Sponzorováno

Kryptoxantin (Beta-kryptoxanthin) a jeho účinky na zdraví – má protirakovinné vlastnosti 4.75/5 (4)

Tykev muškátová je dobrým zdrojem Beta-kryptoxanthinu.

Tykev muškátová je dobrým zdrojem Beta-kryptoxanthinu.

Co je beta-kryptoxanthin?

Beta-kryptoxanthin patří do třídy karotenoidů, konkrétněji Xanthofylů. V lidském těle je beta-kryptoxanthin přeměněn na vitamín A (retinol), a proto je považován za pro-vitamin A.

Kryptoxanthin, známý také jako beta-kryptoxanthin, je členem rodiny karotenoidů, skupiny flavonoidů, které poskytují ovoci a zelenině jejich barvu a chuť.

Beta-kryptoxanthin lze nalézt v mnoha druzích zeleniny a ovoce, zejména v papáji, mangu, broskvích, pomerančích, mandarinkách, paprikách, kukuřici a melounu. Beta-kryptoxanthin se také nachází v některých živočišných produktech žluté barvy, jako je žloutek a máslo.

Beta-kryptoxanthin a jeho přínosy pro zdraví

Bojuje proti volným radikálům

Beta-kryptoxanthin je silný antioxidant a zabraňuje, aby volné radikály nějakým způsobem poškodily vaše buňky a DNA.

Působí proti rakovině

Zdá se, že beta-kryptoxanthin snižuje riziko rakoviny plic a rakoviny tlustého střeva. Studie prokázaly, že beta-kryptoxanthin může snížit riziko rakoviny plic o více než 30 procent. Vědci se domnívají, že tento protirakovinný účinek je spojen s antioxidačním účinkem beta-kryptoxanthinu, ale také se specifickou expresí genu, který chrání buňky před rakovinou.

Studie publikovaná v lednu 2004 v magazínu Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention uvádí, že u lidí s jídelníčkem s vysokým obsahem kryptoxanthinu bylo o 30 procent méně pravděpodobné, že se u nich objeví rakovina plic.

Předběžné studie také naznačují, že ženy s rakovinou děložního čípku a pacienty s rakovinou tlustého střeva mají nízkou hladinu kryptoxanthinu. Vědci se domnívají, že kryptoxanthin chrání před rakovinou jak neutralizací volných radikálů, tak stimulací genu RB, genu, který zabraňuje rakovině.

Sponzorováno

Hraje důležitou roli při prevenci mnoha chorob

Jiné studie ukázaly, že beta-kryptoxanthin snižuje riziko revmatoidní artritidy o 41 procent.

Beta-kryptoxanthin je zdrojem vitamínu A, ale je asi 2krát méně silný než beta-karoten.

Kryptoxanthin může chránit před dalšími chorobami spojenými se stárnutím – třeba před srdečními chorobami, rakovinou kůže, rakovinou prostaty a artritidě. Stejně jako jiné karotenoidy, hraje kryptoxanthin téměř jistě klíčovou roli při udržování zdraví očí a prevenci proti makulární degeneraci související s věkem a kataraktě. Výzkum také ukazuje, že karotenoidy mohou hrát roli v prevenci mnoha dalších závažných zdravotních stavů, včetně syndromu získané imunodeficience (AIDS), astmatu, chronické kvasinkové infekci a neplodnosti.

Fakta o beta-kryptoxanthinu

 • Vaření ovoce a zeleniny příliš nerozkládá beta-kryptoxanthin.
 • Aby se absorboval beta-kryptoxanthin, je nezbytné, aby strava obsahovala tuk, protože beta-kryptoxanthin je látka rozpustná v tucích.

A co říci na závěr?

Ačkoli některé karotenoidy, jako je alfa-karoten, beta-karoten a lykopen, již byly předmětem vyčerpávajícího výzkumu, vědci teprve začínají zkoumat možné výhody, které kryptoxanthin může přinášet.

Podobně jako alfa- a beta-karoten je kryptoxanthin silným antioxidantem, který lze v těle přeměnit na aktivní retinol nebo vitamin A. Vitamin A je zásadní pro udržení zdravého vidění, reprodukce a tělesných tkání. Nedávné studie ukázaly, že kryptoxanthin také hraje důležitou roli v prevenci mnoha forem rakoviny. V britské studii byl příjem spojen s 50% sníženým rizikem polyartrózy.

Harvardští vědci také spojili tento karotenoid se sníženým rizikem rakoviny plic a australští vědci prokázali, že beta-kryptoxanthin je při ochraně před rakovinou prostaty téměř stejně účinný jako lykopen.

Mezi nejlepší beta-kryptoxanthinové zdroje patří tykev muškátová, dýně, paprika a mandarinky. Pomeranče, papája i broskve obsahují hodně kryptoxanthinu. Mezi další zdroje patří červené papriky, koriandr, kukuřice a meloun. β-kryptoxanthin hraje důležitou roli při podpoře lidského zdraví. Některé výzkumy naznačují, že biologická dostupnost β-kryptoxanthinu v typické stravě je větší než u jiných hlavních karotenoidů, což naznačuje, že potraviny bohaté na β-kryptoxanthiny jsou pravděpodobně dobrým zdrojem karotenoidů.

Sponzorováno

Lidé, kteří pravidelně kouří nebo pijí alkohol, a mají nízký příjem ovoce a zeleniny nebo lidé, kteří jsou na dietě s nízkým obsahem tuků, mohou zvážit užívání doplňků karotenoidů.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva