Bolest prsů před menstruací – jak na ni? 4.83/5 (18)

Sponzorováno

 • Bolest prsou je běžným předmenstruačním příznakem, který se obvykle vyskytuje 5–10 dní před začátkem menstruace
 • Bolest prsu před pravidelným cyklem je běžnou součástí menstruačního cyklu a obvykle není důvodem k obavám
 • Pro úlevu vyzkoušejte podpůrné podprsenky, teplé nebo studené obklady, masáže, léky, bylinky a doplňky, změny stravy a / nebo meditaci

Mnoho žen ani nepotřebuje podívat do svého menstruačního kalendáře a na základě bolesti prsou ví, že za pár dní se dostaví pravidelné krvácení – menstruace. Proč je tomu tak? Na to se podívejme v dnešním článku.

Jaké příznaky často doprovázejí příchod menstruace?

Příjezd menstruace může signalizovat celou řadu rozličných projevů a příznaků, které doprovázejí vaše tělo během celého dne.

Fyzické příznaky příchodu menstruace jsou často následující:

 • nadýmání břicha
 • bolesti prsou
 • přibývání na váze
 • bolesti páteře
 • bolestivé křeče v podbřišku

Psychické příznaky příchodu menstruace jsou často následující:

 • časté změny nálad (deprese, úzkost, …)
 • zvýšení chuti k jídlu
 • snížení libida
 • častý pocit nedostatku spánku

Proč příchod menstruace signalizuje právě bolest prsou?

Za tento doprovodný a ne moc příjemný symptom můžete děkovat hormonům. Před ovulací dochází k prudkému nárůstu hladiny estrogenu, což způsobuje zvětšení mléčných kanálů v prsou. Týden před zahájením menstruace se začne zvyšovat i hladina progesteronu, v důsledku čehož se stimuluje růst mléčných žláz v prsou. Výsledkem obou hormonálních změn je bolest v prsu, která jde většinou ruku v ruce s PMS a může přetrvávat i po celou dobu menstruačního cyklu – ve větší či menší míře. Její výskyt se zvyšuje s přibývajícím věkem a trvá až do menopauzy.

Většina žen pociťuje bolest v horní části prsou a po bočních stranách, ale tlaky lze pociťovat i v podpaží (některé ženy mají malé množství prsní tkáně i na těchto místech).

Jak si poradit s bolestí ňader před menstruací?

Na zmírnění bolesti zkuste v těchto dnech nosit pohodlné měkké podprsenky, které vašim prsům dopřávají potřebnou volnost. V případě intenzivnější bolesti můžete sáhnout i po tabletkách nebo si dopřát pár minut cvičení, které pomůže správně rozhýbat celé vaše tělo.

Sponzorováno

Vědecky podložená léčba bolesti prsou před menstruací

I když je bolest prsou spojená s cyklem běžná a postihuje mnoho lidí, není mnoho výzkumu, jak jí ulevit. Ale můžete vyzkoušet několik jednoduchých metod:

Hodně pohodlné podprsenky

Noste dobře přiléhající a podpůrnou podprsenku. Většina lidí nosí špatnou velikost podprsenky. Pokud dokážete správně vybrat podprsenku, mohlo by to pomoci snížit bolest prsou, zejména u lidí s většími prsy.

Teplé či ledové obklady

Použijte teplé obklady nebo ledové obklady (podle toho, co u vás funguje lépe) a jemnou masáž.

Léky

Pro většinu lidí je užívání léků proti bolesti, jako je ibuprofen, bezpečnou metodou – je to rozumný krok k úlevě od bolesti prsou.

Doplňky a byliny

Drmek obecný je bylina, u které bylo zjištěno, že zlepšuje řadu předmenstruačních příznaků, včetně otoku a bolesti prsou.

Někteří lidé mohou mít užitek z užívání pupalkového oleje (nebo jeho aktivní složky kyseliny gama-linolenové), vitaminu E nebo těchto dvou látek společně, ale výzkum poskytl nekonzistentní výsledky.

Jedna studie ukázala, že heřmánek může pomoci zmírnit předmenstruační bolesti prsu, je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Změny ve stravě

Výzkum naznačuje, že jídelníčky s vyšším obsahem tuku mohou hrát roli při cyklických bolestech prsu. Dvě studie ukázaly, že snížení příjmu tuku ve stravě může zlepšit bolest prsou před menstruací.

Meditace a relaxace

Lidé s bolestmi prsou, kteří denně procvičují progresivní svalovou relaxaci, mohou mít bolesti o dost snížené. Použití meditace může pomoci celkově zlepšit předmenstruační příznaky.

Sponzorováno

A co na bolavá ňadra před menstruací zkoušíte vy? Co vám pomáhá?

A co si ještě o menstruaci přečíst?

Zdroj článku a studie

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva