Sponzorováno

Neroli esenciální olej a jeho účinky – na co je dobrý? 4.92/5 (24)

Kdy vám pomůže Neroli olej? Mrkněte v našem článku.

Kdy vám pomůže Neroli olej? Mrkněte v našem článku.

Neroli olej je silný olej z citrusových plodů. Z tohoto důvodu se většina jeho léčivých vlastností shoduje s ostatními citrusovými esenciálními oleji. Tento olej je extrahován parní destilací pomerančových květů Neroli, které mají botanický název Citrus Aurantium (neboli Pomerančovník hořký). Neroli olej je tedy esenciální olej a hydrolát z květů pomerančovníků.

Hlavními složkami tohoto esenciálního oleje jsou Alfa Pinen, Alfa Terpinene, Beta Pinen, Camphene, Farnesol, Geraniol, Indol Nerol, Linalool, Linalyl Acetát, Methyl Antranilát, Nerolidol a Neryl Acetát.

Zajímavost: Slyšeli jste někdy o kolínské vodě? A víte, z čeho se tradičně vyrábí? Tipněte si! Ano, je vyrobena z esenciálního oleje Neroli.

Jak nám tento esenciální olej může pomoci? Podívejte se náš přehled benefitů Neroli oleje.

1. Zmírňuje chronickou depresi

Pokud nemůžete uniknout depresi, můžete zkusit tento esenciální olej, abyste zmírnili příznaky chronické deprese. Neroli olej odvádí smutek, vyvolává pocit radosti a štěstí a zároveň zlepšuje vaši náladu. To je důvod, proč se tento olej využívá ve velké míře při aromaterapeutických technikách. Určitě ho zkuste.

2. Afrodiziakální účinky

Ti, kteří chtějí znovu prožít extra okamžiky svého mládí, by měli tento esenciální olej vyzkoušet. Nejen, že podporuje vzrušení a zvyšuje libido, ale také pomáhá léčit ztrátu zájmu o sex, frigiditu, impotenci a erektilní dysfunkce. Je známo, že vytváří romantické a sexuální pocity, což je velmi důležité pro šťastný a úspěšný sexuální život.

3. Zabraňuje infekci

Když se říznete nebo škrábnete a doktor je příliš daleko, než se dostanete k injekci proti tetanu, můžete tento olej použít na vaše rány. Účinně ochrání vaše rány před infekcemi a tetanem. Určitě byste pak ale měli vyhledat lékaře.

4. Zabíjí bakterie

Tento silný olej zabíjí bakterie a udržuje tělo bez řady mikrobiálních infekcí a toxinů. U nemocí, jako je cholera, tyfus, otravy potravinami i určité kožní stavy způsobené bakteriemi, může tento olej poskytnout značnou úlevu.

5. Lék proti nadýmání

Udělá přítrž plynům, které se vytvářejí uvnitř vašeho žaludku a střev.
 

6. Péče o kůži

Neroli esenciální olej funguje v péči o pokožku lépe než jakýkoli komerční krém nebo mléko. Ve skutečnosti mnoho přípravků v sobě tento olej obsahuje. Ale někdy jen docela nepatrné množství. Tento olej způsobuje, že jizvy, kožní skvrny a jizvičky po akné či neštovicích se moc pěkně ztrácejí.

7. Cytofylaktikum

Neroli esenciální olej podporuje tvorbu nových buněk a stimuluje vitalitu již přítomných. A díky tomu jste větší, silnější a zdravější.

8. Léčí infekce

Pokud je Neroli olej užíván vnitřně, dezinfikuje tělo při léčení infekcí tlustého střeva, prostaty, ledvin a močových cest. Dále také pomáhá léčit kožní infekce a chrání před novými infekcemi.

9. Dobrý na křeče

Tento esenciální olej efektivně zvládá křeče a poskytuje úlevu od spasmodického kašle a bolestí. Také uvolňuje svaly po celém těle.

10. Má sedativní účinky

Uklidňuje všechny systémy a metabolické funkce těla, včetně těch v hlavě (má mírné sedativní účinky). Přináší úlevu od úzkosti, strachu, hněvu, deprese a podráždění. Jinými slovy, uvolňuje tělo i ducha.

Sponzorováno

11. Deodorační vlastnosti

Tento esenciální olej může také odvádět nepříjemné pachy. Může se používat na těle jako parfém nebo v místnostech pro osvěžení vzduchu. Tento olej nejen odfiltruje zápach, ale také dezinfikuje místnosti od bakterií a toxinů.

12. Podporuje trávení

Neroli esenciální olej podporuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu.

13. Zvlhčuje pokožku

Jedná se o jednu z nejoblíbenějších vlastností neroli esenciálního oleje – má úžasné schopnosti při péči o pokožku. Po jeho použití je pleť hladká, hydratovaná, bez infekcí a dodává ji okouzlující záři.

14. Proti zánětům

Přípravek Neroli byl prokázán jako účinná a terapeutická volba pro léčbu bolesti a zánětu. Výsledky jedné studie v časopise Journal of Natural Medicines naznačují, že neroli má biologicky aktivní složky, které mají schopnost redukovat akutní a chronický zánět v těle.

15. Snižuje hladinu krevního tlaku a kortizolu

Jedna studie zkoumala účinky inhalace esenciálních olejů na krevní tlak a hladiny kortizolu u 83 pacientů s hypertenzí. Experimentální skupina byla požádána, aby vdechovala esenciální olejovou směs, která obsahovala levanduli, ylang-ylang, majoránku a neroli. Skupina s placebem byla mezitím požádána, aby inhalovala umělou vůni.

Co si myslíte, že výzkumníci našli? Skupina, která vdechovala směs esenciálních olejů včetně neroli, významně snížila systolický a diastolický krevní tlak ve srovnání s placebovou skupinou. Experimentální skupina také ukázala významné snížení koncentrace kortizolu v těle. Výsledek tedy byl, že inhalace neroli esenciálního oleje může mít okamžitý a trvalý pozitivní vliv na krevní tlak a snížení stresu.

A jak tento olej používat? To si právě nyní ukážeme.

TOP 7 využití esenciálního oleje Neroli

Neroli esenciální olej lze zakoupit jako 100% čistý esenciální olej, nebo jej lze zakoupit za nižší cenu v podobě, kdy již je zředěn jojobovým olejem nebo jiným nosným olejem. Který z nich byste měli koupit? Vše záleží na tom, jakým způsobem ho plánujete používat (a také samozřejmě záleží na vašem rozpočtu).

Samozřejmě čistá silice voní silněji, a proto je lepší volbou pro použití v domácích parfémech, difuzorech a aromaterapii. Nicméně, pokud plánujete používat olej hlavně pro vaši pokožku, klidně ho můžete koupit v kombinaci s nosným olejem, jako je třeba právě jojobový olej.

Zde několik úžasných způsobů, jak ho používat:

1. Pro vyčistění hlavy a snížení stresu

Zkuste čichání neroli esenciálního oleje (zkuste doma, v práci nebo i v autě).

2. Pro sladké sny

Dejte kapku esenciálního oleje na bavlněný tampon a dejte ho do povlaku na polštář. Vůně vám pomoůže uvolnit se budete mít moc pěkné sny.

3. Léčba akné

Vzhledem k tomu, že éterický olej neroli má silné antibakteriální vlastnosti, je to skvělý domácí přípravek pro léčbu akné. Vezměte si bavlněný tampon s vodou (aby se olej trochu zředil), a pak na něj dejte několik kapek neroli esenciálního oleje. Naneste tuto směs pomocí tamponu tam, kde je potřeba.

4. Vyčistěte vzduch

Neroli esenciální olej vám skvěle poslouží i ve vašem domě nebo v kanceláři, abyste vyčistili vzduch a dýchali jeho skvělou a zdravou vůni.

5. Bojujte proti stresu

Chcete-li přirozeně léčit úzkost, depresi, hysterii, paniku, šok a stres, použijte 3-4 kapky neroli esenciálního oleje ve vaší horké koupelové lázni.

6. Na bolesti hlavy

Aplikujte několik kapek na horký nebo studený zábal, abyste uklidnili bolesti hlavy. Super, zvláště, když je způsobena napětím.

7. Pro regenerace pokožky

Smíchejte dvě nebo tři kapky neroli oleje s nějakým krémem a naneste ho na obličej. Nebo neroli olej smíchejte s nějaým nosným olejem (jako je jojobový nebo arganový) a nanášejte normálně na pleť.

Sponzorováno

A co vy? Znáte tento olej? Používáte ho? Za komentáře a zkušenosti budeme moc rádi.

Co si ještě přečíst o esenciálních olejích?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva