Sponzorováno

Bolesti a křeče při menstruaci – jak na ně domácími metodami? 4.8/5 (25)

Menstruační křeče mohou být velmi nepříjemné. Jak na ně?

Menstruační křeče mohou být velmi nepříjemné. Jak na ně?

Menstruace je přirozenou součástí ženského života. To je jasné. Ale bolestivé křeče při menstruaci jsou pro mnoho žen velmi nepříjemným problémem. Pokud máte velké menstruační křeče jen zřídka, není důvod k obavám. Pokud jsou ale tyto křeče pravidelné a závažné, mohou narušit pravidelné denní aktivity. A to může být už problém.

Menstruační křeče jsou způsobeny hormonům podobnou látkou nazývanou prostaglandin, která způsobuje, že se svaly dělohy kontrahují (tj. stahují se) během menstruace. Tyto křeče mohou následně způsobit tupou nebo pulzující bolest v dolní části břicha. Ta může vystřelovat do dolní části zad i stehen. Křeče obecně ustupují po prvních dvou až třech dnech periody. Některé ženy cítí křeče těsně před nástupem cyklu. Je to hodně individuální.

Také některé faktory mohou zhoršit menstruační křeče, jako je například dosažení puberty již v raném věku, genetika, silné krvácení v průběhu období a nezdravé návyky, jako je kouření, sedavý způsob života, konzumace hodně alkoholu a užívání nelegálních drog. U některých žen se mohou menstruační křeče zlepšit nebo mohou dokonce úplně zmizet po porodu.

Pro zmírnění menstruační bolesti a nepohodlí existuje několik volně prodejných léků. Nicméně, některé jednoduché a přirozené domácí prostředky a metody mohou být stejně účinné a mohou zmírnit příznaky rychleji, nebo mohou dokonce zabránit menstruačním křečem.

Tak jdeme na to. Zde je TOP 10 domácích prostředků na menstruační křeče.

1. Teplo

Aplikace tepla na spodní část břicha je asi nejjednodušší způsob, jak na menstruační křeče. Teplo pomáhá relaxovat svalům v děloze.

 • Umístěte ohřívací podložku do spodní části břicha a dolní části zad. Můžete dokonce použít běžnou plastovou láhev naplněnou horkou vodou. To také pomáhá. Aplikujte teplo tak dlouho, dokud se nebudete cítit pohodlněji.
 • Případně můžete namočit ručník do vody, vymačkejte z něj přebytečnou vodu a poté jej zahřejte v mikrovlnné troubě po dobu jedné minuty. Umístěte jej na spodní část břicha, dokud se neochladí. Opakujte každých několik minut, dokud se bolest nezmizí.
 • Dokonce i použití horké sprchy vám pomůže zmírnit bolest a uklidnit se. Tuto metodu používá také hodně žen.

2. Zázvor

Zázvor je takřka zázračná bylina, která může účinně mírnit menstruační křeče. Tato bylina hraje klíčovou roli při snižování hladin prostaglandinů způsobujících bolest. Pomáhá také bojovat s únavou spojenou s premenstruačním syndromem a může udělat nepravidelnou menstruaci pravidelnou.

 • Nakrájejte malý kousek zázvoru a vařte ho v šálku vody po dobu 5 minut. Zceďte ho, přidejte trochu medu a citronové šťávy. Tento čaj pijte třikrát denně během menstruačního cyklu.
 • Můžete také přidávat zázvor do jídla při vaření.
 • Nebo také můžete zkusit zázvorové bonbony.

3. Bazalka

Bazalka je další velmi účinná bylina pro snížení menstruační bolesti a křečí. Kyselina kávová přítomná v bazalce má analgetické a proti bolestivé vlastnosti.

 • Přidejte jednu lžíci bazalkových listů do jednoho šálku vařící vody. Pečlivě zakryjte a nechte ho vychladnout. Popíjejte každých pár hodin, abyste zmírnili křeče.
 • Případně můžete rozdrtit hrst listů bazalky a extrahovat z nich šťávu. Přidejte 2 čajové lžičky šťávy na jeden šálek teplé vody. Pijte třikrát denně, když trpíte menstruační bolestí.
 • Do jídla můžete také přidat čerstvé listy bazalky.

4. Skořice

Skořice má antispazmodické a protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmírnit menstruační bolest. Navíc je skořice vynikajícím zdrojem vlákniny, vápníku, železa a manganu.

 • Skořicový čaj připravte mícháním jedné čtvrtiny lžičky skořicového prášku v šálku horké vody. Nechte tuto směs odpočinout po dobu až pěti minut, přidejte trochu medu a pomalu vypijte. Pijte denně dva až tři šálky skořicového čaje jeden až dva dny dříve, než přijde vaše období. Je to skvělá prevence menstruačních křečí.
 • Přidejte 1/2 lžičky skořicového prášku a jednu lžíci medu do sklenice teplé vody. Pijte ji třikrát během prvního dne svého období, abyste ulevili od bolesti.

TIP: Toto by o menstruaci měla vědět každá žena

5. Fenykl

Antispazmodické, fytoestrogenní a protizánětlivé vlastnosti fenyklu mohou pomoci uvolnit svaly v děloze, což opět zmírňuje křeče a nepohodlí.

 1. Dejte jednu čajovou lžičku semen fenyklu do šálku vroucí vody.
 2. Nechte tuto směs slabě vřít po dobu pěti minut.
 3. Odstraňte z plotny a nechte trošku vychladnout.
 4. Přidejte jednu čajovou lžičku medu a dobře promíchejte.
 5. Tento bylinný fenyklový čaj pijte 2x denně tři dny před očekávaným počátkem cyklu. Pokračujte v pití podle potřeby při menstruační bolesti. Pro dosažení nejlepších výsledků ho pijte horký.

6. Černá melasa

Dalším časem prověřeným prostředkem na menstruační křeče je melasa černé barvy. Je bohatá na vápník, železo, draslík, hořčík, mangan, vitamin B6 a selen – melasa černé barvy pomáhá snižovat krevní sraženiny a uklidňuje svaly děložních stěn. To moc pěkně snižuje křeče během menstruace.

Sponzorováno

 1. Přidejte jednu až dvě čajové lžičky černé melasy do šálku teplého mléka.
 2. Pijte, jakmile začnete mít křeče a pokračujte tak dlouho, jak je potřeba.

7. Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj má protizánětlivé a antispastické vlastnosti, které pomáhají uvolnit dělohu a usnadňují spasmodické kontrakce, které způsobují bolest během menstruace.

 1. Přiveďte jeden šálek vody k varu. Nalijte vodu do šálku obsahujícího čajový sáček s heřmánkem.
 2. Zakryjte a nechte pěkně louhovat po dobu 10 až 15 minut.
 3. Vydělejte čajový sáček a přidejte nějakou citronovou šťávu nebo med podle chuti.
 4. Pijte nejméně dvě šálky heřmánku denně během týdne před vaším obdobím.

8. Petržel

Petržel obsahuje dvě sloučeniny, apiol a myristicin, které jsou vysoce účinné při stimulaci menstruačního procesu a ulehčení křečí. Navíc mohou pomoci regulovat nepravidelné cykly.

 1. Dejte jednu čtvrtinu šálku čerstvé petrželky do hrnku. Zalijte ji jednou šálkou vroucí vody.
 2. Nechte louhovat alespoň pět minut.
 3. Zceďte roztok a okamžitě pijte.
 4. Pijte tento čaj dvakrát denně během vašeho menstruačního období, abyste minimalizovali bolest.

10. Papája

Papája je silné protizánětlivé činidlo – je velmi užitečná při léčbě menstruačních křečí. Také obsahuje živiny jako karoten, železo, vápník a vitamíny A a C, které pomáhají uklidnit stěny dělohy a snižovat svalové kontrakce. Těsně před a během svého období, zahrňte papáju do vaší stravy – to může minimalizovat nebo odstranit bolest.

11. Zlepšete své stravování – to je cesta ke zmírnění menstruačních křečí

Snižování obsahu tuku a zvyšování množství ovoce a zeleniny ve vaší stravě může pomoci zmírnit měsíční křeče. Jídelníček s nízkým obsahem tuku ve skutečnosti snižuje celkovou míru zánětu v těle. Vegetariánská strava s nízkým obsahem tuku nejen pomáhá vašemu zdraví obecně, ale může mít nepřímý, ale patrný účinek na menstruační křeče.

Snažíte se dosáhnout zdravější stravy? Začněte vyměňovat méně zdravé tuky, jako jsou nasycené tuky v živočišných produktech, a vybírejte zdravější ty, jako jsou nenasycené tuky nacházející se v olivovém oleji. A pokud jíte mléčné výrobky, vyberte výrobky s nízkým obsahem tuku nebo bez tuku. Celkově se pokuste získat 25 až 35 procent ze všech vašich denních kalorií ze zdravějších tuků z ryb, oříšků a rostlinných olejů.

12. Masáž s esenciálními oleji pro úlevu od bolesti

Použití některých aromatických éterických olejů na masáže může také zmírnit bolesti v menstruačním období. Byla na to udělána dokonce studie. Zkuste použít zejména levanduli a šalvěj. Ženy, které masáž na bolestivé menstruační křeče zkusily, hlásily méně bolesti.

13. Hořčík ve vaší stravě

Zdá se, že i více hořčíku pomáhá zmírnit bolesti křečí. Hořčík se nachází v mnoha potravinách a můžete ho brát i jako doplněk, pokud nemůžete jeho potřebné množství z vaší stravy. Hořčík pomáhá regulovat nervové a svalové fungování, mimo jiné mi další důležité úkoly.

TIP: Jaké další minerály a vitamíny přidat do stravy, když máte křeče?

14. Masáž se sezamovým olejem

Sezamový olej se tradičně používá pro ayurvédské masáže. Je bohatý na kyselinu linolovou a má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Můžete používat sezamový olej na masáž dolní části břicha. Pomáhá to prý opravdu hodně.

15. Semena Pískavice

Alternativní lékaři často doporučují: „Můžete efektivně snižovat bolest při menstruaci pomocí semínek pískavice. Vše, co musíte udělat, je namočit je do vody po dobu 12 hodin a pak vypít.“

16. Cvičení

Zdá se vám, že to je bláznivé, protože se můžete sotva pohybovat? Když umíráte na bolesti, máte jít cvičit?. Ale cvičení zvyšuje cirkulaci v pánevní oblasti a uvolňuje endorfiny, které působí proti prostaglandinům (hormonální látky, které způsobují, že se svaly dělohy stahují během menstruace). Je důležité cvičit pravidelně pro vaše celkové zdraví, ale je obzvláště důležité cvičit, pokud jste náchylní k bolestivé menstruační bolesti.

17. Kmínové semínko

Kmín má relaxační účinek a jeho anti-spasmodické a protizánětlivé vlastnosti jsou užitečné pro boj s menstruačními křečemi. Pijte bylinný čaj z kmínu.

18. Tejpování

I tato metoda může moc dobře na bolesti pomoci. Přečtěte si o této metodě článek.

Spolu s těmito tipy můžete zkusit dělat jógu a kardio cviky, které vám pomohou zbavit se menstruačních křečí. Také nezapomeňte pít spoustu vody. Pokud pravidelně trpíte závažnými menstruačními křečemi, poraďte se s lékařem. Ten by vám mohl pomoci.

Sponzorováno

A co pomáhá vám? Podělte se v komentářích a poraďte ostatním ženám.

A co si dále o menstruaci přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva