Sponzorováno

Základní fakta o menstruaci, které by měla znát každá žena 4.9/5 (31)

Co je dobré vědět o menstruaci? Přečtěte si náš článek...

Co je dobré vědět o menstruaci? Přečtěte si náš článek…

Sledujete své dny? Bolesti při menstruaci či intenzita krvácení mohou být signálem zdravotních problémů.

Historie menstruace

Slovo menstruace vzniklo z latinského slova »mensis«, které znamená měsíc. Měsíc potřebuje zhruba 28 dnů k tomu, aby oběhl naši zeměkouli, a stejně tak i perioda normálně menstruující ženy se opakuje po 28 dnech. Délka menstruace je ale u každé ženy jiná – nejobvyklejší rozhraní je 3 až 5 dnů, výjimkou není kratší ani delší období.

Vývoj menstruace

Menstruace je přirozený proces, který se objevuje u dívek zhruba od dvanácti let a trvá během celého reprodukčního období ženy. To končí poslední periodou – menopauzou, která nastává mezi 45. až 55. rokem života. Přestože menstruaci mají ženy již od počátku civilizace, za poslední dvě staletí prošel její vývoj významnou změnou. Ještě před sto lety měly ženy jen čtyřicet menstruačních cyklů, v dnešní době je jejich počet desetinásobně vyšší. Mezi hlavní příčinu se řadí menší počet narozených dětí jedné ženě a kratší nebo zcela chybějící kojení.

28 dní

Menstruační cyklus se počítá od prvního dne poslední menstruace do prvního dne následující.
Délka krvácení je průměrně 5 dní.
Je v pořádku, pokud váš menstruační cyklus trvá 21 až 35 dní, většinou je 28-denní. Těch 28dní berte s rezervou. Je sice pravda, že dvacet osm dní se udává jako orientační délka menstruačního cyklu, ale podle gynekologů má takovou délku cyklu jen asi deset procent žen. Za normální se považuje jakákoli délka cyklu od čtyřiadvaceti do šestatřiceti dnů. S tím souvisí i datum ovulace, která se skutečně nemusí objevit čtrnáct dnů po začátku menstruace. Pokud tedy chcete vypočítat své plodné a neplodné dny, nespoléhejte se na osmadvacetidenní cyklus.
Hlavním znakem, že všechno u vás funguje správně, je pravidelné krvácení, během kterého se odlučuje část děložní sliznice.

Bolesti a křeče

Během prvních dnů by vám od nepříjemných pocitů mohl pomoci čaj z kontryhele a teplé obklady na podbřišku. Zhoršuje je například kofein.
Bolestmi často trpí mladé, štíhlé ženy, které ještě nerodily.
Pokud máte menstruační bolesti velmi silné a dny během krvácení jen s námahou prožíváte, nepodceňujte je. Mohou být signálem zánětů v pánvi, endometriózy i myomu dělohy.

TIP:
Jak na léčbu myomu?

Jak složitý stroj

Menstruační cyklus reguluje řada faktorů – centrální nervová soustava, štítná žláza, vaječníky, děloha a ovlivňuje ho i prostředí, ve kterém žijete. Negativně se na něm může podepsat příliš psychické nebo fyzické zátěže.

Máte menstruační kalendář?

Zaznamenávání krvácení by mělo být pro vás samozřejmostí. Lépe zjistíte, zda máte pravidelný cyklus a kdy máte krvácení očekávat, zapisujte si do něj i bolesti a intenzitu krvácení. Gynekolog se bude díky němu umět snadněji zorientovat, případně řešit nepravidelnosti menstruačního cyklu.

I v těhotenství

Některé ženy v těhotenství krvácejí v době očekávané menstruace, dokonce stejně intenzivně jako běžně. Někdy nejen první, ale i druhý či třetí měsíc – to se však občas zaměňuje za hrozící potrat. Určitě raději navštivte gynekologa, abyste se přesvědčili, že je vše v pořádku.

Když berete antikoncepci

Růst děložní sliznice ovlivňují hormony estrogeny a gestageny. Tvoří se ve vaječnících a regulují menstruační cyklus. Pokud však užíváte hormonální kombinovanou antikoncepci, vaše vaječníky jsou utlumeny. Krvácení, které přijde během sedmidenní pauzy v užívání, není klasickou menstruací, ale „pseudomenstruací“, takzvaným krvácením ze spádu. Krvácení bývá většinou slabší a trvá kratší, než když antikoncepci neužíváte. U některých typů antikoncepce – například nitroděložním hormonálním systému, může být krvácení velmi slabé, případně žádné.

Sponzorováno

Několik mýtů o menstruaci, na které je dobré dát si pozor

Mýtus: Při menstruaci nemůžete otěhotnět

Doslovně vzato je to pravda, protože při menstruaci je skutečně početí nemožné. Nicméně problém je v tom, že spermie dokáží v ženském rozmnožovacím ústrojí přežít až pět dní. Pokud se tedy milujete na konci menstruace a vaše ovulace se dostaví brzy po menstruaci, můžete otěhotnět prostřednictvím spermií, které se do vás „dostaly“ několik dní předem při menstruaci.

Mýtus: Sex během menstruace je škodlivý

Pokud se vyhýbáte sexu během menstruace kvůli tomu, že z něj máte nepříjemný pocit, je všechno v pořádku. Jestliže ale odmítáte sex během menstruace primárně kvůli obavám o své zdraví, stala jste se obětí dalšího z mýtů. Loni proběhl na toto téma výzkum mezi více než stovkou žen. Jeho autorky, Katherine R. Allen a Abbie E. Goldberg, zveřejnily své závěry v magazínu Journal of Sex Research a zjistily, že sex během menstruace není spojen s žádnými zdravotními riziky.
Naopak se ukázalo, že ženy, které si sex při menstruaci dopřávaly, udávaly větší spokojenost ve vztahu a vnímaly svůj partnerský vztah jako pevnější. Odborníci dokonce dávají sex při menstruaci do souvislosti s menším rizikem vzniku endometriózy.

TIP: Přečtěte si o premenstruačním syndromu

Etapy menstruace

1. Etapa: Cyklus začíná dnem, kdy začne krvácení. Třetí den se začíná zvyšovat hladina estrogenu a díky tomu tělo vyrábí více kolagenu, takže na sobě můžete pozorovat, jak se vám vypíná pleť a máte lesklejší vlasy. První menstruační etapa trvá asi 5 dní.

2. Etapa: Druhá fáze menstruačního cyklu trvá od 6 do 11 dne.Od osmého dne cyklu bývá hladina estrogenu v těle nejvyšší, zrychluje se metabolismus a tak si připadáme mnohem přitažlivější a štíhlejší než kdy jindy. V tomto týdnu se také obnovuje děložní sliznice a dozrává vajíčko. Navíc se v těle vytváří hlen, který usnadňuje ovulaci a také oplodnění.

3. Etapa: Ve třetí etapě, která trvá pouhé dva dny. Zralé vajíčko se utrhne a to spouští samotnou ovulaci. Během své cesty vejcovody může být oplodněno. Tato oplodňovací fáze trvá podle vědců jen asi 12-2 hodin. Poté vajíčko ihned zanikne.

4. Etapa: Tato fáze cyklu je nejdelší, trvá v průměru 13 dní a jde o premenstruační fázi. Hladina estrogenu v těle klesá a stoupá hladina progestronu, který může za růst děložní sliznice a tělo se začíná chovat, jako by bylo v jiném stavu. Pokud není vajíčko oplodněno, hladina progestronu opět klesá a dochází ke zmenšení sliznice a krevních cév. Poté nastává zase první fáze menstruačního cyklu.

Premenstruační syndrom (PMS)

Jde o souhrn fyzických, psychologických a emocionálních symptomů, které se týkají menstruačního cyklu. Tyto symptomy se dají předvídat a objevují se pravidelně během dvou týdnů před menstruací. Jakmile samotné krvácení začne, symptomy zmizí. Mezi hlavní příznaky patří nesoustředěnost, únava, tlak a křeče v podbřišku, lehká deprese, žaludeční potíže, změny sexuální touhy, bolesti hlavy, zvýšená citlivost prsou a chuť k jídlu, otoky kotníků nebo zvýšená potřeba spánku.

Průběh menstruace

Přestože se délka cyklu může měnit, obecně se považuje 28 dnů za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu zdravé ženy, Začátek menstruačního krvácení se považuje za začátek cyklu, proto je první den krvácení nazýván prvním dnem cyklu. Ten lze rozdělit do jednotlivých fází:

Menstruace
● Obvykle trvá 3 až 5 dnů a během krvácení dojde ke ztrátě zhruba 50 ml krve.

Folikulární fáze
● Při této fázi dorůstá ve vaječnících několik folikulů (budoucí vajíčko s vrstvami podpůrných buněk). Folikuly produkují hormony iniciující vývoj nové vrstvy endometria (sliznice vystýlající dělohu). Jen nejvyvinutější folikul se může dále vyvíjet, růst ostatních se zastaví.

Ovulace
● Když folikul dozraje, vylučuje dostatek hormonu estradiolu na spuštění akutního uvolňování luteinizačního hormonu (LH), při kterém dozraje vajíčko a je připraveno k oplodnění. Neoplodněné vajíčko se rozloží.

A co vy? Chybí vám zde něco základního z oblasti menstruace? Napište nám to do komentářů. Budu ráda.

A dále si o menstruaci přečtěte

VIDEO: Menstruace a dospívání

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva