HPV virus neboli lidský papillomavirus – základní informace 4.91/5 (11)

Sponzorováno

HPV virus neboli lidský papillomavirusHPV virus neboli lidský papillomavirus se vyskytuje ve více než 100 typech a většina z nich se přenáší pohlavním stykem. HPV viry jsou převážně neškodné, ale některé druhy jsou vysoce nebezpečné pro svou schopnost způsobit rakovinné bujení. HPV virus se přenáší pohlavním stykem, ale také kontaktem s pokožkou v oblasti genitálií.
Virus HPV způsobuje genitální bradavice i rakovinu. Nic vás před ním neochrání, pouze vy sama.

Mladý organismus se s HPV ochotně vyrovná, horší je, pokud nákaza přetrvává u žen nad pětatřicet let. Nejvyšší úmrtnost je kolem padesátky – mezi ženami, které ignorují preventivní prohlídky.

Základní informace o HPV

 • intimní život s partnerem s HPV vám zaručí nákazu do tří měsíců – můžete mít nízkorizikový virus, který způsobuje genitální bradavice, nebo vysoce rizikový, tedy zárodek rakoviny, ale můžete být jen tichý přenašeč
 • genitální bradavice může zmizet i samy, ale pomáhají léky, krémy a hlavně lékař, před nímž se nemusíte stydět, neboť takové už viděl
 • předrakovinné změny nemusí mít následky, tělo může virus zničit – před první sexuální zkušeností se doporučuje očkování zatím jen dívkám, ale i sexuálně aktivní dospělé ženy se mohou očkovat proti virům HPV
 • pokud má žena HPV, musí se léčit i partner, až po zmizení příznaků můžete spolu intimně žít
 • virus HPV nezastaví kondom, zárukou, že se nenakazíte, je pouze striktní, celoživotní monogamie a pomůže i silná imunita

Názor odborníka na HPV

MUDr. Vladimír Talán, imunolog
Nejdůležitější je strava bohatá na ovoce a zeleninu, ale pomoc můžete najít také v mnoha doplňcích z lékárny – jsou víc než jen reklama. Na podporu imunity jsou účinné výtažky z hlívy ústřičné nebo Imunoglukan, v poslední době se velmi osvědčily kombinované přípravky z vitamínů, minerálů, probiotik a Imunoglukanu. A samozřejmě nesmíme zapomenout na pravidelný pohyb. Doporučuji zejména sporty zaměřené na rozvoj svalové hmoty.

Sponzorováno

U většiny žen a dívek virus spontánně vymizí

Pokud ne, může vést infekce virem ke vzniku rakoviny děložního čípku, prekancerózním lézím nebo genitálním bradavicím – záleží na tom, o který typ HPV se jedná. HPV infekce jsou ve většině případů přechodné a časem se jich žena samovolně zbaví pomocí vlastní imunity. Skutečnost, že se někdo nakazí HPV, ještě neznamená, že nutně musí onemocnět rakovinou děložního čípku. Jen v malém procentu případů, pokud infekce přetrvává a je tvořena vysoce rizikovými typy HPV, může dojít ke vzniku přednádorových změn. Ty mohou vyústit až v rakovinu děložního čípku.

Existují 4 typy, na které by si ženy a dívky měly dávat obzvláště pozor

 • HPV typu 16 a 18 způsobují přibližně 70 % případů rakoviny děložního čípku.
 • HPV typu 6 a 11 způsobují přibližně 90 % případů genitálních bradavic.

HPV se může nakazit každý, jak muži, tak ženy

Vzhledem k tomu, že se infekce neprojevuje žádnými příznaky či symptomy, mnoho lidí netuší, že HPV virus mají nebo ho přenášejí dál. HPV viry jsou malé DNA onkogenní viry (čeleď Papillomaviridae), které po proniknutí a infikování lidského organizmu: Pronikají do buňky, kde dochází k pomnožení virů a následně viry opouštějí buňku a infikují okolní buňky. HPV viry se zabudují do DNA hostitelské buňky a následuje dělení infikované buňky a vznik virem změněných buněk, které produkují atypické bílkoviny – onkoproteiny E6, E7, a ty způsobují nekontrolované dělení buněk.

HPV vede i ke změně konfigurace estrogenu.

Papilomaviry

Papilomaviry bývají detekovány pomocí DNA analýz u více než 90% bioptických vzorků z cervikálního karcinomu (karcinom děložního čípku). HPV je asociován také s rakovinou pochvy (64-91 % případů), vaginální intraepiteliální neoplazií (82-100 % případů) a rakovinou konečníku (88-94 %). U mladých lidí jsou HPV viry příčinou rakoviny vulvy a penisu v 60-90 % případů. U starších osob je rakovina vulvy a penisu spojena s HPV jen v 10 % případů.

A co si dále o HPV přečíst?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva