Obsah článku
Jako prevence proti chorobám
Určitě je vhodné cibuli pravidelně konzumovat především z preventivních důvodů. Pokud budeme konkrétnější, tak právě díky ní můžete předcházet různým dnes velmi nebezpečných chorobám. Jaká je ona trojice, kde cibule působí jako dobrá prevence? Je to:
- Obezita
- Cukrovka
- Srdeční choroby
Stejně tak nelze opomíjet ani to, že dokáže snížit i riziko takzvané aterosklerózy, stejně jako dokáže pomáhat v souvislosti s rizikem vyššího krevního tlaku. A to primárně proto, že obsahuje látku, která nese označení alicin.
Cibule pomáhá také při detoxikaci
Cibule je také doslova dokonalým pomocníkem, pokud je vaším cílem pročistit vaše tělo. V ně se mohou hromadit různé škodlivé látky a právě detoxikace je možností, jak se jich celkem efektivně zbavit. Proto na cibuli rozhodně nezapomínejte. Pokud jde o hlavní oblast působení, tak je to rozhodně schopnost pročistit jak vaše ledviny, tak také močové cesty. Primárně napomáhá tomu, že z těla eliminuje všechny nežádoucí látky, které mají zvýšenou kyselost.
Lék na horní cesty dýchací
Pokud se vám nevyhnula chřipková epidemie, a vy jste se rozhodli bojovat přírodní cestou, zcela určitě jste měli po ruce cibuli, jelikož tak je součástí různých babských receptů. A to v případě snahy pomoci s problémy, které postihují horní cesty dýchací. Co konkrétně máme na mysli? Je to tato trojice:
- Kašel
- Rýma
- Bolest v krku
Tato trojice zdravotních problémů nemusí být vždy léčena klasickými léky, jelikož je to skutečně i cibule, která umí velmi dobře pomoci. Navíc je možné používat různé formy. Ideální je používat různé směsi, jako je třeba cibule smíchaná s medem. Díky tomu bude tento lék nejenom dobře působit, ale bude také dobře chutnat.
Díky cibuli budete krásná
Není to jenom oblast klasického zdraví, kde je velmi dobrým pomocníkem. Také nelze zapomínat na vaši krásu. I tady je cibule volbou, se kterou vedle nešlápnete. V první řadě je to z toho důvodu, že cibule obsahuje dostatečné množství látek, které podporují tvorbu, ale i udržení kolagenu ve vašem těle. Jak dobře víte, ten je ideálním pomocníkem ve chvíli, když chcete mít dokonalou pleť. Stejně tak ale umí velmi dobře stimulovat i pokožku vlasů.
Když je řeč o vlasech nesmíme zapomínat na to, že složení cibule aktivně působí i na vlasovou pokožku. Je třeba říci, že přímo působí také na samotné vlasy. Ty se jeví nejenom pevnější a kvalitnější. Je jim navracena také jejich přirozená pružnost. Tím může být zcela eliminován častý problém spojený s jejich lámavostí.
Budete se cítit lépe i po psychické stránce
Cibule je také velmi dobrý a zajímavý balzám na vaše nervy. Obsahuje vitamin B9, a to jeho aktivní formu. Pro ni se někdy používá označení folát. Jedná se o látku, která dokáže velmi aktivně snižovat projevy deprese. A to tak, že dokáže regulovat množství aminokyselin, které snižují množství serotoninu. Tedy hormonu štěstí. V praxi to pochopitelně vede k tomu, že se obecně budete cítit lépe. Jestliže nemáte dlouhodobě na nic náladu, zkuste do jídelníčku přidat právě více cibule.
Také nelze opomenout, že vliv na psychiku, a to ten doprovodný, mají další dvě pozitiva, která cibule má. Umí nejenom podpořit lepší spánek, ale také chuť k jídlu. Pokud jste vyspalí, a pokud jste dostatečně najedení, má to také vliv na to, jak se po psychické stránce cítíte i vliv na to, jak se chováte.
Sponzorováno
Cibule i na kožní problémy
Nejenom, že dokáže podpořit krásu vaší pokožky. Dokáže jí pomoci i ve chvíli, kdy se na ní objeví různorodé problémy. I zde stačí naordinovat právě cibuli. Nyní ale nikoliv tak, že ji budete konzumovat, nýbrž v té formě, ze na postižené místo plátky cibule položíte, nebo na ně vymačkáte její šťávu. Pokud toto budete aplikovat pravidelně, můžete si být jisti několika pozitivy. Cibule vám pomůže jak v tom, že může rychleji zhojit různé popáleniny, tak i v tom, že může pomoci s odstraněním různých drobných bradavic. Dále se doporučuje i jako první pomoc při bodnutí či kousnutí hmyzem. A je jedno, zda jde o komára, nebo třeba vosu. Přiložíte cibuli ne dané místo a brzy odezní jak bolest, tak i pocity svědivosti, stejně jako se sníží zarudnutí.
Pomáhá regulovat správné hladiny tuku a cholesterolu v krvi
Nedávný výzkum přiměl vědce v oblasti zdraví, aby zvážili potenciální soubor nových vazeb mezi příjmem cibule, hladinami tuku v krvi, celkovým cholesterolem a tuky v játrech. Tento výzkum zahrnuje skupinu molekul nazývaných oxylipiny. Oxylipiny jsou běžně vyráběny v těle z polynenasycených mastných kyselin a jsou tím, co se nazývá „omega-3 oxylipiny“ vyrobené z omega-3 mastných kyselin, jako kyselina alfa-linolenová (ALA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA).
Bylo prokázáno, že konzumace cibule zvyšuje hladiny omega-3 oxylipinů v játrech a toto zvýšení omega-3 oxylipinů může pomoci vysvětlit schopnost cibule pomáhat regulovat správné hladiny tuku v krvi a hladiny cholesterolu v krvi.
Cibule obsahuje hodně polyfenolů – to je super pro vaše zdraví
Celkový obsah polyfenolů v cibulích je mnohem vyšší, než se původně myslelo. Polyfenoly jsou jednou z největších kategorií fytonutrientů v potravinách. Do této kategorie patří všechny flavonoidy a také třísloviny. Vlastně existuje jen šest druhů zeleniny (artyčok, petržel, růžičková kapusta, šalotka, brokolice a celer), která má vyšší obsah polyfenolu než cibule.
Jak cibuli užívat? Nejenom v syrové formě
Ideální je dát si cibuli samozřejmě v syrové formě. Možností, jak ji použít, je celá řada. Takto do těla dostanete nejvíce prospěšných látek. Když ji ale tepelně upravíte, nemusíte se obávat toho, že by jejich podstatné množství zmizelo. I tak jich v cibuli zůstane celkem dost. O důvod více, proč ji používat. Otevírají se vám totiž nové možnosti jejího použití. A to v souvislosti s tím, že ji můžete použít jako základ pomazánek i teplé kuchyně, uvařit z ní polévku, upéci koláč, nebo ji třeba můžete i ogrilovat.
TIP: Konzumace několika porcí cibule každý týden může postačovat ke snížení rizika některých typů rakoviny.
Pozor: cibuli loupejte co nejméně. Je to lepší pro vaše zdraví.
Cibule obsahuje pěknou dávku flavonoidů. Flavonoidy v cibuli mají tendenci být více koncentrované ve vnějších vrstvách cibule. Chcete-li maximalizovat zdravotní přínosy cibule, odstraňujte co nejméně jedlé části obalu cibule. Pokud odstraníte tu nejvzdálenější vrstvu obalu cibule, připravujete se tím právě o dost flavonoidů. Dokonce i malé množství „oloupání“ může vést k nežádoucí ztrátě flavonoidů. Například co se týče červené cibule, tak takto můžete ztratit asi 20% kvercetinu a téměř 75% antokyaninů, pokud cibuli nevhodně (hodně) oloupete. A to je škoda, ne?
Sponzorováno
A co vy? Jak cibuli využíváte? Budeme rádi za tipy v komentářích.
A co si ještě o cibuli můžete přečíst?
- Cibulová šťáva s medem je super pro vaše vlasy
- Podívejte se na super zdravotní účinky cibule
- Proč slzíme při krájení cibule? A jak slzení předejít?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Bradavice, Zdravá zelenina
Přečtěte si také naše další články