Sponzorováno

Šlupka od banánu je dobrá na boty i bradavice – nevěříte? 4.81/5 (27)

Šlupka od banánu je dobrá na boty i bradaviceBanány jsou bohatým zdrojem energie. Navíc obsahují hodně antioxidantů, vitamínů, minerálů i vlákniny. Jejich dobré vlastnosti se však nekončí samotným jedením. Víte na co všechno se však dá použít banánová slupka?

O pozitivech banánů v kostce

Jsou lehce stravitelné, dodávají energii, obsahují vlákninu, vitaminy skupiny B i vitamín C. Nerozpustná vláknina pomáhá eliminovat zácpu (pozor, nezralé banány mohou naopak zácpu zapříčinit), rozpustná zase prospívá kardiovaskulárnímu systému. Z vitaminů skupiny B je zastoupen hlavně vitamin B6. Je prevencí anémie a také snižuje hladinu homocysteinu, který je příčinou onemocnění srdce. Banány jsou i zdrojem draslíku, hořčíku, manganu a mědi. Toto tropické ovoce obsahuje aminokyselinu tryptofan, která podporuje tvorbu serotoninu, tedy hormonu dobré nálady. To vše jsou skvělé důvody pro jeho jídlu – a přidat možná ještě jeden. Zůstane vám slupka, kterou lze využít pro různé účely.

1. Boty budou čisté a lesklé

Na vyčištění bot nepotřebujete žádný speciální krém na obuv. Pokud je přejdete vnitřkem banánové slupky a pak přetřete hadříkem, budou nejen čisté, ale i lesklé. Slupky se dají využít i při čištění koženého nábytku.

2. Je pomocnicí při odstraňování bradavic

Pokud budete pravidelně, na místo postižené bradavicemi, přikládat banánovou slupku z vnitřní strany, o 1-2 týdny tam prostě nebudou.

3. Pomůže s vybělením zubů

Kromě sody můžete na vybělení zubů použít i vnitřní stranu slupky z banánu. Stačí, když jí zuby vyčistíte. Po pěti minutách si ústa vypláchněte čistou vodou.

4. Mšice kolem rostlin

Drobné mušky kolem pokojových květin či rostlin nepotěší žádného pěstitele. Věděli jste o tom, že mšice nemají rády banánové slupky? Jednoduše je dejte do blízkosti rostlin těsně pod povrch zeminy. Někteří zahrádkáři k nim přidávají ještě i česnek.

Sponzorováno

5. Hnojivo na růže i rajčata

V zahradě ještě chvíli zůstaneme. Obal z banánů je zdrojem vápníku, hořčíku a dalších stopových prvků, a proto jej lze použít i jako hnojivo na růže a rajčata. Slupku nasekejte na menší kousky a dejte do zeminy. Popřípadě ji pořádně vysušte a pak jí pohnojte rostliny. Tento trik je vhodný i při výsadbě nových rostlin.

6. Napomáhá odstranění modřin

Někdy se na našem těle objeví, ani nevíme jak. Pokud modřiny pravidelně potřete vnitřkem slupky banánu, zmizí prý rychleji.

TIP: Znáte banánový olej? Můžete si ho vyrobit i doma.

7. V kompostu budou užitečné také

Dávat slupky do kompostu je zřejmě nejjednodušším i nejpraktičtějším řešením. Draslík a fosfor jsou později pro rostliny, v podobně kvalitního kompostu, prospěšné.

8. Listy okrasných pokojových rostlin budou lesknout

Prachu a nečistot se díky banánové slupce zbavíte rychle a jednoduše. Přetřete vnitřní stranou a je to.

9. Uklidní podrážděnou pokožku

Štípnutí hmyzem způsobuje otoky a nepříjemné svědění. Vitamíny, minerály a ovocné kyseliny ve slupce z banánu tyto příznaky zmírní. Stačí na pár minut přiložit, v případě potřeby vícekrát za den.

10. Poradí si s vyrážkou a bojuje proti stárnutí

Pokud si každý den přiložíte vnitřek slupky na vyrážky alespoň na 5 minut, brzy zmizí. Banánová slupka má také vynikající hydratační vlastnosti, což ocení suchá a stárnoucí pleť. Zastoupené antioxidanty bojují proti vzniku vrásek a enzymy zmírňují tmavé kruhy pod očima. Po snědení banánu si tedy směle přiložte alespoň na 5-10 minut slupku z banánu na obličej (samozřejmě vnitřní stranou) a dopřejte si chvíli oddechu.

TIP: Druhy bradavic

Sponzorováno

Pokud se rozhodnete zavést některý z výše uvedených tipů do svého života, ideální je koupit si organicky pěstované banány z ekologických plantáží. Jsou sice dražší, ale získáte mnohem více benefitů nejen z jejich konzumace a můžete bezpečně používat i banánovou slupku. Pokud se k nim však ve vašem okolí neumíte dostat, můžete vyzkoušet i ty klasické.

Co si ještě přečíst o banánech?

Studie a zdroj článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva