Kyselina fytová (fytát) – co to je a jaké má účinky na naše zdraví? 4.81/5 (32)

Sponzorováno

Třeba ořechy obsahují kyselinu fytovouKyselina fytová je jedinečná přírodní látka vyskytující se v semenech rostlin. Díky svým účinkům pro absorpci minerálů si v poslední době získala značnou pozornost.

Kyselina fytová zhoršuje vstřebávání železa, zinku a vápníku a může zhoršovat nedostatek minerálů v těle. Proto je často označována jako antinutrient. Antinutrient je vlastně látka, která snižuje využitelnost živin v lidském organizmu. Příběh je však o něco složitější, protože kyselina fytová má také řadu zdravotních výhod.

Tento článek se podrobně zabývá kyselinou fytovou a jejím celkovými účinky na zdraví. Čtěte dále, budeme rádi.

Kyselina fytová je nejrozšířenějším inositol fosfátem na Zemi a je hlavní formou zásobního fosforu v semenech rostlin.

Co je kyselina fytová?

Kyselina fytová (fytát) se nachází v rostlinných semenech. Slouží jako hlavní „zásobárna“ fosforu v semenech. Když semena klíčí, fytát se degraduje a uvolňuje se fosfor, který je používán mladou rostlinou. Kyselina fytová je také známá jako inositol hexafosfát nebo IP6.

Kvůli svým antioxidačním vlastnostem je často používána jako konzervační prostředek.

Kyselina fytová v potravinách

Kyselina fytová se nachází pouze v potravinách získaných z rostlin. Všechna jedlá semena, zrna, luštěniny a ořechy ji obsahují v různých množstvích a malá množství se nacházejí také v kořenech a hlízách.

Následující seznam ukazuje množství obsažené v několika potravinách s vysokým obsahem fytátu jako procento sušiny:

 • Mandle – 0,4–9,4%
 • Fazole – 0,6–2,4%
 • Arašídy – 0,3–6,3%
 • Lískové ořechy – 0,2–0,9%
 • Čočka – 0,3–1,5%
 • Kukuřice – 0,7–2,2%
 • Arašídy – 0,2–4,5%
 • Hrách – 0,2–1,2%
 • Rýže – 0,1–1,1%
 • Rýžové otruby – 2,6–8,7%
 • Sezamová semínka – 1,4–5,4%
 • Sójové boby – 1,0–2,2%
 • Tofu – 0,1–2,9%
 • Vlašské ořechy – 0,2–6,7%
 • Pšenice – 0,4–1,4%
 • Pšeničné otruby – 2,1–7,3%
 • Pšeničné klíčky – 1,1–3,9%

Jak vidíte, obsah kyseliny fytové ve zmíněných potravinách je velmi variabilní. Například množství obsažené v mandlích se může měnit až 20 násobně.

Fytová kyselina narušuje absorpci minerálů

Ano, je to tak. Kyselina fytová zhoršuje vstřebávání železa a zinku a v menší míře i vápníku (zdroj zde). To ale platí jen pro jedno jídlo, nikoli pro celkovou absorpci živin po celý den. Jinými slovy, kyselina fytová snižuje absorpci minerálů během jídla, které ji obsahuje, ale na následná jídla již nemá žádný vliv. Například pokud svačíte mandle mezi hlavními jídly (obědem a večeří), může se snížit množství železa, zinku a vápníku, které z těchto ořechů absorbujete, ale už ne z jídla, které jíte o několik hodin později.

Pokud je však většina jídel, které jíte, s vysokým obsahem fytátu, mohou se u vás postupem času vyvinout minerální nedostatky.

To je jen velmi zřídka problém pro ty, kteří dodržují vyváženou stravu, ale může to být závažný problém během období podvýživy a v rozvojových zemích, kde hlavním zdrojem potravy jsou zrna nebo luštěniny.

Sponzorováno

Jak snížit množství kyseliny fytové v potravinách?

Vyhnout se všem potravinám, které obsahují kyselinu fytovou, je docela špatný nápad, protože mnohé z nich jsou zdravé a výživné. V mnoha rozvojových zemích je také jídlo hodně vzácné a lidé se musí spoléhat na zrna a luštěniny jako na hlavní základ svého jídelníčku. Naštěstí může několik způsobů přípravy výrazně snížit obsah kyseliny fytové v potravinách.

Zde jsou nejčastěji používané metody:

 • Namáčení: Obiloviny a luštěniny jsou často namáčeny ve vodě přes noc, aby se tak snížil obsah fytátu.
 • Klíčení: Klíčení semen, zrn a luštěnin způsobuje degradaci fytátu.
 • Fermentace: Organické kyseliny, které se tvoří během kvašení, podporují rozklad fytátů. Výhodnou metodou je fermentace kyseliny mléčné, jejíž dobrým příkladem je výroba kvásků.

Kombinace těchto metod může podstatně snížit obsah fytátu. Například namáčení, klíčení a fermentace kyseliny mléčné může snížit obsah kyseliny fytové v semenech quinoa o 98% (zdroj zde). A kromě toho klíčení a fermentace kyseliny mléčné z bílého čiroku a kukuřice mohou téměř úplně degradovat fytovou kyselinu v těchto potravinách.

Zdravotní přínosy kyseliny fytové

Kyselina fytová je dobrým příkladem živiny, která je dobrá i špatná – v závislosti na okolnostech. Pro většinu lidí je to zdravá rostlinná látka. Kyselina fytová je nejen antioxidantem, ale může také chránit před ledvinovými kameny a rakovinou Výzkumy na toto téma najdete třeba zde a zde.

Vědci dokonce vyslovili domněnku, že kyselina fytová může být jeden z důvodů, proč byla celá zrna spojena se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva.

Je kyselina fytová nějak zdraví nebezpečná?

Jak jsme již ve článku uvedli. Záleží na okolnostech. Kyselina fytová není zdravotním problémem pro ty, kteří dodržují vyváženou stravu. Ti, kteří jsou ohroženi nedostatkem železa nebo zinku, by měli dbát na složení své stravy a do všech jídel nezahrnout jídla s velkým obsahem kyseliny fytové. To může být zvláště důležité pro ty, kteří mají nedostatek železa, a také pro vegetariány a vegany.

V potravinách jsou dva druhy železa: železo hemové a nehemové.

Hemové železo se nachází v potravinách ze zvířat, jako je maso, zatímco nehemové železo pochází z rostlin. Nehemové železo, z potravin získaných z rostlin, je špatně absorbováno, zatímco absorpce hemového železa je efektivní. Nehemové železo je také vysoce ovlivněno kyselinou fytovou, zatímco hemové-železo není. Kromě toho je zinek dobře vstřebáván z masa, a to i v přítomnosti kyseliny fytové.

Proto jsou minerální nedostatky způsobené kyselinou fytovou zřídka kdy k vidění (u nás).

Kyselina fytová však může být významným problémem, pokud je jídelníček převážně složen z potravin s vysokým obsahem fytátu, přičemž je v něm zároveň nízký obsah masa nebo jiných produktů živočišného původu. To je obzvláště problémem v mnoha rozvojových zemích, kde celozrnné obiloviny a luštěniny jsou praktiky základem tamního jídelníčku.

Kyselina fytová se používá i v kosmetice

Kyselina fytová se v kosmetice používá pro své výrazné antioxidační účinky, pleť hydratuje a reguluje kožní maz.

Kyselina fytová – sečteno a podtrženo

Sponzorováno

Potraviny s vysokým obsahem fytátu, jako jsou obilí, ořechy a luštěniny, mohou zvýšit riziko nedostatku železa a zinku. Jako protiopatření se často používají strategie, jako je namáčení, klíčení a fermentace potravin. Pro ty, kteří jedí maso pravidelně, nejsou nedostatky způsobené kyselinou fytovou na místě. Naopak konzumace vysoce fytátových potravin v rámci vyvážené stravy má řadu výhod. Ve většině případů tyto výhody převažují nad všemi negativními účinky na absorpci minerálů.

A přečtěte si u nás také o dalších kyselinách

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva