Fytonutrienty a jejich vliv a účinky na zdraví – na co jsou dobré? 4.79/5 (28)

Například Lykopen je fytonutrientem. Najdete ho hlavně v rajčatech,

Například Lykopen je fytonutrientem. Najdete ho hlavně v rajčatech,

Rostlinné potraviny obsahují tisíce přírodních látek. Ty se nazývají fytonutrienty nebo fytochemikálie. Phyto (fyto) označuje řecké slovo pro rostlinu. Fytonutrienty jsou tedy látky v rostlinných potravinách, které pomáhají chránit rostliny před bakteriemi, houbami, hmyzem a dalšími hrozbami. Asi je vám hned jasné, že bylinky, ovoce a zelenina obsahují fytonutrienty. Ale jsou i jiné rostlinné potraviny, které obsahují také fytonutrienty. Třeba jako:

 • Celá zrna, semínka
 • Ořechy
 • Fazole
 • Čaj

Fytonutrienty pro nás nejsou životně důležité, na rozdíl od vitamínů a minerálů, které rostlinné potraviny obsahují. Ale když jíte potraviny bohaté fytonutrienty, mohou vám pomoci zabránit onemocnění a udržet vaše tělo zdravé. Existuje více než 25 000 fytonutrientů. My se v tomto článku podíváme na zoubek několika důležitých fytonutrientů a jejich potenciálním účinkům na naše zdraví.

Karotenoidy

Více než 600 karotenoidů nám dává ovoce a zelenina žluté, oranžové a červené barvy. Karotenoidy vlastně v těle působí jako antioxidanty. Ty eliminují škodlivé volné radikály, které poškozují tkáně v celém těle. Karotenoidy, které mohou mít přínosy pro zdraví jsou například Alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxantin. Vaše tělo je může všechny převést na vitamín A. Tento vitamín pomáhá udržet váš imunitní systém v akci. Dále je potřebný pro zdraví očí. Žluté a oranžové potraviny, jako je třeba dýně nebo mrkev, jsou dobrým zdrojem alfa a beta-karotenu.

Lykopen je dalším karotenoidem. Ten je hodně v potravinách červené nebo růžové barvy:

 • Rajčata
 • Vodní meloun
 • Růžový grapefruit

Lykopen je spojován s nižším rizikem rakoviny prostaty.

A pokud mluvíme o karotenoidech, musíme ještě zmínit Lutein a zeaxantin. Ty mohou pomoci chránit váš zrak před kataraktou a věkem podmíněnou degenerací makuly, což jsou nepříjemná oční onemocnění. Dobrým zdrojem těchto fytonutrientů jsou zelené potraviny, jako jsou:

 • Špenát
 • Kapusta

Kyselina ellagová

Kyselina ellagová se vyskytuje zejména v bobulích, zejména:

Kyselina ellagová vás může chránit před rakovinou hned několika různými způsoby. Například může zpomalit růst rakovinných buněk. A také může pomoci vaším játrům neutralizovat chemikálie způsobující rakovinu ve vašem těle.

Ale je třeba také říci, že studie této kyseliny byly prováděny hlavně v laboratoři, takže její reálný přínos pro lidské zdraví je ještě hodně neznámý.

Flavonoidy

Velké množství fytonutrientů spadá do kategorie flavonoidů. Ty jsou obsaženy v různých rostlinných pokrmech. Typy flavonoidů jsou:

 • Katechiny. Třeba zelený čaj je zvláště dobrým zdrojem katechinů. Nápoj může pomoci předejít určitým druhům rakoviny.
 • Hesperidin. V citrusových plodech funguje tento flavonoid jako antioxidant, který snižuje zánět v těle, čímž pomáhá předcházet chronickým onemocněním.
 • Flavonoly. Quercetin je dobře studovaný typ flavonolu. Nachází se v jablku, různých bobulích,
  kapustě, cibuli. Tyto látky mohou pomoci snížit riziko astmatu, určitých druhů rakoviny a koronárních onemocnění srdce.

Resveratrol

Resveratrol se nachází v:

 • Hroznech
 • Fialové hroznové šťávě
 • Červeném víně

Působí jako antioxidant a protizánětlivý. Některé výzkumy naznačují, že resveratrol by mohl hrát roli při snižování rizika onemocnění srdce a některých rakovin. To může pomoci prodloužit vám život, ukázaly to i studie na zvířatech. Je však zapotřebí více studií.

Glukosinoláty

Glukosinoláty se nacházejí v křupavé zelenině, jako:

Tyto látky dávají této zelenině ostrý zápach a typickou chuť. Glukosinoláty se během procesu vaření mění v další chemikálie. Tyto chemické látky mohou pomoci kontrolovat vývoj a růst rakoviny.

Fytoestrogeny

Vzhledem k jejich struktuře mohou fytoestrogeny vyvolávat estrogenové účinky. Sójové potraviny obsahují isoflavony – což je typ fytoestrogenu. Některé důkazy naznačují, že sójové potraviny mohou být spojeny s:

 • Nižším rizikem rakoviny endometria
 • Nižší riziko ztráty kostní hmoty u žen

Lignany jsou také fytoestrogenem. Vaše tělo převádí lignany, jiný typ fytonutrientu, do chemikálií s estrogenovými účinky. Dva zvláště dobré zdroje lignanů jsou:

TOP 5 zdravotních přínosů fytonutrientů

Podívejte se na top vlastnosti fytonutrientů pro naše zdraví.

1. Snižují krevní tlak

Podle studie publikované v časopisu New England Journal of Medicine, dieta bohatá na fytonutrienty z ovoce a zeleniny, spolu s nízkotučným mlékem a sníženým obsahem nasycených tuků může výrazně snížit krevní tlak. Autoři dospěli k závěru, že takové stravování nabízí další výživový přístup k prevenci a léčbě hypertenze.

2. Zdravé pro oči

Za zdravotní přínosy borůvek, jahod a červeného vína můžeme poděkovat Antokyanům. Tyto antokyany mohou zlepšit váš zrak. A třeba například fytonutrienty z černého rybízu vedou k výraznému zlepšení adaptace nočního vidění. Podobné přínosy jsou i při konzumaci borůvek.

3. Snížení zánětu v těle

Proanthocyanidiny a flavanoly jsou fytochemikálie, které pomáhají jako prevence proti nemocem vyvolávající záněty v těle. Zejména třeba fytonutrienty nacházející se v červeném víně, výtažcích z hroznových šťáv, brusinkách a kakau. Studie ukázaly, že tyto potraviny mohou pomoci bojovat proti rakovině, cukrovce, umí chránit před Alzheimerovou choroboue.

4. Snížení LDL cholesterolu

Fytonutrienty v potravinách pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu (tedy toho špatného cholesterolu).

5. Zabraňují poškození buněk

Jednou z největších tříd fytochemikálií jsou terpeny, které zahrnují karotenoidy. Karotenoidy neutralizují volné radikály prostřednictvím různých potravin, jako jsou třeba rajčata, mrkev, sladké brambory a další pestrobarevné ovoce a zelenina. Pomáhají předcházet poškození buněk. Třeba i zelený a bílý čaj jsou dobrým zdrojem antioxidantů.

Vzhledem k tomu, že volné radikály mohou být velmi škodlivé pro naše tělo a náš imunitní systém, je důležité konzumovat potraviny, které pomáhají zamezit poškození našich buněk.

Dbáte na přísun fytonutrientů ve stravě? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva