Sponzorováno

Terpeny a jejich účinky na zdraví 4.78/5 (9)

Terpeny a jejich účinky na zdravíUž jste někdy zkoušeli nabízeli své (či jiné) kočce pomerančovou kůru? A vaše kočka pro vás měla pohled se slovy: To jako fakt? Ne, děkuji. Vůně citrusů je pro ně příliš silná, příliš štiplavá.

Na co vaše kočka reaguje, jsou terpeny, organické sloučeniny v pomerančové kůře, které jsou zodpovědné za vůni mnoha našich oblíbených květin, od levandule po borovicovou pryskyřici.

Terpeny se odpradávna používají v parfémech, léčivech a dochucovadlech

Jsou to organické sloučeniny vyrobené z isoprenových jednotek – v zásadě pět atomů uhlíku připojených k osmi atomům vodíku – uspořádaných do čar nebo kruhů. Ačkoli se většina z nich nachází v rostlinách, u zvířat lze také nalézt několik složitých verzí terpenů, jako je lanosterol a skvalen.

Terpeny jsou důvodem odlišných chuťových a pachových profilů různých odrůd rostlin. Terpeny se nacházejí v mnoha různých rostlinách a lze je nalézt ve všech druzích každodenních potravin (jako příchutě) i ve výrobcích, jako jsou repelenty proti hmyzu, barvy, rozpouštědla, léčiva, domácí čisticí prostředky a parfémy.

Terpeny dávají rostlinám chuť i vůni

Běžné terpeny mohou jakékoli rostlině, z níž jsou odvozeny, dávat výraznou příchuť. Například pinen je to, co dává borovici svěží a štiplavou vůni. A terpen limonen je to, co s vaší kočku udělá, když ji před obličejem zamáváte citronovou kůrou. Karyofylen (Caryophyllene) se nachází v rozmarýnu, hřebíčku a chmelu a linalool je to, co dává levanduli, bergamotu a jasmínu jejich příjemné květinové vůně.

Terpeny a jejich přínosy pro zdraví

Přínosy terpenů pro zdraví jsou dobře známé. Existuje více než 20 000 různých typů terpenů, které jsou v dnešní době známé – ty byly studovány a používány pro své příznivé vlastnosti po tisíce let.

Aromaterapeutický účinek terpenů nastává, protože olfaktorický systém (člověk vnímá pachy prostřednictvím hlavního olfaktorického systému) je spojen s emočními centry v mozku, takže vdechování určitých terpenů může mít pozitivní vliv na náladu a celkový pocit pohody. Ukázalo se, že některé terpeny mají neuroterapeutické, protizánětlivé, antioxidační vlastnosti a některé se dají použít pro úlevu od bolesti.

Podívejme se na některé z nejběžnějších terpenů – jsou to následující:

Myrcen

Myrcen je nejhojněji zastoupeným terpenem v rostlině konopí. Studie ve Švýcarsku ve skutečnosti odhalila, že myrcen tvoří až 50 procent obsahu terpenu v rostlině konopí. Má zemitou, ovocnou vůni a chuť manga s náznaky máty. Myrcen také hojně najdete v mangu, ve chmelu, eukalyptu, tymiánu a citronové trávě.

Myrcen má řadu terapeutických vlastností – je dobře známý pro své protizánětlivé vlastnosti. Vědci hodnotili protizánětlivé účinky myrcenu hned v několika studiích. K testování protizánětlivých vlastností použili rostliny z různých zemí, jako je mexická Yerba porosa a korejská magnólie, které obě obsahují vysoké dávky myrcenu.

Vědci podávali yerba porosa orálně myším se zánětem v plicní výstelce. Výsledky ukázaly, že myrcen inhiboval zánět a zpomalil produkci oxidu dusíku (NO) a dalších interferonů normálně produkovaných během zánětu plic.

Olej z korejské horské magnólie, který obsahuje 12,72% myrcenu, byl také schopen inhibovat produkci oxidu dusíku (NO) indukovanou endotoxiny jako signál zánětu. To naznačuje, že myrcen hraje roli v protizánětlivé aktivitě oleje.

Zatímco předchozí studie se zabývaly zánětem plic, jiné rostliny obsahující myrcen mohou zlepšit zánět kůže. Španělé používají k léčbě dermatitidy a kožních infekcí éterické oleje pocházející z rostliny Distoselinum a myrcen je hlavní složkou obsaženou v oleji. Podle zjištění studie myrcen inhiboval produkci oxidu dusíku, aby snížil zánět kůže.

Další studie ukázala, že injekce myrcenu významně inhibovaly vnímání bolesti u myší.

Myrcen má také vlastnosti schopné zlepšit váš spánek a uvolnit svaly. Ve studii provedené na myších prodloužil myrcen dobu spánku přibližně 2,6krát. Má sedativní a relaxační účinky, což z něj činí zajímavou možnost léčby nespavosti a bolesti.

Pinen

Pinen je jedním z nejběžnějších terpenů na světě. Ve skutečnosti existují dva typy pinenu – alfa a beta. Alfa-pinen se nachází v borovicích a je zodpovědný za charakteristickou vůni rostliny. Stává se také, že je dominantním pinenem v konopí.

Ukázalo se, že pinen, terpen nalezený v borovicích, má silné antimikrobiální vlastnosti. Pinen je součástí pryskyřic jehličnanů. Vlastně stromy chrání před škodlivými vnějšími vlivy. Destilací pryskyřice se získává terpentýn, který se používá k výrobě laků, barviv a leštidel.

Kromě vůně poskytuje pinen řadu terapeutických vlastností. Studie z Northeast Forestry University v Číně zjistila, že pinen má silné antimikrobiální vlastnosti. Vědci dospěli k závěru, že tento terpen je tak účinný při léčbě bakteriálních a virových infekcí, že pinen by mohl být dokonce použit na bronchitidu – stav, který je obvykle obtížné léčit kvůli rezistenci vůči antibiotikům.

Některé studie naznačují, že pinen má dokonce schopnost zabíjet infekce MRSA (Staphylococcus aureus rezistentní na methicilin). To by bylo skvělé, když uvážíme, že jen velmi málo antibiotik na současném trhu je toho schopných.

Pinen se také v medicíně používá jako protizánětlivý faktor a bronchodilatátor, což je lék, který uvolňuje průduškový sval, což vede k expanzi průdušek. Příkladem toho může být inhalátor používaný k léčbě astmatu.

Sponzorováno

Limonen

Nabízí svěží, sladké aroma s nádechem citrusů. Bylo prokázáno, že má sedativní a motoricky relaxační účinky a má také antioxidační a antibakteriální vlastnosti.

Terpen limonen, který se nachází v konopí a dalších rostlinách, může snižovat lipidy v těle, což znamená, že může pomoci snížit hladinu triglyceridů a cholesterolu.

Limonen pomáhá předcházet hromadění tuků, které má za následek ztučnění jater, a zároveň předchází inzulínové rezistenci. Zajímavé je, že limonen zlepšuje vstřebávání dalších terpenů a chemikálií kůží, což je skvělé v tinkturách, mastích a dalších topických látkách.

Linalool

Linalool se používá v aromaterapii po tisíce let. I když je linalool nejvíce známý tím, že dává levanduli její výraznou vůni. Chuť je citronová s nádechem koriandru, levandule a růže. Tento terpen má řadu účinků a je nejznámější účinky pro snižování stresu.

Linalool, terpen nalezený v levanduli, se již roky používá pro své pozitivní antistresové účinky na mozek.

Nedávná studie, která byla provedená na laboratorních krysách, jasně demonstruje antistresové účinky linaloolu. V průběhu studie krysy inhalovaly linalool, zatímco byly vystaveny stresujícím podmínkám. Vědci zjistili, že linalool ve skutečnosti pomohl vrátit hladinu stresu krys na normální úroveň. Výsledky snížené exprese stresu jak v krevních profilech, tak v genech naznačují zdravější imunitní systém lépe připravený také na boj s infekcemi a chorobami.

Terpinolen

Terpinolen je jeden z 200 terpenů, které produkuje konopná rostlina.

Bylo prokázáno, že terpinolen, terpenová složka, která se nachází i v bylinkách šalvěje a rozmarýnu, potlačuje centrální nervový systém, což může být prospěšné jako prostředek proti úzkosti a jako prostředek k dobrému spánku.

Bylo zjištěno, že terpinolen je látka tlumící centrální nervový systém [28], která se používá k navození ospalosti nebo spánku nebo ke snížení psychického vzrušení či úzkosti. Dále bylo zjištěno, že terpinolen výrazně snižuje expresi proteinu AKT1 v buňkách K562 a inhibuje buněčnou [29] proliferaci podílející se na různých lidských rakovinách.

Karyofylen (Caryophyllene)

Caryophyllene je seskviterpen, který se nachází v mnoha rostlinách, jako jsou hřebíček, skořicové listy a černý pepř, a v menším množství v levanduli. Jeho vůně byla popsána jako pepřová, dřevitá a / nebo kořeněná.

Studie naznačuje, že beta-karyofylen může být vynikajícím terapeutickým činidlem k prevenci nefrotoxicity (jedovatý účinek na ledviny) způsobené protinádorovými chemoterapeutiky, jako je cisplatina.

Studie dále zkoumaly chemické složení éterického oleje izolovaného z černého pepře, jehož hlavní složkou je karyofylen, a studovaly jeho farmakologické vlastnosti. Bylo zjištěno, že olej z černého pepře má antioxidační, protizánětlivé a antinociceptivní vlastnosti.

Humulen

Humulen je v přírodě velmi běžný terpen. Je zodpovědný za výrazné vůně a příchutě řady známých bylin a rostlinných produktů. Pivo by nebylo pivo bez chmelové chuti, kterou humulen dodává chmelové rostlině. Bylo prokázáno, že humulen má protirakovinné a protizánětlivé vlastnosti.

Nejnovější studie dospěly k závěru, že humulen byl stejně účinný jako protizánětlivý prostředek a steroidní léčivo dexamethason.

Studie z roku 2003 ukázala, že humulen, zvláště při kontaktu s jinými terpeny a kanabinoidy, zabíjí rakovinné buňky. Studie testovala účinky humulenu na několik linií nádorových buněk. Zjištění odhalila, že humulen má schopnost produkovat ROS (reaktivní formy kyslíku), který oxiduje rakovinné buňky a zpomaluje jejich růst prostřednictvím apoptózy. Následující výzkumné studie také potvrdily tyto účinky humulenu.

Rovněž bylo prokázáno, že humulen v malém množství ničí bakterie S.aureus.

Kamfen

Kamfen je vedlejší složkou mnoha éterických olejů, jako je terpentýn, kafrový olej, citronelový olej a zázvorový olej. Používá se jako přísada do potravin k aromatizaci a používá se také při přípravě vůní.

Nejnovější výzkumy ukazují, že kamfen je zvláště významný ve své schopnosti snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, a tím snižuje riziko srdečních onemocnění.

Studie publikovaná v roce 2011 dokázala prokázat schopnost kamfenu snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů, což jsou dvě hlavní příčiny srdečních onemocnění, včetně mrtvice a infarktu. Vědci dospěli k závěru, že kamfen může být účinným „alternativním činidlem snižujícím hladinu lipidů a zaslouží si další studie“.

Terpeny interagují s jinými sloučeninami

Je také známo, že terpeny interagují s jinými sloučeninami a vytvářejí takzvaný „doprovodný efekt“, synergické zesílení jednotlivých vlastností konkrétních terpenů nalezených v různých rostlinách, což vytváří další a další výhody, které vědci budou studovat v příštích letech.

Zajímavosti o terpenech

A podívejme se i na několik zajímavých informací o terpenech:

  • drahokam jantar je, dá se říci, zkamenělý terpenoid.
  • Široká škála zdravotních vlastností terpenů je podporována řadou in vitro a klinických studií (a studií na zvířatech).

V průběhu let bylo provedeno mnoho studií o těchto přírodních sloučeninách, které ukazují, že z každé z nich lze získat nespočet zdravotních výhod.

Jak vidíte, terpeny jsou neuvěřitelné sloučeniny, které nabízejí mnoho zdravotních výhod. Nejen, že přispívají k aroma a chuti mnoha rostlin, ale také synergicky interagují s jinými sloučeninami a vytvářejí takzvaný doprovodný efekt. Terpeny pozitivně ovlivňují náš endokanabinoidní systém (ECS), systém, který hraje zásadní roli v homeostáze nebo rovnováze v těle.

Sponzorováno

O těchto dynamických sloučeninách je stále ještě co se učit, ale jak nás věda přivede k lepšímu porozumění jejich potenciálním aplikacím, jejich význam v oblasti zdraví bude stále růst.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva