Bioflavonoidy neboli vitamín P – jaké jsou jejich účinky na naše zdraví? 4.8/5 (15)

Sponzorováno

Bioflavonoidy najdete hlavně v čerstvé ovoci a zelenině. Dále třeba v kvalitním víně a hořké čokoládě.

Bioflavonoidy najdete hlavně v čerstvé ovoci a zelenině. Dále třeba v kvalitním víně a hořké čokoládě.

Co jsou to vlastně ty bioflavonoidy?

Bioflavonoidy jsou skupinou tzv. „polyfenolických“ rostlinných sloučenin. Nazývají se také flavonoidy. Je známo 5 000 až 8 000 různých odrůd. Některé z nich se používají v lécích, doplňcích stravy nebo pro jiné zdravotní účely.

Bioflavonoidy se vyskytují v určitých druzích ovoce, zeleniny a dalších potravinách, jako je třeba hořká čokoláda a víno. Mají silnou antioxidační sílu.

Bioflavonoidy (nazývané také někdy jen flavonoidy) jsou přírodní pigmenty, které dávají ovoce a zelenině jejich barvu. Ve skutečnosti vědci identifikovali více než 8 000 přirozeně se vyskytujících bioflavonoidních struktur.

Proč to je pro naše zdraví tak zajímavé? Antioxidanty mohou bojovat proti poškození volnými radikály. Poškození volnými radikály se považuje za součást všeho špatného v našem těle – od srdečních chorob až po rakovinu. Antioxidanty mohou vašemu tělu dokonce pomoci vyrovnat se s alergiemi a viry.

Bioflavonoidy jsou také někdy označovány jako „vitamín P“, ale nebylo prokázáno, že tyto látky splňují požadavky na to, aby se daly nazvat vitamínem. Vitamíny jsou organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro normální růst a výživu a jsou potřebné ve stravě, protože je nelze v těle syntetizovat. Nebylo prokázáno, že všechny bioflavonoidy jsou nezbytné pro lidské zdraví. Proto se tak nazývají spíše neoficiálně.

Jaké jsou přínosy bioflavonoidů pro naše zdraví?

Bioflavonoidy jsou antioxidanty. Možná už znáte antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E a karotenoidy. Tyto sloučeniny mohou chránit vaše buňky před poškozením volnými radikály. Volné radikály jsou toxiny v těle, které mohou poškodit zdravé buňky. Když k tomu dojde, nazývá se to oxidační stres.

Antioxidanty, jako jsou flavonoidy, nemusí být ve vysokých koncentracích nalezeny pouze v krevním řečišti. Mohou však ovlivnit transport nebo aktivitu silnějších antioxidantů, jako je vitamin C, v celém těle. Některé doplňky, které najdete v obchodě, obsahují ve skutečnosti společně vitamín C.

Studie specifických bioflavonoidů odhalily velké přínosy pro zdraví. Například se zdá, že kvercetin stabilizuje membrány buněk, které uvolňují histamin, sloučeninu účastnící se alergických a zánětlivých reakcí. Kvercetin (Quercetin), který se nachází v pohance a citrusových plodech, může jistým způsobem zabránit sezónním alergiím.

Rutin, další bioflavonoid, může být užitečný pro prevenci snadné tvorby modřin a jiných abnormalit krvácení. Rutin se nachází v pohance a dalších rostlinách.

Nedávný výzkum naznačuje, že apigenin – bioflavonoid, který se nachází v celeru, petrželce, červeném víně, rajčatové omáčce a jiných rostlinných potravinách – může snížit riziko rakoviny vaječníků.

A takto bychom mohli pokračovat dále. Podívejme se na největší benefity bioflavonoidů.

Antioxidační síla

Vědci se obecně shodují na tom, že bioflavonoidy mohou pomoci s řadou zdravotních problémů. Mají potenciál pro terapeutické nebo ochranné použití. Flavonoidy mohou také ovlivnit schopnost vitamínu C být lépe vstřebáván a využíván tělem.

Antioxidační schopnost flavonoidů je dobře dokumentována v různých studiích. V jedné studii vědci vysvětlují, že antioxidanty, jako jsou flavonoidy, fungují různými způsoby. Bioflavonoidy mohou:

  • interferovat s enzymy, které vytvářejí volné radikály, které potlačují tvorbu reaktivních druhů kyslíku (ROS)
  • eliminovat volné radikály, což znamená, že tyto škodlivé molekuly deaktivují, než způsobí poškození
  • chrání tělo a dokonce zvyšují antioxidační obranu v těle

Když antioxidanty zastaví volné radikály v jejich činnosti v těle, rakovina, stárnutí a další nemoci mohou být buď zpomaleny, nebo jim můžete velmi efektivně předcházet. A to přeci chcete.

Mohou bojovat s různými alergiemi

Příznaky alergických onemocnění se mohou zlepšit po příjmu více bioflavonoidů. Například tyto alergická onemocnění se mohou zlepšit:

  • atopická dermatitida
  • alergická rýma
  • alergické astma

Vývoj alergických onemocnění je často spojen s nadměrným oxidačním stresem na těle. Flavonoidy mohou pomoci zachytit volné radikály a stabilizovat reaktivní druhy kyslíku. To pak může vést k menšímu počtu alergických reakcí. Mohou také snížit zánětlivé reakce, které přispívají k onemocněním, jako je právě astma.

Výzkum zatím naznačil, že bioflavonoidy – spolu se zlepšenými stravovacími návyky – vykazují potenciál pro boj proti alergickým onemocněním.

Vědci se stále snaží přesně určit, jak tyto sloučeniny fungují. Rovněž potřebují vědět, jak účinně působí při prevenci nebo léčbě těchto onemocnění.

Kardiovaskulární ochrana

Ischemická choroba srdeční je dalším zdravotním problémem, který zahrnuje oxidační stres a zánět. Antioxidanty v bioflavonoidech mohou chránit vaše srdce a snížit riziko úmrtí – to podle jedné studie. I malé množství bioflavonoidů může snížit riziko úmrtí na ischemickou chorobu srdeční. Další výzkum je však nezbytný.

Sponzorováno

Další výzkumy ukazují, že bioflavonoidy mohou snížit riziko jak pro ischemickou chorobu srdeční, tak pro cévní mozkovou příhodu.

Podporují náš nervový systém

Bioflavonoidy mohou chránit nervové buňky před poškozením. To jsme si už řekli. Mohou ale také dokonce pomoci s regenerací nervových buněk mimo mozek a míchu. Většina výzkumů se zaměřila na chronická onemocnění, o nichž se předpokládá, že jsou způsobeny oxidačním stresem, jako je demence způsobená Alzheimerovou chorobou. V těchto případech mohou bioflavonoidy pomoci zpoždění nástupu nemoci, zejména při jejich dlouhodobém užívání.

Bioflavonoidy mohou také pomoci s průtokem krve do mozku. To může pomoci zabránit mozkové příhodě. Lepší průtok krve může také znamenat lepší funkci mozku nebo dokonce zlepšené kognitivní funkce.

Jejich další výhody a použití

V jiné studii vědci zkoumali, jak flavonoidy orientin a vicenin mohou pomoci tělu regenerovat po ozáření. Subjekty v této studii byly myši. Myši byly vystaveny ozařování a později dostali směs obsahující bioflavonoidy. Bioflavonoidy se nakonec ukázaly jako účinné při odstraňování volných radikálů produkovaných zářením. Byly také spojeny s rychlejší opravou DNA v poškozených buňkách.

Flavonoidy a detoxikace jsou dalším předmětem výzkumu. Někteří dokonce věří, že bioflavonoidy mohou pomoci vyčistit tělo toxinů, které vedou k rakovině. Studie na zvířatech a izolovaných buňkách tyto tvrzení podporují. U člověka se bohužel stále neprokázalo, že bioflavonoidy výrazně snižují riziko rakoviny. Bioflavonoidy mají ale velký potenciál při snižování rizika rakoviny,zejména pak u rakoviny prsu a plic.

A konečně bioflavonoidy mohou mít také antimikrobiální vlastnosti. U rostlin se ukázalo, že pomáhají v boji proti mikrobiální infekci proti různým mikroorganismům. Zejména bylo prokázáno, že bioflavonoidy, jako je apigenin, flavon a isoflavony, mají silné antibakteriální vlastnosti.

Zdá se, že bioflavonoidy a vitamín C v těle spolupracují. Vědci se domnívají, že výhody připsané v minulosti pouze vitaminu C mohou být ve skutečnosti spojeny s účinkem vitamínu C a specifických bioflavonoidů.

Jak do svého těla dostat bioflavonoidy?

I když si můžete koupit doplňky (např. v lékárně), možná se nejprve podívejte do chladničky a spíže. Například mezi některé z největších zdrojů bioflavonoidů patří zelený a černý čaj.

Mezi další zdroje bioflavonoidů patří:

  • mandle
  • jablka
  • banány
  • borůvky – borůvky obsahují vysoké množství antokyanů – flavonoidních pigmentů, které jsou silnými antioxidanty. Antokyany mohou pomoci snížit riziko katarakty a makulární degenerace a udržet zdraví rohovky a krevních cév v různých částech oka.
  • třešně
  • brusinky
  • grapefruit
  • citrony
  • cibule
  • pomeranče
  • broskve
  • ovoce acai berry
  • červené a fialové hrozny a červené víno
  • hrušky
  • švestky
  • quinoa
  • maliny
  • jahody
  • sladké brambory
  • rajčata
  • vodní meloun

Při čtení štítků na potravinách je užitečné vědět, že bioflavonoidy jsou rozděleny do pěti podkategorií.

  1. flavonoly (kvercetin, kaempferol, myricetin a fisetin)
  2. flavan-3-oly (katechin, epikatechin galát, gallocatechin a theaflavin)
  3. flavony (apigenin a luteolin)
  4. flavonony (hesperetin, naringenin a eriodictyol)
  5. antokyanidiny (kyanidin, delfinidin, malvidin, pelargonidin, peonidin a petunidin)

V současné době neexistuje žádný návrh na dietní referenční příjem pro bioflavonoidy. Podobně neexistuje žádný návrh doporučené denní hodnoty. Mnoho odborníků místo toho navrhuje jíst stravu bohatou na zdravé a čerstvé potraviny.

Doplňky jsou další možností, pokud máte zájem konzumovat více bioflavonoidů, ačkoli mnoho lidí je schopno získat dostatek těchto antioxidantů stravou bohatou na celé ovoce a zeleninu.

Mohou bioflavonoidy způsobit nějaké vedlejší účinky?

Ovoce a zelenina mají vysoké koncentrace flavonoidů a relativně nízké riziko vedlejších účinků. Pokud máte zájem o užívání bylinných doplňků, je důležité si uvědomit, že je nutné tyto produkty zakoupit od renomovaných výrobců, protože některé mohou být kontaminovány toxickými látkami.

Podobně jako vitamin C jsou bioflavonoidy rozpustné ve vodě a netoxické, a to i při vysokých dávkách.

Před zahájením braní jakýchkoli nových doplňků je vždy dobré zavolat svému lékaři nebo lékárníkovi. Některé látky totiž mohou interagovat s určitými léky. Těhotné nebo kojící ženy by se také měly před začátkem užívání nových doplňků poradit vždy s lékařem.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na dostatek bioflavonoidů ve vašem jídelníčku? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

Co si ještě na toto téma přečíst?

Zdroj článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva