Sponzorováno

Menstruační bolesti (dysmenorea) – jak na ně? 4.75/5 (28)

Jak na velké menstruační bolesti?

Jak na velké menstruační bolesti?

Když má žena menstruaci, je běžné cítit nepříjemné pocity v oblasti kolem břicha, dolní části zad a i stehen. Během tohoto období se svaly dělohy svírají a uvolňují se, aby pomohly odstranit děložní sliznici (výstelku). Pokud nedošlo k oplodnění vajíčka, děložní výstelka již není potřebná. Spolu s krví vylučovanou z membrány děložního krčku a poševními sekrety odchází v podobě menstruačního krvácení ven z těla.

Proto ženy v tomto období často pociťují křeče. Některé ženy a dívky mohou mít také nevolnosti, pocity na zvracení, bolesti hlavy nebo průjem.

Lékaři si nejsou jisti, proč některé ženy prožívají bolestivou menstruaci a ostatní ne. Ale některé faktory spojené s intenzivnější bolestí při menstruaci jsou spojeny s:

  • větším průtokem krve
  • věkem – bolestivá menstruace je častější u žen, jež jsou mladší 20 let nebo právě začínají s obdobím
  • s nadprodukcí nebo senzitivitou na prostaglandiny – hormon, který ovlivňuje dělohu

Mezi další faktory patří růst v děloze, endometrióza (abnormální růst děložní tkáně) a použití antikoncepce.

U mírných a dočasných křečí mohou pomoci některé domácí prostředky nebo metody. Přečtěte si tipy níže, jak získat rychlou úlevu a naučit se, jak potenciálně zmírnit bolest během dalšího cyklu.

Dysmenorea může být překládána jako „velmi bolestivá menstruace“. Přestože je normální, že většina žen má v prvních dnech (2-3 dny) období mírné křeče v břiše, přibližně 10% žen vykazuje velmi silnou bolest.

Typy dysmenorey

Existují dva typy dysmenorey:

Primární dysmenorea

Primární dysmenorea je menstruační bolest, která není příznakem základní gynekologické poruchy, ale souvisí s běžným procesem menstruace. Primární dysmenorea je nejčastějším typem dysmenorey, která postihuje více než 50% žen a hodně těžká asi 10%. Primární dysmenorea je nejčastější v pozdním dospívání a počátku 20 let života. Naštěstí pro mnohé ženy problém se sám vyřeší, když dospívají, zejména po těhotenství. Ačkoli tento typ může být bolestivý, a někdy i oslabující, není jakkoli zdraví škodlivý.

Sekundární dysmenorea

Sekundární dysmenorea je menstruační bolest, která se obecně vztahuje k nějakému druhu gynekologické poruchy. Většina těchto poruch může být snadno léčena léky nebo operací. Sekundární dysmenorea nejvíce postihuje ženy během jejich dospělosti.

Příčiny dysmenorey

Předpokládá se, že primární dysmenorea je způsobena nadměrnými hladinami prostaglandinů, hormonů, které způsobují kontrakci dělohy během menstruace a porodu. Bolest je výsledkem uvolňování těchto hormonů, když se výstelka (endometrium) vylučuje během menstruace. To vede ke kontrakci dělohy a ke snížení toku krve do dělohy.

Faktor, který může bolest u primární dysmenorey ještě zhoršit je děloha, která se nakloní dozadu (retrovertovaná děloha) namísto dopředu. Dále pak, těžší nebo nepravidelné menstruační období, nedostatek cvičení, psychický nebo sociální stres, kouření, pití alkoholu, nadváha, rodinná anamnéza dysmenorey a začátek menstruace před 12 rokem životy.

Sekundární dysmenorea může být způsobena řadou stavů, například:

  • fibromy – benigní nádory, které se vyvíjejí uvnitř stěny dělohy
  • adenomyóza – tkáň, která je v děloze (nazývaná endometrium), začne růst dovnitř svalových stěn
  • sexuálně přenosná infekce
  • endometrióza – fragmenty endometriální výstelky, které se nacházejí na jiných pánevních orgánech
  • zánětlivé onemocnění pánve, které je primárně infekcí vejcovodů, ale může také ovlivnit vaječníky, dělohu a děložní hrdlo
  • ovariální cysty nebo nádor
  • nějaké nitroděložní zařízení – antikoncepce

Příznaky (symptomy) a možné komplikace

Hlavním příznakem dysmenorey je velká bolest. Vyskytuje se v dolní části břicha během menstruace a může se také projevit v kyčlích, dolní části zad nebo stehnech. Jiné příznaky mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, průjem, závratě, bolest hlavy nebo únavu.

Sponzorováno

U většiny žen se bolest obvykle začíná krátce před nebo na začátku jejich menstruace, vrcholí přibližně 24 hodin po začátku krvácení a po 2 až 3 dnech klesá. Někdy se z dělohy vylučují sraženiny nebo kusy krvavé tkáně z dělohy, což také způsobuje bolest.

Bolesti dysmenorey mohou být spasmodické (ostré pánevní křeče na začátku menstruace) nebo kongestivní (hluboká, tupá bolest). Příznaky sekundární dysmenorey často začínají dříve v menstruačním cyklu než u primární dysmenorey a obvykle trvají déle.

U 5% až 15% žen s primární dysmenoreou je bolest natolik závažná, že narušuje jejich každodenní činnost a může vést ke ztrátě práce nebo k problémům ve škole.

Diagnóza dysmenorey

Pokud trpíte bolestivými stavy, poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, zda může trpět poruchou, která způsobuje sekundární dysmenoreu. Může (musí) vám být provedeno vyšetření pánve a může být testována vaše krev a moč. Lékař může také chtít použít ultrazvuk, aby získal obraz vašich vnitřních orgánů nebo dokonce použít laparoskopickou techniku k přímému pohledu do dělohy.

Jako dysmenorea je označován syndrom, který je charakterizován bolestmi v podbřišku objevujícími se těsně před začátkem menstruace a končícími zhruba druhý až třetí den menstruačního krvácení.

Léčba a prevence dysmenorey

Lékař může předepsat léky nebo jiné metody léčby v závislosti na příčině dysmenorey.

Primární dysmenorea je obvykle léčena léky, jako je analgetická medikace. Mnoho žen nalézá úlevu v nesteroidních protizánětlivých lécích, jako je ibuprofen.

Někteří lékaři mohou předepisovat hormonální léky. Perorální antikoncepce může také pomoci snížit závažnost příznaků. Nevolnost a zvracení mohou být zmírněny vhodným lékem, ale tyto příznaky obvykle zmizí bez léčby, protože křeče ustupují. Implantabilní antikoncepce (proniká do těla zcela nebo zčásti) a progesteronové nitroděložní tělíska, které uvolňují nízké hladiny hormonu progesteronu, se také ukázaly jako velmi užitečné při snižování bolesti.

Ženy, které nereagují po třech měsících léčby léky a hormonální antikoncepce, mohou mít sekundární dysmenoreu. Léčba sekundární dysmenorey se bude měnit podle základní příčiny. Diagnostická laparoskopie, další hormonální léčba nebo zkouška transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS) jsou dalšími možnými kroky. Chirurgie může být použita k odstranění fibroidů nebo k rozšíření cervikálního kanálu, pokud je příliš úzký.

Navíc k výše uvedeným dalším léčebným metodám dysmenorey patří:

  • použití ohřívací podložky nebo láhve s teplou vodou na břicho nebo dolní části zad
  • teplé koupele
  • provádět mírné cvičení jako je protahování, chůze nebo jízda na kole – cvičení může zlepšit průtok krve a snížit pánevní bolesti
  • dopřejte si spoustu odpočinku a vyhýbejte se stresovým situacím v době, jak se blíží vaše období
  • jóga
  • pro úlevu byste měli užívat ibuprofen, jakmile začne krvácení nebo křeče. Můžete užívat také aspirin nebo jiné léky proti bolesti.
  • V klidu odpočívejte.
  • Vyhněte se potravinám, které obsahují kofein.
  • Vyhněte se kouření a pití alkoholu.
  • Masírujte si dolní část zad a břicho.
  • Ženy, které pravidelně cvičí, mají menší menstruační bolesti. Chcete-li zabránit křečemi, udělejte ze cvičení část svého života.

Sponzorováno

Můžete také zvážit alternativní terapie, jako je hypnóza, bylinné léky nebo akupunktura. Buďte opatrní s bylinnými léky. Mohou být sice „přirozené“, ale nejsou nutně 100% bezpečné nebo bez vedlejších účinků. Mohou také interagovat s jinými léky, které užíváte.

A co si dále o menstruaci přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva