Sponzorováno

Tejpování na menstruační bolesti 4.81/5 (16)

Tejpování na menstruační bolestiTejpování (nebo kinesiotaping) je jednoduchá fyzioterapeutická metoda používaná zejména ve sportovním lékařství. Tejp – speciální lepicí pásky však nacházejí uplatnění i v dalších oblastech péče o zdraví.

Přestože nemáte s tejpováním osobní zkušenosti, možná jste někdy na někom zaznamenali barevné nebo tělové pásky nalepené na určitých tělesných partiích – nejčastěji na zádech a končetinách. Správně umístěný tejp totiž může ulevit od různých typů bolesti pohybového aparátu, pomoci v prevenci poranění končetiny, která je v rekonvalescenci nebo je z nějakých důvodů více namáhána.

Tejpy se dále používají například při korekci některých chyb v motorickém vývoji u dětí. A jak tejpování souvisí s bolestivou menstruací? I v tomto případě může správně umístěn tejp ulevit od bolesti.

Tejpování – seznamte se

Tejpování (taping, tapping aj.) Je léčebná i preventivní fyzioterapeutická metoda, která využívá specifických vlastností speciálních lepicích pásek (pružných i pevných) aplikovaných přímo na kůži. Tejpy nejčastěji pomáhají postižené nebo extrémně namáhané části těla v pasivní podpoře kloubů a vazů. Tejpy může také eliminovat vznik úrazů exponovaných kloubů a vazů a chránit již poškozené části pohybového aparátu.

Tejpování je hojně využíváno v sportovním lékařství a s úspěchem proniká i do rehabilitačních programů dětí i dospělých. Hlavní a nezastupitelnou úlohu při tejpování hrají speciální pásky (tejpy, tape). Tejpy vám nalepí proškolený masér, fyzioterapeut, rehabilitační sestra či lékař, dítěti i vyškolený pediatr.

Jednoduchý tejp zvládne aplikovat i proškolený laik, zvláště v případě, že jde o chronický problém, který se u daného jedince neustále opakuje. Menstruaci samozřejmě nelze považovat za zdravotní potíže nebo problém pohybového aparátu. Menstruace je fyziologický jev, který s sebou však bohužel občas přináší nepříjemné doprovodné symptomy. Ty lze samozřejmě potlačit, a to jak pomocí snadno dostupných medikamentů, tak i způsoby, které náš organismus nijak zvlášť nezatěžují. Jednou z těchto tělu „přátelských“ metod může být právě tejpování.

Sponzorováno

Tejpování při menstruaci

Při potížích s bolestivou menstruací způsobenou kontrakcemi děložních svalů se lepí tejp ve tvaru kříže do oblasti podbřišku. Princip jeho fungování je zhruba následující. Speciální pružná hypoalergenní páska přilne k pokožce a ovlivňuje nervová zakončení. Tato nervová zakončení (proprioceptory) pak přímo ovlivňují nervová zakončení v hladkém krčku svalstva. Příjemným důsledkem je zmírnění nebo dokonce ústup křečovitých bolestí.

Odborníci doporučují tejpy nalepit den před menstruací, pásky na podbřišku zůstávají tak dlouho, dokud přetrvávají potíže. Někteří odborníci doporučují lepit tejp nejen na podbřišek, ale také v oblasti kříže. Zde záleží na individuálních pocitech a charakteru menstruačních bolestí, pokud se neomezují pouze na oblast pod pupkem, bude dáno ženě pravděpodobně příjemný a nápomocný i podpůrný tejp v oblasti kříže, tvrdí trenéři s mnohaletými zkušenostmi.

Zkoušela jste tejpování na menstruační bolesti? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: O tejpování

VIDEO: Tejpování při menstruačních bolestech

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva