Obsah článku
Bradavice patří k nejčastějším kožním problémům, na nějž jsou náchylné zejména děti. Přesné rozšíření v populaci není známo, ale odhaduje se na 7 až 10%. Virusu HPV se daří zejména ve vlhkém prostředí, proto je často spojován s bazény a veřejnými sprchami. Do těla se dostává drobným poraněním kůže, napadá buňky podkoží a vyvolává jejich zrychlené množení. Výskyt bradavic je často spojen se sníženou imunitou organismu, chronického rázu i následkem probíhajícího jiného onemocnění. Po infikování epidermálních buněk potřebuje virus přibližně 12 až 24 hodin, než se dokáže množit, během této doby sehrávají protilátky zásadní úlohu při jeho eliminaci a zabránění povrchových příznaků v podobě bradavice. Inkubační doba je v případě papillomaviru poměrně proměnlivá a může se pohybovat od 4 týdnů až po 20 měsíců.
Nepříjemné bradavice
Tento virus se množí v buňce, infikovanou buňku si pak lze představit jako kapsa naplněné infekčními částicemi. Z každého takového sáčku se vysypou tisíce virů a infekce postupuje dál a bradavice se zvětšuje. Případně se může nakazit kůže na jiném místě a vznikají tak nové bradavice. Poslední možností je nakažení někoho jiného. Jako každá infekce i bradavice mohou zahojit i bez zásahu zvenčí, případně se rozsah infekce se stabilizuje a bradavice přetrvává na stejném místě přibližně stejné velikosti. Navenek to infikovanému přímo neškodí, většinou se to považuje pouze za estetický problém, ale postižený může nakazit kohokoliv, nejčastěji svých blízkých.
Infekce virem bradavic může být pro postiženého relativně neškodná, ale je třeba mít na paměti, že se jedná o HPV infekci, čili je to přesně tentýž virus, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Rakovina vznikne při dlouho přetrvávající infekci tímto virem na zmíněném místě. HPV virus má několik desítek podtypů. Naštěstí pouze několik z nich má výrazný rakovinu vyvolávající potenciál. Asi byste se zeptali, co když ty nebezpečné podtypy infikují kůži?
Pokud se jedná o ty nebezpečné, tzv. onkogenní viry, tak z dlouhodobé infekce se může vyvinout rakovina kůže. Infekce kůže, rakovinu vyvolávajícími podtypy, je však méně pravděpodobná. Totiž každý podtyp viru má své,, oblíbené místo „. To značí, že některé infikují, nebo se usadí zejména na dlaních, některé na obličeji, a jiné postihnou děložní čípek. V zásadě však platí, že každý podtyp viru může infikovat, kůži a sliznici (ústní dutina, pochva, děložní čípek) na kterémkoliv místě.
Co byste o bradavicích měli vědět?
Tvar, velikost, barva i místo výsevu bradavic jsou dány jejich typem. Je znám větší počet typů bradavic, mezi nejznámější však patří:
- Pravé (obecné) bradavice. Jsou charakteristické svým zdrsnělým a hrbolatým povrchem. Mohou se vyskytovat ojediněle (většinou), ale i ve shlucích.
Při neodborném pokusu o odstranění nebo škrábáním se často roznesou na jiná místa na těle a vytvoří tak dceřiné bradavice. Vyskytnou li se pravé bradavice na ploskách nohou jsou velmi bolestivé. Chůzí a tělesnou zátěží jsou totiž zatlačovány dovnitř chodidla, kde vytváří zrohovatělé trny, způsobující palčivou bolest. Na povrchu se jeví jako červenohnědé body. - Ploché bradavice. Jsou to drobné útvary s plochým povrchem. Mají barvu kůže s větším leskem. Převážně se vyskytují na obličeji, např. na čele, nose i tvářích. Na pohmat jsou nebolestivé
- Molluska. Tyto bradavice jsou kulovitého tvaru, jejich povrch je hladký s malou prohlubní uprostřed. Tím je tento typ bradavic charakteristický. Zabarvení může být různé, od tělové barvy až po růžovou či nažloutlou. Manifestují se ve skupinách (vždy několik bradavic pohromadě), nejčastěji na břiše či v okolí genitálu. Jejich velikost se pohybuje zhruba od 0,5cm až po 2cm. Bradavice tohoto typu se mohou rychle množit, takže není výjimkou, že pacient přijde k lékařskému ošetření i s několika desítkami.
- Kondylomata (genitální bradavice). Pro kondylomata je charakteristický jejich „květákovitý“ vzhled. Jakoby se jednotlivé bradavice prorůstaly a slévaly v jednu větší. Šíří se rychle a výlučně pohlavním stykem. Jsou tedy vysoce infekční. Mohou se vyskytovat na kůži v okolí genitálu a řitního otvoru, ale i na sliznici. Kondylomata postihují obě pohlaví jedinou ochranou proti nim je vyhnout se sexuálnímu aktu s postiženým člověkem (kondom nepomůže).
- Existují i plantární bradavice – ty se většinou dělají na chodidlech
Léčba bradavic
Léčba je možná několika způsoby. Každý z nich má své pro a proti. Při léčbě zmrazováním tekutým dusíkem se zákrok ve většině případů opakuje, zvláště pokud jsou bradavice na chodidle, tak to bývá i 10-15 opakování. Při menších, tenčích bradavicích je možná i léčba tzv. farbivovým (nebo i cévní) laserem N-lite. Účinnost je podobná jako u tekutém dusíku, ale zákrok zase podstatně méně bolí. Nejúčinnější metodou je odstranění bradavic chirurgickým nebo CO2 laserem. Takový zákrok je v principu jednorázový. Samotný zákrok je bezbolestný, jediné, co je cítit, je vpich lokální anestezie. Takový zákrok je velkým přínosem při bradavic na chodidlech, kde postačují jeden až dva zákroky a je prakticky jedinou možností li bradavice v těsné blízkosti nehtů.
Sponzorováno
Volně dostupné léky na bradavice neřeší samotnou příčinu, tedy infekci, ale pouze následek a tím je zhrubělá kůže. Bradavice se pak zmenší. K vyléčení může přijít pouze při odstranění všech infikovaných buněk pokožky. Markantně to je vidět při srovnání účinku náplasti na bradavice s CO2 laserem (chirurgickým). Při laserovém zákroku se odstraní všechny infikované buňky. Tyto buňky sahají do hloubky kůže, kde jsou i cívky a při zákroku vidno krvácení. Účinek náplasti nesahá tak hluboko a něco takového ani zdaleka nezpůsobí.
Vlaštovičník na bradavice
Z osobní zkušenosti mohu říct, že nejlepší léčba bradavic je vlaštovičníkem. U mě stačilo bradavici potřít tekutinou z vlaštovičníku a bradavice na ruce do druhého dne prostě „upadla“.
Další rady jak na bradavice:
– Na bradavice pomáhá potírání česnekem nebo šťávou z vlaštovičníku. Za chvíli jsou pryč, nebolí ani moc nepálí. Jen vlaštovičník tročku barví.
– Měla jsem odolnou bradavici na šlapce nohy.Nic nepomohlo.Užívala jsem hlívu ústříčnou na imunitu a ejhle! Bradavice zmizela,ani nevím jak. Četla jsem, že hlíva pomáhá na vírové bradavice.
– vyzkouseno na vlastnim tele: 1. potirat nekolikrat denne vlastovicnikem/zkouseno na pate, na vypalovani se mi nechtelo 2. nechat vylouhovat cesnek par dni v octu a pak na 3–4 noci prilepit POUZE na bradavici- trochu boli, ale ucinkuje/vylepta ji.
Zajímavosti o vlaštovičníku
Žlutá šťáva z vlaštovičníku se v lidové medicíně používala na léčbu bradavic vyskytujících se kdekoliv po těle. Doporučuje se několikrát denně potírat zejména na místa pokožky, kde se vyskytují různé druhy bradavic a papilomy. Vesměs jde o kožní onemocnění vyvolávaná různými druhy virových mikroorganismů. Při aplikaci šťávy z této rostliny je zapotřebí opatrnosti, protože vlaštovičník je jedovatý. Používá se v omezených dávkách i na psoriázu.
S psoriázou je třeba se naučit žít. Člověk by měl žít v harmonii sám se sebou a přijímat život takový, jaký je. Všechny kožní choroby jsou spojeny s nervovým systémem a psychikou. Lidoví léčitelé doporučují lidem s lupenkou rakytníkovou mast. Výroba je poměrně jednoduchá. Jednu čajovou lžičku rakytníkového oleje dáme do sto gramů kravského másla. Důkladně promícháme, necháme rozpustit při nahřívání ve vodní lázni a po vychladnutí si mast dáme do kelímku. Večer po koupání, tedy na noc, jemně promažeme všechna psoriatická ložiska na těle. Jsou-li psoriatické šupiny tvrdé a velké, potom můžeme mast dávat i na gázu a tu na noc přiložit na lupénková ložiska, navrch dát igelit a vše zafixovat. Ráno užíváme rakytníkový olej vnitřně nalačno půl čajové lžičky po snídani.
Staří Rusové mazali lupenkáře mlezivem od krávy, která porodila telátko, nebo brali mlezivo od ženy, která právě porodila. Mlezivo poskytuje mláděti spoustu mimořádných bílkovinných látek. Jsou to látky vytvářející dobrou imunitu, vitaminy, výživné látky a mnohé další, takže si mlezivo psoriatici pochvalují. Vhodné je ho použít hlavně tehdy, když se u žen psoriatické ložisko vyskytuje na viditelném místě v obličeji.
Co si dále o bradavicích přečíst?
VIDEO: Jak probíhá odstranění bradavice CO2 laserem?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bradavice
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Jak odstranit bradavice? […]