Limonen a jeho účinky na zdraví – má protizánětlivé, antioxidační i antistresové vlastnosti 4.92/5 (12)

Sponzorováno

 • Limonen se nachází v olejích mnoha citrusových plodů, včetně citronu, pomeranče, mandarinky, limetky a grapefruitu.
 • Často se označuje jako d-limonen, což je jeho hlavní chemická forma.
 • Tato látka má různé zdravotní benefity. Bylo třeba prokázáno, že má protizánětlivé, antioxidační i antistresové vlastnosti.
 • Limonen se získává ze slupek citrusových plodů.
 • Limonen může také zmírňovat pálení žáhy, někdy dokonce více než tradiční léky na pálení žáhy.

Limonen a jeho účinky na zdraví - má protizánětlivé, antioxidační i antistresové vlastnostiLimonen je vlastně látka, která se získává ze slupek pomerančů a jiných citrusových plodů. Limonen je tedy sloučenina přirozeně se vyskytující ve všech citrusových plodech, která může být použita k prevenci rakoviny, zrychlení metabolismu, na úlevu od pálení žáhy a snížení stresu a úzkosti. Pokračujte ve čtení, dozvíte se o překvapivých přínosech limonenu pro zdraví.

Lidé již po staletí extrahují éterické oleje, jako je třeba limonen, z citrusových plodů. A v dnešní době je limonen často používán jako přírodní metoda léčby různých zdravotních problémů.

Obzvláště hodně se limonen koncentruje ve slupce od pomeranče – tvoří asi 97% z éterických olejů z této slupky.

Limonen patří do skupiny sloučenin známých jako terpeny, jejichž silné aroma chrání rostliny před predátory. Limonen je jedním z nejčastějších terpenů v přírodě a může nám přinést několik zdravotních výhod. Bylo prokázáno, že má protizánětlivé, antioxidační i antistresové vlastnosti.

Kde se limonen často používá?

Limonen se přidává do mnoha potravin, nápojů, parfémů, mýdel a žvýkaček – jako zvýrazňovač chuti a vůně. Najdeme ho také v kosmetice, čisticích prostředcích a přírodních odpuzovačích hmyzu. Používá se například v potravinách, jako jsou sodovky, dezerty a bonbóny, které mají mít citrónovou či pomerančovou chuť.

Limonen je extrahován hydrodistilací, což je proces, při kterém jsou ovocné slupky namočeny ve vodě a zahřívány, dokud těkavé molekuly nejsou uvolňovány párou, kondenzovány a separovány.

Limonen je díky své silné vůni využíván jako botanický insekticid. Je to aktivní složka v mnoha pesticidních produktech, jako jsou například repelenty proti hmyzu šetrné k životnímu prostředí. Mezi další výrobky pro domácnost obsahující tuto sloučeninu patří mýdla, šampony, pleťové vody, parfémy, prací prostředky a osvěžovače vzduchu.

Kromě toho je limonen k dispozici v koncentrovaných doplňcích v kapslí a i v tekuté formě. Ty jsou často uváděny na trh kvůli tomu, že se předpokládá, že limonen má přínosy pro zdraví.

Tato citrusová sloučenina se také používá jako aromatický olej – pro své uklidňující a terapeutické vlastnosti.

Přínosy limonenu pro zdraví

Limonen byl zkoumán z hlediska jeho potenciálních protizánětlivých, antioxidačních, protirakovinových a srdečních vlastností. Většina výzkumu však byla prováděna ve zkumavkách nebo na zvířatech, což ztěžuje plné pochopení úlohy limonenu v lidském těle a při prevenci nemocí. Ale pokusme se nastínit jeho přínosy pro naše zdraví:

Má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti

V některých studiích bylo prokázáno, že limonen snižuje zánět.

Zatímco krátkodobý zánět je přirozenou reakcí vašeho těla na stres a je prospěšný, chronický zánět může poškodit vaše tělo a je často hlavní příčinou různých onemocnění. Je důležité co nejvíce zabránit tomuto typu zánětu nebo jej redukovat.

Bylo prokázáno, že limonen redukuje zánětlivé markery, které se vztahují k osteoartróze, stavu charakterizovanému chronickým zánětem. Zkumavkové studie na lidských chrupavkových buňkách ukázala, že limonen snížil produkci oxidu dusnatého. Oxid dusnatý je signální molekula, která hraje klíčovou roli v zánětlivých drahách.

Ve studii na potkanech s ulcerózní kolitidou – dalším onemocněním charakterizovaným zánětem – léčba limonenem významně snížila zánět a poškození tlustého střeva, stejně jako běžné zánětlivé markery.

Limonen také prokázal antioxidační účinky. Antioxidanty pomáhají snižovat poškození buněk způsobené nestabilními molekulami nazývanými volné radikály. Hromadění volných radikálů může vést k oxidačnímu stresu, který může vyvolat zánět a nemoc.

Jedna studie odhalila, že limonen může inhibovat volné radikály v leukemických buňkách, což naznačuje snížení zánětu a poškození buněk, které by normálně přispívalo k onemocnění.

I když jsou tyto účinky slibné, musí být potvrzeny lidskými studiemi.

Může mít dokonce protirakovinné účinky

Limonen může mít dokonce protirakovinné účinky.

V jedné studii měli lidé, kteří konzumovali slupku citrusových plodů, tedy hlavní zdroj limonenu v potravě, snížené riziko vzniku rakoviny kůže ve srovnání s těmi, kteří konzumovali pouze dužinu citrusových plody nebo jejich šťávu.

Sponzorováno

Další studie u 43 žen, u nichž byla nedávno diagnostikována rakovina prsu, zaznamenala 22% snížení exprese nádorových buněk prsu po užití 2 gramů limonenu denně po dobu 2–6 týdnů.

Výzkum na hlodavcích navíc zjistil, že doplňování limonenem inhibovalo růst kožních nádorů tím, že bránilo zánětu a oxidačnímu stresu.

A co víc, když byl limonen podáván potkanům spolu s protirakovinovým lékem doxorubicinem, pomohl zabránit několika běžným vedlejším účinkům léku, včetně oxidačního poškození, zánětu a poškození ledvin (zdroj zde).

Ačkoli tyto výsledky jsou slibné, je zapotřebí více studií na lidech.

Může posílit zdraví srdce

Srdeční choroby zůstávají i v Evropě jednou z hlavních příčin úmrtí. Existuje naštěstí mnoho způsobů prevence těch chorob.

Limonen může snížit riziko srdečních chorob snížením určitých rizikových faktorů, jako je zvýšená hladina cholesterolu, cukru v krvi a hladina triglyceridů.

V jedné studii myši, kterým bylo podáno 0,6 gramu limonenu na kilo tělesné hmotnosti (v přepočtu), vykazovaly ve srovnání s kontrolní skupinou sníženou hladinu triglyceridů, LDL cholesterolu, nižší hladinu cukru v krvi a hromadění tuku v játrech.

V jiné studii zase vykazovaly krysy náchylné k mrtvici, kterým bylo podáno 20 mg limonenu na kilo tělesné hmotnosti, významné snížení krevního tlaku ve srovnání s krysami podobného zdravotního stavu, které nedostávaly tento doplněk. To je velmi zajímavé.

Nezapomeňte, že je opět nutné provést studie na lidech, než budou učiněny nějaké 100% závěry.

Limonen může také pomoci se snižováním stresu, úzkosti a deprese

Limonen má kromě protizánětlivých účinků významný protistresový účinek. Limonen třeba ve studiích snížil stres u potkanů, když byli umístěni do stresového prostředí.

Esenciální olej z bazalky, který obsahuje limonen, vykazoval u myší „protiúzkostné“ a sedativní účinky. Avšak vzhledem k přítomnosti dalších sloučenin v oleji nemusí být tyto účinky způsobeny samotným limonenem. Třeba esenciální olej z hořkého pomeranče (ten také obsahuje limonen) má také „protiúzkostné“ a sedativní účinky, limonenový extrakt neprokázal stejné účinky. To může být způsobeno interakcí limonenu s jinými sloučeninami.

Další studie ukázala, že silice z Pepřovce brazilského (S. terebinthifolius) a sloučeniny přítomné v tomto oleji, včetně limonenu a a-phellandrenu, snížily citlivost na bolest a depresi.

A myši, které inhalovaly limonen, vykazovaly výrazně snížené úrovně úzkosti. Limonen je také vysoce těkavý, což znamená, že se snadno vypaří na plyn, což je ideální pro inhalační aromaterapii.

A ještě nekončíme. Limonen má i další výhody

Kromě výše uvedených výhod může limonen nabídnout:

 • Snižuje chuť k jídlu. Bylo prokázáno (na zvířatech), že vůně limonenu významně snižují chuť k jídlu. Tento účinek však nebyl u lidí studován.
 • Podporuje zdravé trávení. Limonen může chránit před žaludečními vředy. Ve studii na potkanech chránila pomerančová silice, což je vlastně z 97% limonen, téměř všechny hlodavce před vředy způsobenými užíváním léčiv.
 • Snižuje bolest. U potkanů snížil limonen bolest (vyvolanou fyzickým stresem) a citlivost na bolest. Také snížil bolest v kostech a svalech u myší, pravděpodobně působením na nervy.
 • Zmírňuje pálení žáhy. Ve studii u 19 osob užívajících limonen při pálení žáhy, nemělo 17 z nich žádné příznaky pálení žáhy.

Informace o bezpečnosti a vedlejší účinky

Tak, jako je tomu u všech látek, mohou se i u limonenu objevit nějaké vedlejší účinky. Limonen je obecně považován za bezpečný pro člověka s malým rizikem vedlejších účinků. Úřady uznávají limonen jako bezpečnou potravinářskou přídatnou látku a aroma.

Pokud však limonen aplikuje přímo na kůži, může u některých lidí způsobit podráždění, proto by se při zacházení s esenciálním olejem, který ho obsahuje, mělo postupovat velmi opatrně.

Limonen je někdy užíván jako koncentrovaný doplněk. Vzhledem k tomu, jak ho vaše tělo rozkládá, je pravděpodobné, že je v této formě bezpečný pro konzumaci. Výzkum těchto doplňků na lidech však chybí.

Vysoké dávky doplňků mohou způsobit vedlejší účinky u některých lidí. Navíc neexistují dostatečné důkazy, které by určovaly, zda jsou doplňky limonenu přijatelné pro těhotné nebo kojící ženy. Takže na to to pozor.

Před užíváním doplňků limonenu je nejlepší poradit se se svým lékařem, zejména pokud užíváte léky, jste těhotná nebo kojíte, nebo máte jiný problémový zdravotní stav.

Dávkování

Protože existuje jen málo studií limonenu u lidí, je obtížné poskytnout nějaké přesné doporučení pro dávkování.

Ve studiích se však bezpečně používaly dávky až 2 gramy denně.

Doplňky (pastilky, tobolky), obsahují dávky cca 250–1 000 mg. Limonen je také dostupný v tekuté formě s typickými dávkami 0,05 ml na porci.

Není však vždy nutné užívat doplňky. Tuto látku můžete snadno získat konzumací citrusových plodů a slupky.

Například čerstvá pomerančová, limetová nebo citronová kůra může být použita jako doplněk k nápojům a podobně. A co víc, citrusové šťávy s dužinou, jako je citronová nebo pomerančová šťáva, se mohou pochlubit také tím, že obsahují limonen.

Sponzorováno

A co vy? Jaké s touto látkou máte zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře k limonenu.

A co si ještě o citrusech přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Limonen a jeho účinky na zdraví – má protizánětlivé, antioxidační i antistresové vlastnosti”

  1. Jan Pavlas napsal:

   Používám D-limonen /na doporučení/ jako ředidlo při aplikaci tungového oleje na dřevo a mohu jedině doporučit. Má skvělé aplikační vlastnosti, při správném použití, včetně nezanedbatelného aromatického účinku poté a jak se nyní dovídám, po přečtení tohoto článku, tak zcela přirozeně i další. J. Pavlas

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva