Fytonutrienty a jejich vliv a účinky na zdraví – na co jsou dobré? 4.8/5 (30)

Sponzorováno

Například Lykopen je fytonutrientem. Najdete ho hlavně v rajčatech,

Například Lykopen je fytonutrientem. Najdete ho hlavně v rajčatech,

Rostlinné potraviny obsahují tisíce přírodních látek. Ty se nazývají fytonutrienty nebo fytochemikálie. Phyto (fyto) označuje řecké slovo pro rostlinu. Fytonutrienty jsou tedy látky v rostlinných potravinách, které pomáhají chránit rostliny před bakteriemi, houbami, hmyzem a dalšími hrozbami. Asi je vám hned jasné, že bylinky, ovoce a zelenina obsahují fytonutrienty. Ale jsou i jiné rostlinné potraviny, které obsahují také fytonutrienty. Třeba jako:

 • Celá zrna, semínka
 • Ořechy
 • Fazole
 • Čaj

Fytonutrienty pro nás nejsou životně důležité, na rozdíl od vitamínů a minerálů, které rostlinné potraviny obsahují. Ale když jíte potraviny bohaté fytonutrienty, mohou vám pomoci zabránit onemocnění a udržet vaše tělo zdravé. Existuje více než 25 000 fytonutrientů. My se v tomto článku podíváme na zoubek několika důležitých fytonutrientů a jejich potenciálním účinkům na naše zdraví.

Karotenoidy

Více než 600 karotenoidů nám dává ovoce a zelenina žluté, oranžové a červené barvy. Karotenoidy vlastně v těle působí jako antioxidanty. Ty eliminují škodlivé volné radikály, které poškozují tkáně v celém těle. Karotenoidy, které mohou mít přínosy pro zdraví jsou například Alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxantin. Vaše tělo je může všechny převést na vitamín A. Tento vitamín pomáhá udržet váš imunitní systém v akci. Dále je potřebný pro zdraví očí. Žluté a oranžové potraviny, jako je třeba dýně nebo mrkev, jsou dobrým zdrojem alfa a beta-karotenu.

Lykopen je dalším karotenoidem. Ten je hodně v potravinách červené nebo růžové barvy:

 • Rajčata
 • Vodní meloun
 • Růžový grapefruit

Lykopen je spojován s nižším rizikem rakoviny prostaty.

A pokud mluvíme o karotenoidech, musíme ještě zmínit Lutein a zeaxantin. Ty mohou pomoci chránit váš zrak před kataraktou a věkem podmíněnou degenerací makuly, což jsou nepříjemná oční onemocnění. Dobrým zdrojem těchto fytonutrientů jsou zelené potraviny, jako jsou:

 • Špenát
 • Kapusta

Kyselina ellagová

Kyselina ellagová se vyskytuje zejména v bobulích, zejména:

Kyselina ellagová vás může chránit před rakovinou hned několika různými způsoby. Například může zpomalit růst rakovinných buněk. A také může pomoci vaším játrům neutralizovat chemikálie způsobující rakovinu ve vašem těle.

Ale je třeba také říci, že studie této kyseliny byly prováděny hlavně v laboratoři, takže její reálný přínos pro lidské zdraví je ještě hodně neznámý.

Flavonoidy

Velké množství fytonutrientů spadá do kategorie flavonoidů. Ty jsou obsaženy v různých rostlinných pokrmech. Typy flavonoidů jsou:

 • Katechiny. Třeba zelený čaj je zvláště dobrým zdrojem katechinů. Nápoj může pomoci předejít určitým druhům rakoviny.
 • Hesperidin. V citrusových plodech funguje tento flavonoid jako antioxidant, který snižuje zánět v těle, čímž pomáhá předcházet chronickým onemocněním.
 • Flavonoly. Quercetin je dobře studovaný typ flavonolu. Nachází se v jablku, různých bobulích,
  kapustě, cibuli. Tyto látky mohou pomoci snížit riziko astmatu, určitých druhů rakoviny a koronárních onemocnění srdce.

Resveratrol

Resveratrol se nachází v:

Sponzorováno

 • Hroznech
 • Fialové hroznové šťávě
 • Červeném víně

Působí jako antioxidant a protizánětlivý. Některé výzkumy naznačují, že resveratrol by mohl hrát roli při snižování rizika onemocnění srdce a některých rakovin. To může pomoci prodloužit vám život, ukázaly to i studie na zvířatech. Je však zapotřebí více studií.

Glukosinoláty

Glukosinoláty se nacházejí v křupavé zelenině, jako:

Tyto látky dávají této zelenině ostrý zápach a typickou chuť. Glukosinoláty se během procesu vaření mění v další chemikálie. Tyto chemické látky mohou pomoci kontrolovat vývoj a růst rakoviny.

Fytoestrogeny

Vzhledem k jejich struktuře mohou fytoestrogeny vyvolávat estrogenové účinky. Sójové potraviny obsahují isoflavony – což je typ fytoestrogenu. Některé důkazy naznačují, že sójové potraviny mohou být spojeny s:

 • Nižším rizikem rakoviny endometria
 • Nižší riziko ztráty kostní hmoty u žen

Lignany jsou také fytoestrogenem. Vaše tělo převádí lignany, jiný typ fytonutrientu, do chemikálií s estrogenovými účinky. Dva zvláště dobré zdroje lignanů jsou:

TOP 5 zdravotních přínosů fytonutrientů

Podívejte se na top vlastnosti fytonutrientů pro naše zdraví.

1. Snižují krevní tlak

Podle studie publikované v časopisu New England Journal of Medicine, dieta bohatá na fytonutrienty z ovoce a zeleniny, spolu s nízkotučným mlékem a sníženým obsahem nasycených tuků může výrazně snížit krevní tlak. Autoři dospěli k závěru, že takové stravování nabízí další výživový přístup k prevenci a léčbě hypertenze.

2. Zdravé pro oči

Za zdravotní přínosy borůvek, jahod a červeného vína můžeme poděkovat Antokyanům. Tyto antokyany mohou zlepšit váš zrak. A třeba například fytonutrienty z černého rybízu vedou k výraznému zlepšení adaptace nočního vidění. Podobné přínosy jsou i při konzumaci borůvek.

3. Snížení zánětu v těle

Proanthocyanidiny a < href="https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/flavanoly-a-jejich-ucinky-a-benefity-pro-zdravi/">flavanoly jsou fytochemikálie, které pomáhají jako prevence proti nemocem vyvolávající záněty v těle. Zejména třeba fytonutrienty nacházející se v červeném víně, výtažcích z hroznových šťáv, brusinkách a kakau. Studie ukázaly, že tyto potraviny mohou pomoci bojovat proti rakovině, cukrovce, umí chránit před Alzheimerovou choroboue.

4. Snížení LDL cholesterolu

Fytonutrienty v potravinách pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu (tedy toho špatného cholesterolu).

5. Zabraňují poškození buněk

Jednou z největších tříd fytochemikálií jsou terpeny, které zahrnují karotenoidy. Karotenoidy neutralizují volné radikály prostřednictvím různých potravin, jako jsou třeba rajčata, mrkev, sladké brambory a další pestrobarevné ovoce a zelenina. Pomáhají předcházet poškození buněk. Třeba i zelený a bílý čaj jsou dobrým zdrojem antioxidantů.

Vzhledem k tomu, že volné radikály mohou být velmi škodlivé pro naše tělo a náš imunitní systém, je důležité konzumovat potraviny, které pomáhají zamezit poškození našich buněk.

Sponzorováno

Dbáte na přísun fytonutrientů ve stravě? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva