Jak na citlivá a bolestivá prsa před menstruací nebo v těhotenství? Poradíme vám. 4.79/5 (47)

Sponzorováno

Jak na citlivá a bolestivá ňadra? Máme pro vás několik tipů.

Jak na citlivá a bolestivá ňadra? Máme pro vás několik tipů.

Zvýšená citlivost nebo bolestivost prsou může způsobit spoustu nepohodlí (zejména při pohybu). Obvykle se setkáte s citlivostí prsu těsně před menstruačním cyklem, během těhotenství, během kojení a po menopauze. To jsou nejčastější scénáře. Během této doby se v těle vyskytují hormonální výkyvy, které způsobují, že prsa bolí a jsou citlivá.

Mezi další příčiny citlivých prsou patří stav nazývaný fibrocystická (hrudkovitá) prsa, svalová bolest, někdy za to mohou určité léky, kouření a špatně nasazená podprsenka. Zde se můžete podívat na další důvody, proč vás mohou bolet prsa.

U mnoha žen se citlivost a bolest prsů vyřeší sama v průběhu času. Nicméně, proč trpět? Existuje mnoho domácích prostředků, které mohou od bolesti a citlivosti ulevit. Od bylin ke změnám ve stravování a životním stylu – existuje mnoho věcí, které vám mohou pomoci odstranit nepříjemné pocity. Zde je deset nejlepších domácích tipů na bolesti a citlivost prsů.

1. Jemná masáž

Svalová bolest na hrudi nebo v horní části těla může hodně přispívat k citlivosti prsu. V takovém případě hodně pomáhá masáž. Masáž zlepšuje krevní oběh v dané oblasti, což pomáhá snížit bolesti a citlivost.

 1. Naneste na prsa teplý olivový nebo kokosový olej.
 2. Jemně masírujte jedno a pak druhé ňadro – nejdřív nahoru-dolů a pak kruhovými pohyby.
 3. Proveďte tuto masáž dvakrát až třikrát denně, dokud se váš stav nezlepší.
 4. Poznámka: Při masáži prsů buďte jemní a nikdy na prsou nemasírujte hlubokou tkáň.

2. Ledový obklad

Chcete-li vypořádat s citlivostí a bolestí prsu, také pomůže ledový obklad. Ledové obklady jsou zvláště dobré pro zmírnění bolesti způsobené jakýmkoliv zraněním nebo fibrocystickou bolestí na prsou. Studená teplota pomáhá znecitlivění nervů v dané oblasti, což utlumí bolest.

 1. Dejte hrst kostek ledu do malého kusu bavlněné tkaniny. Třeba do utěrky.
 2. Umístěte tento studený zábal na bolestivou oblast.
 3. Držte ho tam, dokud se kostky ledu zcela neroztaví.
 4. Tuto metodu opakujte dvakrát či třikrát denně, abyste uklidili citlivé prsy.
 5. Pozor: Nepoužívejte led přímo na prsa, protože by mohlo dojít k poškození kůže a prsní tkáně.

3. Teplé zábaly

Některé ženy mohou najít úlevu v teplých zábalech nebo v teplé lázni. Používání tepla na ňadra pomáhá uvolnit bolest svalů a snižovat bolest. Teplé obklady také pomáhají tím, že zlepšují krevní oběh v prsou.

 1. Namočte ručník do misky s teplou vodou a vymačkejte přebytečnou vodu.
 2. Umístěte teplý, vlhký ručník na postiženou oblast.
 3. Držte jej na místě až do chvíle, kdy se ručník ochladí.
 4. Udělejte to takto třikrát nebo čtyřikrát za sebou.
 5. Opakujte tento postup 2 nebo 3 krát denně, abyste se zbavili citlivosti a bolesti na prsou.

4. Podpůrná podprsenka

Nepohodlná nebo špatně nasazená podprsenka může také způsobit mírnou bolest a citlivost prsou. Opravdu. Takže, když náhle trpíte jemnou citlivostí prsou bez jakéhokoli zřejmého důvodu, zvažte změnu podprsenky.

Doporučuje se, abyste nenosili podprsenku, která je příliš pevná, utažená nebo má kostice. Místo toho se rozhodněte pro měkkou sportovní podprsenku nebo dobře vycpanou podprsenku bez kostic.

Noste sportovní podprsenku při cvičení, zejména když jsou vaše prsa citlivější. V případě potřeby noste podprsenku do postele, abyste snížili noční tlačení.

Když nakupujete novou podprsenku, ujistěte se, že košíčky sedí perfektně na vaše prsa. Ujistěte se, že vás nová podprsenka neškrtí. Vždy vyhoďte staré a natažené podprsenky, protože neposkytují potřebnou podporu, kterou potřebují vaše prsa.

5. Zkuste olej z pupalky

Pupalkový olej je bohatý na kyselinu linolovou, která pomáhá snížit citlivost prsů, která je způsobena hormonálními změnami.

 • Aplikujte teplý pupalkový olej na postižené místo a i kolem podpaží. Jemně masírujte prsy pomocí zdvihů nahoru a kruhovým pohybem. Pro dosažení nejlepších výsledků opakujte dvakrát denně.
 • Můžete také užívat 500 mg pupalkového oleje denně asi 3 měsíce, ale pouze po konzultaci s lékařem.
 • Upozornění: Těhotné ženy a ženy s anamnézou epilepsie by neměly používat pupalkový olej.

6. Ricinový olej

Ricinový olej obsahuje kyselinu ricinolejovou, která má analgetické a protizánětlivé vlastnosti. To značně pomáhá snížit citlivost a bolest prsou. Léčí také nervy a podporuje lepší průtok krve.

Sponzorováno

 1. Smíchejte 1 polévkovou lžíci ricinového oleje se 2 lžícemi nosného oleje, jako je třeba olivový olej.
 2. Masírujte směsí své citlivé prsy.
 3. Poté položte na prsa teplou látku na dobu 5 až 10 minut.
 4. Olej pak opláchněte vlažnou vodou.
 5. Dělejte to takto jednou denně.

7. Pomáhá i pampeliška

Pampeliška je také užitečná při snižování bolesti a citlivosti prsou. Její diuretická povaha a vysoký obsah draslíku pomáhají odstraňovat přebytečnou vodu z těla a prsou, což zase snižuje citlivost a bolest. Navíc, pampeliška pomáhá snížit zánět v těle. A to se také počítá.

 • Nasypte 1 lžičku sušené pampelišky do 1 šálku vařící vody – louhujte po dobu 10 minut. Přidejte trochu medu. Vypijte až 3 šálky tohoto bylinného čaje denně.
 • Můžete se rozhodnout, že tuto bylinu budete brát ve formě doplňku stravy, ale pouze po konzultaci s lékařem.

8. Vitamin E

Vitamín E je také užitečný při léčbě citlivých prsou. Pomáhá regulovat hormonální změny v těle, což zase snižuje citlivost prsou, což je běžný premenstruační a těhotenský příznak.

 • Použijte olej s vitamínem E k masáži prsou – jemně a několikrát denně.
 • Jezte potraviny bohaté na vitamín E, jako jsou slunečnicová semena, mandle, olivový olej, špenát, avokádo, řepka.
 • Můžete brát denní dávku 200 až 400 IU vitaminu E, abyste zabránili bolesti prsu a citlivosti během menstruace. Rovněž konzultujte s lékařem správné dávkování. U každé z vás to může být individuální.

9. Obklady se zelnými listy

Listy zelí jsou něco jako uklidňující lék na oteklé a citlivé prsy. Sírové sloučeniny v listech pomáhají snižovat zánět a otoky.

Zkuste si dát na prsa listy od zelí.

Zkuste si dát na prsa listy od zelí.

 • Namočte 2 nebo 3 zelné listy do misky s teplou vodou na dobu 3 až 5 minut.
 • Vezměte si jeden list a dejte si jej na prso.
 • Když list dosáhne pokojové teploty, vyměňte ho za nový, teplý.
 • Dělejte to takto dvakrát nebo třikrát denně – získáte rychlou úlevu od citlivosti prsu.

10. Zaměřte se na své antikoncepční pilulky

Protože antikoncepční pilulky obsahují hormony, způsobují hormonální změny v těle a mohou vést k citlivosti prsů. Takže pokud máte trable s prsní citlivostí po braní antikoncepčních pilulek, možná budete muset změnit značku pilulek.

Zeptejte se lékaře na úpravu typu nebo dávky antikoncepce, kterou užíváte. Pokud je to možné, vyhněte se antikoncepci na bázi estrogenu.

Další tipy na bolavá a citlivá prsa

 • Cvičení bez nárazů, jako je plavání a jóga, pomáhají zmírnit bolesti a citlivost prsou tím, že zlepšují lymfatický tok v těle. Lymfatické uzliny mají tendenci se zvětšovat kvůli hormonálním změnám.
 • Snižte příjem methylxanthinu, který se nachází v potravinách, jako je káva, kola, čaj, víno, pivo, banány, čokoláda, sýr, arašídové máslo, houby a nakládaná zelenina. Předpokládá se totiž, že tato sloučenina přispívá k bolesti prsu.
 • Sledujte svůj příjem sodíku. Sodík zvyšuje zadržování vody, což opět může způsobit, že vaše prsa se zvětší a stane se něžnější.
 • Pokles tělesné hmotnosti může do jisté míry zmírnit bolesti prsu a jejich citlivost. Popřemýšlejte, jak shodit pár kilo.
 • Experimentujte s relaxační terapií, která pomůže řídit s úzkostí spojené s citlivými a bolestivými prsy.
 • Pijte zázvorový čaj nebo fenyklový čaj 2 nebo 3 krát denně,
 • Akupresura může pomoci zbavit vás bolesti prsou, i jejich citlivosti.
 • Jezte stravu s nízkým obsahem tuku a složitými sacharidy. Také jezte více zeleniny a ovoce, které mají vysoký obsah antioxidantů.
 • Pijte spoustu čisté vody po celý den, aby pomohly vyplavit toxiny z těla.

Sponzorováno

A co vy? Jak s bolestivými ňadry bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáři pod článkem.

Co si ještě o ňadrech přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva