Pelyňkový olej a jeho účinky na zdraví – kdy vám pomůže? 4.72/5 (29)

Sponzorováno

Pelyňkový olej a jeho účinky na zdraví - kdy vám pomůže?Zdravotní přínosy esenciálního pelyňkového oleje můžeme přičíst jeho antiepileptickým, protihysterickým, posilujícím, diuretickým a stimulujícím vlastnostem. Tento olej je tak dobrý jako prostředek regulující nepravidelnou menstruaci. Ale pěkně popořadě. Nejdříve si pelyňkový esenciální olej trošku představme.

Už v dávných dobách byly v Číně využívány léčivé vlastnosti pelyňkového oleje k léčbě různých onemocnění, zatímco v evropských zemích, jako je třeba Anglie a další, byl tento olej používán spíš v čarodějnictví a černé magii. Pelyňkový esenciální oleje je extrahován parní destilací listů, pupenů a květů pelyňku, který má vědecké jméno Artemisia Vulgaris, česky je to Pelyněk Černobýl.

Co pelyňkový esenciální olej obsahuje?

Složky, které můžete nalézt v tomto esenciálním oleji jsou například alfa thujon, beta thujon, eukalyptol, camphene a camphon.

Zdravotní účinky a přínosy esenciálního oleje z pelyňku

Podívejte se níže na různé léčivé vlastnosti, které vám může nabídnout pelyňkový esenciální olej:

1. Antiepileptikum a uklidňující účinky

Uklidňující, uvolňující a relaxační účinky tohoto oleje na mozek a nervový systém zklidňují veškeré epileptické a hysterické záchvaty. Z dlouhodobého hlediska může dokonce do značné míry léčit epilepsii a hysterii.

2. Emmenagogum (reguluje menstruaci)

Zablokovanou menstruaci můžete „restartovat“ pomocí tohoto esenciálního oleje a lze ji díky němu i moc pěkně regulovat. Navíc mohou být s pomocí tohoto oleje řešeny i další problémy spojené s periodou, jako je velká únava, bolesti hlavy, bolesti břicha a nevolnost. Tento esenciální olej vám může také pomoci vyhnout se časné nebo předčasné menopauze.

3. Zahřeje vás

Pelyňkový olej má oteplovací účinek na tělo, který lze použít k potlačení účinků chladných teplot na naše tělo. Pomáhá také bojovat proti infekcím.

4. Pomůže při poruchách zažívacího traktu

Esenciální olej z pelyňku je velmi účinný při léčbě poruch zažívacího traktu, které jsou výsledkem abnormálního toku žaludečních šťáv nebo mikrobiálních infekcí. Reguluje nebo stimuluje tok trávicích šťáv, aby usnadnil trávení, spolu s inhibicí mikrobiálních infekcí v žaludku a střevech při léčbě trávicích onemocnění.

5. Diuretikum

Tato vlastnost může být velkou pomocí pro ty, kteří trpí chronickým selháním ledvin a akumulací vody v těle. Diuretické vlastnosti tohoto olej ocení i ti lidé, kteří trpí ledvinovými kameny, obezitou, hypertenzí a příznaky spojenými s akumulací toxinů v těle, jako jsou revmatismus, artritida a dna.

Jako diuretikum, pelyňkový esenciální olej zvyšuje jak frekvenci, ta i četnost močení. To pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu, soli, tuky (moč obsahuje tuky až ve 4% z celkového množství moči) a toxiny, jako je kyselina močová. To poskytuje účinnou ochranu před výše popsanými příznaky a ulehčuje to tělu. Také to usnadňuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu.

6. Nervové tonikum

Tento olej působí jako nervové tonikum. Je účinný při léčbě nervových onemocnění a poruch, stejně jako při posilování nervů. Tím, že je zároveň uvolňující a stimulující, tento esenciální olej uklidňuje nervy. A uklidňuje je i v případech šoku nebo hyperreaktivity a současně je stimuluje, což nás ve finále činí aktivnějšími a ostražitějšími.

Sponzorováno

7. Povzbuzující účinky

Účinek stimulantu lze vidět na všech orgánech a systémech fungujících v těle. Pelyňkový olej stimuluje téměř všechny funkce v těle, včetně cirkulace, sekrece hormonů a enzymů z endokrinních žláz, vylučování žluče a jiných žaludečních šťáv do žaludku, stimulace nervových odpovědí, neuronů v mozku, palpitace, dýchání, peristaltický pohyb střev, menstruační výtoky i produkce mléka v prsou. Mnoho z těchto účinků je způsobeno jeho stimulačními účinky na některé hormony, které regulují tělesné funkce.
 

8. Pro zdraví dělohy

Tento olej udržuje správné zdraví dělohy. Udržuje správné děložní výtoky a stimuluje produkci některých hormonů, které udržují dělohu zdravou a bezpečnou z hlediska stárnutí. Chrání také před vředy a nádory dělohy.

9. Antihelmintikum – proti červům a parazitům

Esenciální olej z pelyňku zabíjí střevní červy – kvůli jeho toxické povaze je tak ideální na detoxikaci proti parazitům<{a>. Dětem by měl být podáván ve velmi mírných dávkách. Je účinný jak na hlístice, tak na tasemnice. Červy brání v našem normálnímu růstu a absorpci živin v těle, což ve finále činí tělo slabým. Odstraněním těchto červů tento olej může obnovit normální růst a přinést sílu zpět do těla. Pelyňkový olej je perfektní antihelmintikum – působí proti parazitickým helmintům (červům).

10. Pomůže k lepší koncentraci

Používá se také ke zlepšení koncentrace a paměti, zejména při smíchání s esenciálními oleji z rozmarýnu a šalvěje.

Upozornění

Tento olej je toxický, dráždivý, neurotoxický a a může způsobit potrat. To znamená, že je při velkých dávkách jedovatý, způsobuje podráždění, má toxické a narkotické účinky na mozek a nervový systém a může způsobit potrat. Během těhotenství by se neměl nikdy používat.

Jak se pelyňkový olej používá?

 • Masírujte jednou kapkou pelyňkového esenciálního oleje ředěného nějakým nosným olejem. Pomáhá ženským problémům. Poskytuje úlevu od menstruačních křečí.
 • Pelyňkový olej pomáhá při akné, ekzému a psoriáze.
 • Pomáhá imunnímu systému v případě nemoci a slabosti.
 • Při použití v aromatické lampě je skvělý pro uvolnění a relaxaci. Ale musíte ho zředit s nosným olejem.
 • Poskytuje úlevu od epilepsie, hysterie a úzkosti.
 • Bojuje proti zánětu a také léčí parazity.
 • Chcete se uklidnit? Krásně uvolnit? Rozptylte doma ve vzduchu levandulový olej s esenciálním olejem z pelyňku.
 • Přidání několika kapek silice z pelyňku na polštář podporuje dobrý spánek a dobré sny.
 • Jako diuretikum pomáhá detoxikovat tělo. To je užitečné zejména při artritidě a dně.
 • Zajišťuje dobré trávení podporou toku žaludečních šťáv.

Sponzorováno

A co vy? Jak používáte tento esenciální olej vy? Budeme rádi, pokud se podělíte s ostatními.

A co si dále o pelyňku přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva