Sponzorováno

Věkem podmíněná makulární degenerace – co je to – příčiny, příznaky a léčba 4.77/5 (13)

  • Věkem podmíněná makulární degenerace je onemocnění, které postihuje centrální vidění člověka.
  • Věkem podmíněná makulární degenerace může mít za následek těžkou ztrátu centrálního vidění, ale lidé kvůli ní oslepnou jen velmi zřídka.
  • Mezi rizikové faktory této nemoc patří věk 50 a více let, kouření, vysoký krevní tlak a strava s vysokým obsahem nasycených tuků.
  • Ačkoli neexistuje žádný lék na věkem podmíněnou makulární degeneraci, existují možnosti léčby, které mohou zabránit nebo zpomalit progresi tohoto onemocnění. Nezpůsobuje úplnou slepotu. Ale může to ztížit každodenní činnosti, jako je čtení a rozpoznávání tváří.

Takto může vidět pacient s věkem podmíněnou makulární degenerací

Takto může vidět pacient s věkem podmíněnou makulární degenerací

Věkem podmíněná makulární degenerace je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí starších 50 let. Lidé s věkem podmíněnou makulární degenerací ztrácejí centrální vidění a nevidí věci přímo před sebou. Věkem podmíněná makulární degenerace nezpůsobuje úplnou slepotu, ale může výrazně ovlivnit každodenní život.

Tento běžný oční problém související s věkem se vyskytuje u lidí starších 50 let. Věkem podmíněná makulární degenerace postihuje makulu, zadní část sítnice, která řídí centrální vidění. Lidé s tímto problémem nejsou úplně slepí. Jejich periferní vidění (schopnost vidět věci do stran) je v pořádku.

Postihuje věkem podmíněná makulární degenerace obě oči?

Věkem podmíněná makulární degenerace se může vyvinout v jednom oku nebo v obou očích.

Kdo může dostat věkem podmíněnou makulární degeneraci?

Jak již název napovídá, věkem podmíněná makulární degenerace se s vyšší pravděpodobností objeví s přibývajícím věkem. Mezi další rizikové faktory patří:

  • Rodinná anamnéza této nemoci.
  • Máte nadváhu.
  • Kouření.
  • Vysoký krevní tlak (hypertenze).
  • Strava s vysokým obsahem nasycených tuků.

Jaké jsou typy věkem podmíněné makulární degenerace?

Existují dva typy věkem podmíněné makulární degenerace:

Suchá (atrofická)

Až 90 % lidí s makulární degenerací má suchou formu. Vyvíjí se, když se pod makulou vytvoří drobné žluté proteinové usazeniny zvané drúzy. Nahromaděné usazeniny vysušují a ztenčují makulu. Tato ložiska poškozují zrakové buňky a způsobují jejich postupné selhání. S postupným snížením funkce makuly dochází k postupné ztrátě centrálního vidění. Ztráta zraku u suché formy má tendenci nastávat postupně. Většina lidí úplně neztratí centrální vidění. Zřídka vede suchá forma k mokré formě.

Mokrá (exsudativní)

Tento stav nastává, když se pod sítnicí a makulou vyvinou abnormální krevní cévy. Z krevních cév prosakuje krev a tekutina (stav nazývaný choroidální neovaskularizace nebo CNV). Kvůli nahromadění tekutiny se v makule vytvoří vyboulenina. V centru vidění můžete vidět tmavé skvrny. Asi 15 % lidí s makulární degenerací má vlhkou formu. Tento typ je závažnější. Může rychle vést k úplné ztrátě centrálního vidění.

Příčiny – co způsobuje věkem podmíněnou makulární degeneraci?

Věkem podmíněné makulární degenerace je typ dědičného onemocnění oka. Onemocnění se však rozvíjí i u lidí, kteří nemají v rodinné anamnéze onemocnění. Tento problém vzniká, když se makula v zadní části oka začne z neznámých důvodů zhoršovat.

Sponzorováno

Jaké jsou příznaky věkem podmíněné makulární degenerace?

Makula pomáhá odesílat obrazy z očního optického nervu do mozku. Pokud máte poškozenou makulu, váš mozek nemůže porozumět nebo číst obrázky, které vaše oči vidí.

Mnoho lidí s věkem podmíněnou makulární degenerací nemá příznaky, dokud onemocnění neprogreduje. Můžete mít obecně tyto příznaky:

  • Rozmazané (slabé) vidění.
  • Prázdné nebo tmavé skvrny ve vašem zorném poli.
  • Vzhled vln nebo křivek v přímém pohledu.
  • Potíže s rozpoznáním známých tváří
  • Ztráta centrálního vidění, které je nezbytné pro řízení, čtení, rozpoznávání tváří a provádění prací na blízko

Příznaky věkem podmíněné makulární degenerace mohou vypadat jako jiné oční problémy. Promluvte si s očním specialistou pro přesnější diagnostiku.

Jak se léčí nebo léčí věkem podmíněná makulární degenerace?

Věkem podmíněná makulární degenerace není vyléčitelná. Včasné zahájení léčby může zpomalit progresi onemocnění a snížit závažnost příznaků. I při úspěšné léčbě se příznaky nemoci často vracejí.

V závislosti na typu onemocnění léčba zahrnuje:

Výživové doplňky

Kombinace vitamínů a minerálů může zpomalit progresi suché formy nemoci. Suplementy jsou: vitamín C, vitamín E, lutein, zinek, měď, zeaxantin a beta karoten. Kuřáci by neměli užívat beta karoten, protože zvyšuje riziko rakoviny plic.

Antivaskulární endoteliální růstový faktor (anti-VEGF)

Tato léčba vlhké formy nemoci blokuje produkci VEGF, proteinu, který produkuje nové krevní cévy. Váš doktor vstříkne anti-VEGF do necitlivého oka. Lék zpomaluje nebo zastavuje vývoj krevních cév. Tato léčba někdy zlepšuje vidění.

Fotodynamická terapie (PDT)

Během fotodynamické terapie váš lékař používá kombinaci injekčního léku citlivého na světlo a laseru ke zničení dalších krevních cév v oku. Lékař dokonce může kombinovat PDT s anti-VEGF.

Prevence – jak mohu předejít věkem podmíněné makulární degeneraci?

Ke snížení rizika tohoto problému můžete podniknout tyto kroky:

  • Zkuste přestat kouřit
  • Zhubněte
  • Zůstaňte fyzicky aktivní
  • Udržujte zdravý krevní tlak a hladinu cholesterolu
  • Jezte zdravou stravu

Jaká je prognóza (výhled) pro lidi s věkem podmíněnou makulární degenerací?

Ne každý, kdo má věkem podmíněnou makulární degeneraci, zažívá výraznou ztrátu zraku. U suché formy může ke ztrátě zraku dojít pomalu a může trvat dlouho, než se objeví. Protože tento stav může postihnout pouze jedno oko, nemusíte zaznamenat žádnou změnu vidění. Někdy je ztráta zraku tak závažná, že jste považováni za slepého.

Makulární degenerace je velmi závažné onemocnění zrakového orgánu postihující především osoby vyššího věku.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s touto nemoci? Napište nám do komentářů, budeme rádi.

Odborné studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva