Sponzorováno

Pálení žáhy v těhotenství – jak na něj? A pozná se podle toho pohlaví miminka? 4.6/5 (10)

Podívejte se na naše tipy proti pálení žáhy v těhotenství.

Podívejte se na naše tipy proti pálení žáhy v těhotenství.

Pálení žáhy postihuje hodně těhotné ženy – nastávající maminky. A proč právě je? Je to z důvodu, že progesteron, hormon, který uvolňuje svaly v těhotenství, také uvolňuje jakousi „žaludeční záklopku“, která udržuje kyselinu mimo jícen, prostě tam, kde má být. Kromě toho také rostoucí děloha tlačí žaludek a tlačí kyselinu do jícnu.

Existují však bezpečné a účinné způsoby, jak tot zastavit. Těhotné ženy tak opravdu nemusí trpět pálením žáhy.

Jak na pálení žáhy v těhotenství?

Podívejte se na několik našich rad, jak s pálením žáhy v těhotenství můžete efektivně bojovat.

1. Jezte malé porce jídla

Jasně, pokud trpíte ranní nevolností, tak pro vás nebude pravděpodobně žádný problém tuto radu dodržet. Ale pokud máte zdravou chuť k jídlu, nezapomeňte si tuto radu vzít k srdci. Jednoduše místo tří velkých jídel denně zkuste pět nebo šest menších. Uleví se vám od pálení žáhy, uvidíte.

2. Jezte pomalu, vychutnávejte

Hltání jídla může také vést k pálení záhy a zažívacím potížím. Pokuste se relaxovat a vychutnávat si jídlo. To vám pomůže vyhnout se přejídání. Dokud máte čas, jezte v klidu. Až se vám narodí potomek, možná už tolik času na jídlo mít nebudete. Užijte si tu pohodu teď. Snažte se rozžvýkat potraviny extrémně dobře.

3. Pijte během dne, pijte vodu

Je lepší pít mezi jednotlivými jídly, než vypít velkou sklenici mléka nebo vody během jídla. Snažte se tedy získat většinu svého příjmu tekutin tím, že pijete nápoje mezi, nikoliv během jídla. Ideální je pít čistou vodu.

4. Posaďte se nebo se postavte po jídle

Po jídle si odpočiňte. Udělejte si trochu lehčí práce v domácnosti, posaďte se a přečtěte si knihu – prostě neležte a neudělejte nic, co by vyžadovalo, abyste se naklonili. Obě tyto činnosti mohou pomoci dostat kyselinu zpět do vašeho jícnu. A to nechcete.

TIP: Jak obecně na pálení žáhy?

5. Nejezte těsně před spaním

Sníst jídlo a poté jít hned do postele – to je ideální recept na pálení žáhy. Lékaři obecně doporučují nejíst nic nejméně tři hodiny před spaním. Těsně před spaním byste se měli vyvarovat také přílišného příjmu tekutin.

6. V noci mějte hlavu v mírně vyvýšené pozici

Mnoho nastávajících maminek, které trápilo pálení žáhy tato rada velmi pomohla. Při spaní si jednoduše vyvyšte hlavu. Třeba větším polštářem. Tato pozice udržuje žaludeční kyseliny přesně tam, kam patří.

A není potřeba kupovat nějaký drahý speciální produkt. Dejte si pod hlavu 2 polštáře nebo si pod hlavu poskládejte peřinu či deku.

7. Poznejte své spouštěče pálení žáhy

Tuky, kofein, čokoláda, citrusové plody – těhotným ženám, které trpí na pálení žáhy bývá obvykle doporučeno, aby se vyhnuly všem těmto uvedeným potravinám. Ale pamatujte, co způsobuje reflux u jedné ženy, nemusí být spouštěcím pro další.

Spíše než informovat těhotné ženy, aby se vyhýbaly určitému jídlu, se jim doporučuje, aby se držely dále od potravin, které právě jim pálení žáhy zhoršuje. Všichni jsme individuality. Některé těhotné ženy mohou bez obav jíst pikantní mexické jídlo bez nějakých účinků. Jiné ne. Sledujte se, co právě vám nedělá dobře.

8. Noste volné oblečení

Pokud budete nosit těsný oděv, tak to jen způsobí větší tlak na vaše již plné břicho a může to ve finále zhoršit pálení žáhy. Zkuste nosit velnější těhotenské oblečení.

9. Zkuste zázvor

Některým těhotným ženám pomáhá zázvor. Samotný zázvor nebo zázvorové bonbony (lízátka) pomáhají uklidnit žaludek. Toto koření může také bojovat s nevolností a zvracením, které často jde ruku v ruce s pálením žáhy.

Sponzorováno

10. Zvažte antacidum

Pokud změny životního stylu moc nefungují, zkuste antacida, které jsou dostupné v lékárně. Antacida často obsahují vápník nebo hořčík, berte ta, která jsou během těhotenství bezpečná (v lékárně poradí). Vyvarujte se antacidům, které obsahují hliník, protože mohou způsobit zácpu a mohou být toxické při vysokých dávkách. Vyhněte se také hydrogenuhličitanu sodnému (sóda z pečení) – může způsobit otoky.

11. H2 blokátory

Pokud antacida nefungují, může být ten pravý čas, abyste zvážili silnější léky. Vaší možností mohou být H2 blokátory – třeba lék Zantac. Tyto léky potlačují produkci kyselin v žaludku. H2 blokátory jsou k dispozici bez lékařského předpisu a jsou považovány za bezpečné během těhotenství. Ale určitě si promluvte s lékařem dříve, než je vezmete.

12. V jídle vsaďte radši na kapalné skupenství

U tekutých potravin je méně pravděpodobné, že způsobí problémy s pálením žáhy než pevné potraviny, protože se rychleji stráví žaludku. Polévky, jogurt, mléčné koktejly, proteiny jsou dobrou volbou. Hledejte kapaliny, které nabízejí dostatek bílkovin, jako je mléko a jogurtová pití. Nebo si dejte nějaké smoothie.

Pokud zjistíte, že vaše pálení žáhy v těhotenství přetrvává nebo se zdá být extra silné, poraďte se s Vaším lékařem. Tak to bylo 12 základních rad, které vám mohou pomoci. Je vám to ještě málo? Připravili jsme pro vás několik dobrot, které vám mohou s tímto problémem pomoci.

Možná vám pomohou tyto dobroty

Jablečný jablečný ocet s vodou

Směs 1 čajové lžičky octa (nebo 1 polévkové lžíce) s přibližně 250ml vody. Popíjet celý den a hodinu před jídlem.

Jablečný ocet je jeden z malých divů světa! Zkuste ho. Ujistěte se, že je ocet raw, nepasterizovaný.

Čerstvý citrón ve vodě

Vymačkejte 1-2 čerstvé citrony na 250ml vody. Přidejte stévii nebo med. Zahřejte čaj nebo nechte studenou vodu na limonádu / džus.

Zázvorový čaj

Udělejte si zázvorový čaj. Zázvor nastrouhejte do 250ml horké vody. Nechte chvíli louhovat.

Kokosová voda

Kokosová voda působí jako skvělý přírodní kyselý neutralizátor.

Máta peprná

Mátový čaj pomáhá výrazně při pálení žáhy! Zkuste ho.

Pálení žáhy a pohlaví miminka. Bude vlasaté?

Pálí vás v těhotenství žáha? Pak patříte mezi mnohé maminky, které tento nepříjemný příznak těhotenství zažívají. A podle lidové „moudrosti“ to také znamená, že se vám v bříšku skrývá pořádně vlasaté miminko. Ano, ano, vaše pálící žáha je zapříčiněna malým „vlasáčem“. O tom, že neexistuje žádná vědecká spojitost mezi pálením žáhy a počtem vlasů na hlavičce miminka, netřeba diskutovat a dokazují to i zkušenosti maminek.

Jana (36):
„V těhotenství mě neskutečně pálila žáha, musela jsem spát doslova v polosedě. Každý mi říkal, že budu mít jistě vlasaté miminko. Narodil se mi synek, který neměl na hlavičce ani stopy vlasů, jen jakési jemňoučké chmýříčko.“

A ještě se také říká: Když v těhotenství bolí zuby, bude to děvče, když pálí žáha, bude to hoch.

Zkušenosti maminek opět říkají něco jiného. Ne vždy to tedy platí. Pamatujte, že jsem o jakousi lidovou zábavu. Tak se bavte také. Ale nevsázejte, že výsledek bude takový, jaký očekáváte.

Mirka (41):
„Moje první těhotenství byl děs … zvracení do pátého měsíce, pak pálení žáhy no zkrátka hrůza, výsledek HOLKA.“

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Stravování a pohyb pro těhotné

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva