Sponzorováno

Žabky a zdraví – obout je či neobout? 4.88/5 (8)

Žabky - obout je či neobout?Od horkých chodníků ve městě až po písečných pláže. Asi není charakterističtější letní obuv než jsou žabky. Jejich nošení se sice může zdát v teple ideální – vždyť nohy se nepaří v botách, ale jsou opravdu bezproblémové?
Pocit svěžesti mohou zastínit zdravotní problémy. Studie ukazují, že mají na svědomí různé obtíže od plochých nohou, přes bolesti svalů nohou až po problémy s páteří. To není přesně to, co vás při jejich vytažení ze skříně napadne, že?

Proč je vlastně obuv důležitá?

Průměrný člověk udělá denně asi 5000 kroků. To, co máte při těchto krocích na nohách, tedy asi není jedno. Téměř 80% lidí nad 21 let zažívá bolesti nohou. A ačkoli neexistuje bota, která by byla ve všech faktorech dokonalá, žabky a boty na jehlovém podpatku jsou asi ty nejrizikovější.

Žabky prý snižují zátěž na kolena, ale jejich nositelé dělají jiné kroky jako například v teniskách. Kroky jsou kratší a lidé v žabkách patou došlapují na zem s menší svislou silou. Toto způsobuje změnu přirozeného rytmu chůze. Důvodem je fakt, že nositelé žabek si zvyknou prsty na nohou svírat část boty, která ji drží na noze. Ale prstům takové pokroucení neprospívá, právě naopak. Způsobuje napětí dokonce až v kotnících.

Sponzorováno

TIP: Máte ploché nohy? Zkuste speciální cvičení na ploché nohy

Ačkoli žabkám podobné sandály poskytují oproti bosým nohám určitou výhodu v odpružení, jsou zodpovědné za rozházení lidské chůze. Tělo je nuceno kompenzovat nedostatky, a to, co začíná jako napětí na spodku chodidla, patě a zbytku nohy, se nakonec může projevit jako bolest v nohou, bocích a spodní části zad.

Nohám dopřejte to nejlepší

Mezi neduhy vyvolané žabkami patří ploché nohy, zánět pojivové tkáně podél spodní části nohy. Akutní bolest paty je nejčastěji vyvolána celodenním nošením, nadváhou nebo sedavých činností, přičemž jsou nositelé i náchylnější, protože oblouky jejich chodidel jsou již tak pod tlakem. Zhruba u 20% nemocných se rozvine chronický stav.

Při výběru žabek tedy mějte na paměti pár základních věcí

Žabky byste měli vyměňovat každé tři až čtyři měsíce a nosit je jen krátkou dobu. Určitě si vyberte ty kožené. Plastové jsou sice dostupné ve více barvách, ale při měkké kůži je méně pravděpodobné podráždění a vznik puchýřů.

Sponzorováno

Najděte si ten správný střih. Ujistěte se, že pata a prsty nevisí přes okraje boty, a že se podrážka ohýbá od začátku po konec, a ne jen pod obloukem nohy. Žabky nejsou vhodné pro každou situaci. Chůze po pláži nebo u bazénu, rychlé odskočení si do potravin – ano. Fotbal, sekání trávníku a dlouhý výlet – ne!

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva