2 nebo 3 krát denně. Vaše bradavice by měly postupně vyschnout během několika týdnů.

10. Listerine

Ačkoli to může znít divně, pravidelná aplikace Listerinu působí skvěle na bradavice. Přesný důvod, proč funguje, stále není jasný, ale jsou to asi jeho antiseptické vlastnosti.

 • Ponořte bavlněný tampon do ústní vody Listerine a dejte ji na plochou bradavici. Zajistěte ho na místě pomocí bandáže nebo lékařské pásky. Nechte ho působit přes noc. Následujícího rána odstraňte pásku a postiženou oblast umyjte vodou. Dělejte to takto denně, dokud vaše bradavice nezmizí.

Několik dalších tipů na ploché bradavice

 • Jezte potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou citrony, pomeranče, červená paprika, brokolice a rybíz, které posilují imunitu a pomáhají bojovat proti viru.
 • Můžete také použít citronovou šťávu na bradavice, která je pomáhá léčit. Nechte šťávu působit 30 minut a opláchněte. Dělejte to takto 1x denně po dobu několika týdnů nebo dokud vaše bradavice zmizí.
 • Vždy si pečlivě umyjte ruce po dotyku nebo ošetření bradavic. Mohou se takto velmi snadno přenášet.
 • Nedotýkejte se bradavic jiných lidí.
 • Vyhněte se sdílení ručníků nebo jiných osobních předmětů.
 • Pokud vaše dítě má bradavice, udržujte jeho hračky čisté.
 • Nepoužívejte veřejné sprchy. Pokud se tomu nelze vyhnout, oblékejte si župan a sprchové boty ve veřejných sprchách, bazénech nebo v šatnách.
 • Neškrabte si bradavice.
 • Okamžitě se poraďte s lékařem, pokud se objeví bolest nebo bradavice krvácí.

A co si o bradavicích ještě přečíst?

VIDEO: Vlaštovičník větší a jeho použití proti bradavicím

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Jak na ploché bradavice? Jak se jich zbavit?”

  1. Jana napsal:

   Mám už 2 roky velký bradavice na genitálií a už nemuzu jak je mám odstranit?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva