Sponzorováno

Tymiánový olej – na co je super a jak si ho vyrobit doma? 4.92/5 (63)

Jaké zdravotní účinky má tymiánový olej?

Jaké zdravotní účinky má tymiánový olej?

Tymián je docela běžná bylina a obecně se používá jako krásně voňavé koření. Kromě toho se tymián používá také v domácích bylinných lékárnách.

Je botanicky známý jako Thymus vulgaris. Tato bylinka se používá k vaření, k vytvoření ústní vody i v aromaterapii. Původem pochází z jižní Evropy. Tymián je jistě krásná a silná bylinka. Ale víte také to, že existuje tymiánový olej? A že nám může velmi pomoci při mnoha zdravotních problémech?

Představujeme tymiánový olej

Tymiánový olej tedy pochází z vytrvalé byliny známé jako Thymus vulgaris. Díky obsahu rostlinných éterickým olejů má řadu zdravotních přínosů. Ve skutečnosti jsou tyto výhody uznávány a využívány už po celé tisíce let, zejména v oblasti Středomoří. Tymiánový olej je antiseptický, antibakteriální, antispasmodický, hypertenzní a má uklidňující vlastnosti.

Léčivé vlastnosti tymiánového oleje tedy pochází převážně z éterických olejů v tymiánu, které se extrahují parní destilací čerstvých květin a listů. Hlavními složkami esenciálního oleje jsou alfa-thujon, alfa-pinen, camphen, beta-pinen, para-cymen, alfa-terpinen, linalool, borneol, beta-karyofylén, thymol a karvakrol. Tento esenciální olej má pikantní a teplou vůni, která je silná a pronikavá.

Tymiánový esenciální olej obsahuje 20 až 54 procent thymolu, což dává tymiánovému oleji jeho antiseptické vlastnosti. Z tohoto důvodu se tymiánový olej běžně používá v ústních vodách a zubních pastách. Účinně zabíjí zárodky a infekce v ústech a chrání zuby před plakem. Thymol také zabíjí houby a je komerčně přidáván do dezinfekcí rukou a protiplísňových krémů.

Tymiánový olej je jeden z nejsilnějších antioxidantů. Je to jeden z nejlepších esenciálních olejů pro hormony, protože vyrovnává hormonální hladiny – pomáhá ženám s menstruačními a menopauzálními příznaky. Ochraňuje také tělo před nebezpečnými nemocemi a onemocněními, jako je mrtvice, artritida, houbové a bakteriální infekce a kožní onemocnění.

A kdy nám může tymiánový olej pomoci?

1. Léčí různé respirační stavy

Tymiánový olej léčí infekce na průduškách a v krku, které způsobují časté nachlazení nebo kašel. Obecně je nachlazení způsobeno více než 200 různými viry, které mohou napadnout horní části dýchacích cest a jsou rozptýleny ve vzduchu (přenáší se z člověka na člověka). Mezi obvyklé příčiny nachlazení patří oslabený imunitní systém, nedostatek spánku, emoční stres, vystavení plísním a nezdravý zažívací trakt.

Tymiánový olej zabíjí infekce, snižuje úzkost, zbavuje tělo toxinů a léčí nespavost bez léků, což je dokonalým přírodním prostředkem pro běžné nachlazení či rýmu. A nejlepší na tom je, že je to všechno přirozené a neobsahuje žádné chemikálie, které lze nalézt v tradičních lécích.

2. Zabíjí bakterie a infekce

Díky tymiánovým složkám jako karyofylen a camphene je olej antiseptický a zabíjí infekce na pokožce i v těle. Tymiánový olej je také antibakteriální a inhibuje růst bakterií – to znamená, že tymiánový olej je schopen léčit střevní infekce, bakteriální infekce genitálií a močové trubice, bakterie, které se budují v dýchacím systému a léčí škrábance nebo rány vystavené působení škodlivých bakterií.

Studie z roku 2011 provedená na Lékařské univerzitě v Lodži v Polsku testovala odpověď tymiánového oleje na 120 kmenů bakterií izolovaných od pacientů s infekcí ústní dutiny, respiračních a genitourinálních cest. Výsledky experimentů ukázaly, že olej z tymiánové rostliny vykazoval extrémně silnou účinnost proti všem klinickým kmenům. Tymiánový olej dokonce prokázal dobrou účinnost proti kmenům odolným i vůči antibiotikům.

Tymiánový olej je také antihelmintikum (léčiva podávaná při parazitárních onemocněních způsobených mnohobuněčnými červy, helmity), takže zabíjí střevní červy, které mohou být velmi nebezpečné.

3. Podporuje zdraví kůže, proti ekzému a podobně

Tymiánový olej chrání kůži před škodlivými bakteriemi a houbovými infekcemi. Funguje také jako domácí lék na akné, léčí různé rány, řezy a jizvy, zlepšuje stav popálenin a přirozeně zlepšuje stav vyrážek.

Ekzém, je porucha kůže, která způsobuje suchou, červenou, svědící kůži, mohou se také vytvářet puchýře nebo může pokožka i prasknout. Někdy je to kvůli špatnému trávení (jako třeba syndrom dráždivého střeva), stresu, dědičnosti, lékům a imunitním nedostatkům. Protože tymiánový olej pomáhá trávicímu systému, stimuluje vylučování toxinů z těla močením, uvolňuje mysl a funguje jako antioxidant, je to dokonalá přírodní léčba ekzému.

Studie publikovaná v časopise British Journal of Nutrition měřila změny v antioxidační aktivitě enzymu při léčbě tymiánovým olejem. Výsledky ukazují potenciální přínos tymiánového oleje jako dietního antioxidantu, protože ošetření tymiánovým olejem zlepšilo mozkovou funkci a složení mastných kyselin u stárnoucích krys. Tělo používá antioxidanty, aby se bránilo škodám způsobeným radikály, které vést k rakovině, demenci a srdečním chorobám. Bonus v konzumaci vysoce antioxidačních jídel spočívá v tom, že zpomalují proces stárnutí a vede to také ke zdravé, zářící pokožce.

4. Podporuje zdraví zubů

Tymiánový olej je znám také díky tomu, že léčí ústní potíže, jako je zubní kaz, záněty dásní, zubní plak a špatný dech. S antiseptickými a antibakteriálními vlastnostmi je tymiánový olej přirozený způsob, jak zabíjet bakterie v ústech, abyste se vyhnuli perorálním infekcím. Thymol, aktivní složka v tymiánovém oleji, se používá jako zubní glazura, který chrání zuby před rozpadem.

5. Poslouží i jako odpuzovač hmyzu

Tymiánový olej přirozeně odpuzuje škůdce a parazity, které se živí na našem těle. Škůdci, jako jsou komáři, blechy, vši mohou způsobit velkou spoušť na pokožce, vlasech, oblečení a nábytku. Můžete je odpudit nebo odehnat tímto přírodním esenciálním olejem. Několik kapek tymiánového oleje také odpuzuje můry, moly a další brouky, takže váš šatník i kuchyň budou v bezpečí. Pokud jste se nedostali k tymiánovému oleji dostatečně rychle, můžete ho také použít na kousnutí či bodnutí hmyzem.

6. Zlepšuje cirkulaci krve

Tymiánový olej je stimulant, a aktivuje oběh. Blokovaná cirkulace vede k stavům, jako je artritida a mrtvice. Tento silný olej je také schopen uvolnit tepny a žíly – což snižuje zátěž na srdce a krevní tlak. Tymiánový olej tedy může být přírodní léčbou vysokého krevního tlaku.

Sponzorováno

K mrtvici dochází například v případě, že krevní céva v mozku praskne nebo cévní mozková komora je zablokována a omezuje přívod kyslíku do mozku. Tato deprivace kyslíku znamená, že buňky ve vašem mozku za pár minut zemřou a to pak vede k problémům s rovnováhou a pohybem, kognitivním deficitem, jazykovým problémům, ztrátě paměti, paralýze, záchvatům, mrzké řeči, potížím s polykáním a slabosti. Je proto velmi důležité udržet krev v oběhu.

Používejte přírodní a bezpečné prostředky, jako je tymiánový olej, ke zlepšení krevního oběhu. Tymiánový olej je také tonikum, který tónuje oběhový systém, posiluje srdeční svaly a udržuje správně proudící krev.

7. Zlepšuje stres a úzkostné stavy

Tymiánový olej je také účinný způsob, jak zmírňovat stres a léčit nepokoj. Uvolňuje tělo – umožňuje plicím, žilám a mysli otevřít se a udržet tělo správně fungující. Je důležité zůstat v klidu a bez stresu, protože neustálá úzkost může vést k vysokému krevnímu tlaku, nespavosti, zažívacím potížím a záchvatům paniky. Dlouhodobě je to velmi nezdravé a jde to na vás vidět. Nevypadáte prostě dobře.

Používejte několik kapek tymiánového oleje po celý týden, abyste snížili úrovně úzkosti a umožnili tělu růst. Přidejte olej do vody do koupele, difuzéru, tělového mléka nebo jen tak vdechujte jeho vůni.

8. Vyvažuje hormony v těle

Tymiánový esenciální olej má progesteronové vyrovnávací účinky – zlepšuje produkci progesteronu. Muži, i mnoho žen má nízkou hladinu progesteronu. A nízká hladina progesteronu je spojena s neplodností, depresí, stejně jako s dalšími nerovnovážnými stavy v těle.

V minulosti proběhl jeden experiment. 150 bylin bylo testovaných v souvislosti s produkcí progesteronu. A tymiánový olej jedním z prvních šesti, který má nejvyšší vazbu na estradiol a progesteron. Z tohoto důvodu je použití tohoto oleje skvělým způsobem, jak přirozeně vyvážit hormony v těle. Navíc je mnohem lepší, než se obrátit na syntetická léčiva, jako je například hormonální substituční terapie, která může maskovat příznaky při vývoji onemocnění v jiných částech těla a často způsobuje vážné vedlejší účinky.

Tymiánový olej zpomaluje nástup menopauzy (díky stimulaci hormonů). Také slouží jako přírodní lék na odvrácení menopauzy, protože vyrovnává hormonální hladiny a zmírňuje menopauzální příznaky, včetně změn nálad, návalů horka a nespavosti.

9. Léčí fibroidy

Fibroidy jsou nárůsty pojivové tkáně, které se vyskytují v děloze. Mnoho žen nemá žádné příznaky fibroidů, ale mohou způsobovat horší průběh menstruace. Příčiny fibroidů zahrnují vysokou hladinu estrogenu a nízké hladiny progesteronu způsobené obezitou, hypotyreózou či perimenopauzou.

A protože tymianový olej zvyšuje hladinu progesteronu v těle, slouží jako přirozená fibroidní léčba. Na břišní pokožku dvakrát denně roztírejte dvě kapky tymiánového oleje k léčbě fibroidů a zmírnění příznaků PMS a menstruace.

10. Působí proti nadýmání

Plyny, které se vytvářejí v žaludku a střevech, nejsou tak nevinné, jak se zdá. Jejich účinek se neomezuje pouze na nepříjemné zápachy. Mohou vás okrádat o vaši chuť k jídlu a spánek, mohou zvýšit váš krevní tlak, představovat hrozbu pro vaše srdce, způsobit těžké bolesti žaludku, křeče, zvracení, bolesti hlavy a nevolnost. Tymiánový esenciální olej, který je karminativní (působící proti nadýmání) a antispasmodický, nutí plyny hýbat se směrem dolů (pohyb směrem vzhůru je velmi nebezpečný) a nedovolí jim znovu stoupat vzhůru.

A co dál umí?

Kromě těchto deseti osvědčených účinků tymiánový olej:

 • slouží jako diuretikum, které pomáhá při odstraňování toxinů, solí a přebytečné vody z těla
 • zlepšuje paměť a zvyšuje koncentraci
 • zlepšuje celulitidu
 • zabraňuje vypadávání vlasů
 • zlepšuje vidění

Varování

Pro některé osoby může působit dráždivě a v některých případech může způsobit alergické reakce (spíš u velmi citlivých jedinců). Je to také hypertenzní látka, která zvyšuje krevní tlak, takže pacienti s vysokým krevním tlakem ho by měli používat po konzultaci s lékařem. Je to emmenagogum, proto by se mu měly ženy během těhotenství vyhnout.

Recepty s tymiánovým olejem

Zubní pasta s tymiánovým olejem

Jak jsme uvedli ve článku, tymiánový olej zabíjí bakterie v ústech a odstraňuje zubní lak. Udělejte si doma zubní pastu smícháním 4 lžic kokosového oleje, 2 lžiček sody a několika kapek tymiánového oleje (10-20 kapek). Tento recept má všechny živiny, které podporují budování zdravých zubů, od vápníku až po hořčík. Nejen, že vaše zuby budou čisté, ale budou také zdravé a silné.

Jak si doma vyrobit tymiánový olej

Tymiánový esenciální olej se vyrábí parní destilací čerstvých nebo částečně sušených listů a květů z tymiánu. Tato destilace produkuje tymiánový olej červené, hnědé nebo oranžové barvy, který má silnou, kořeněnou vůni. Další destilací se získá bílý tymiánový olej, čirý nebo světle žlutý olej s jemnou vůní.

Jak bylo uvedeno výše, jeho chemické složení se liší v závislosti na typu tymiánu používaného při výrobě. I doma si můžete snadno připravit vlastní tymiánový olej.

Co budete potřebovat k výrobě tymiánového oleje:

 • 1/2 šálku čerstvého tymiánu
 • 230 ml nějakého nosného oleje (např. olivový olej)
 • Hmoždíř a palička
 • Menší hrnec
 • Trychtýř
 • Skleněná nádoba

Postup přípravy:

 1. Umyjte bylinky a osušte je čistou látkou. Můžete je také nechat vyschnout na slunci.
 2. Zpracujte hmoždířem bylinku pomocí paličky, abyste uvolnili přírodní oleje této bylinky.
 3. Umístěte drcený tymián a jeho oleje do hrnce a nalijte na něj nosný olej. Tuto směs míchejte na středním ohni po dobu nejméně pěti minut nebo dokud nedojde k tvorbě bublinek.
 4. Vypněte plotnu a nechte směs vychladnout. Nalijte směs do skleněné nádoby i s tymiánem a skladujte ji na chladném místě.
 5. Po několika dnech je připraven k použití.

Sponzorováno

A jak používáte tymiánový olej vy? Podělte se s námi v komentářích, budeme moc rádi.

A co si dále o tymiánu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  7 Komentářů u článku “Tymiánový olej – na co je super a jak si ho vyrobit doma?”

  1. Vendula napsal:

   U bodu 6 píšete, že pomáhá léčit vysoký krevní tlak a na konci ve varování uvádíte, že zvyšuje krevní tlak… Tak jaká varianta je tedy správně???

   • Pravidelné užívání tymiánového oleje může zvýšit hypertenzi, a proto je třeba se mu vyhnout, pokud vás vysoký tlak trápí. Poraďte se se svým lékařem o použití tymiánového esenciálního oleje, pokud máte vysoký krevní tlak. Užívání tohoto oleje může být v rozporu s vaší léčbou nebo může způsobit stoupání krevního tlaku.

  2. Monika napsal:

   Dobry den,ten tymian sa potom nechava v oleji a necedi sa vobec?Po akom case je zmes pripravena na pouzitie?dakujem

  3. Eva napsal:

   Tento olej sa užíva vnútorne ?

  4. Pat napsal:

   Dobrý den, může se tento olej udělat i ze sušeného tymiánu?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva