Sponzorováno

Heřmánkový čaj – 14 tipů pro zdraví pokožky i celého těla 4.91/5 (34)

Heřmánkový čaj - 14 tipů pro zdraví pokožky i celého tělaHeřmánek se používá v tradiční medicíně již od nepaměti a najdeme jej v různých starověkých kulturách, včetně starého Egypta a Řecka. Existuje mnoho různých druhů heřmánku, dva nejčastější jsou heřmánek pravý a heřmánek římský.

Heřmánek je pro zdraví prostě super

Už od starověku byl heřmánek známý pro své zklidňující, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a jeho nepostradatelná úloha při léčbě různých zdravotních komplikací: nachlazení, bolesti v krku, zánět dásní, nespavost, úzkost, kolika, syndrom dráždivého tračníku, lupénka, ekzémy a akné.

Heřmánek používáme v různých formách:

Jako sušené květiny, čajové infuze, tekutý extrakt, silice, alkoholová tinktura, krémy a masti. Čajové sáčky s heřmánkem jsou nejčastější formou kterou můžeme najít v našich obchodech a lékárnách. Čerstvé i sušené květiny heřmánku jsou již po staletí používaná k vaření čaje i k léčbě řady zdravotních problémů. Účinná látka obsažená v heřmánku, esenciální olej bisabolol, je zodpovědná za jeho anti-dráždivé, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. A proto má léčivý heřmánkový čaj blahodárný vliv na naše zdraví a krásu.

Heřmánkový čaj a pozitivní vliv na naši pokožku

1. Léčba akné

Heřmánkový čaj může pomoci v boji proti jizvám, které nám zůstaly po akné a to prostřednictvím svých anxiolytické a antioxidačních vlastností. Existují dva způsoby, jak použít heřmánkový čaj pro léčbu akné: může být užíván orálně nebo lokálně (nanesen na problémová místa pokožky). V obou případech se musí čaj uvařit aby se účinné látky a extrahovat do čajového roztoku. V některých ojedinělých případech může být akné účinně léčeno pitím a zároveň i třením vylouhovaných lístků heřmánku na pokožce.

TIP: Na akné je super i heřmánkový olej

2. Zesvětlení kůže

Bylinný čaj působí i jako vynikající přírodní bělidlo. Zesvětluje pleť a dodává zdravý, přirozený lesk. Heřmánkový čaj byl používán již po staletí jako přírodní zesvětlovač kůže. Čistí póry, zjemňuje pokožku a při jednotném použití po dobu dvou až tří týdnů zeslabí jizvy po akné a skvrny na obličeji.

Jak heřmánkový extrakt připravit: vyluhujte tři polévkové lžíce sušených květů heřmánku s 1 šálek vroucí vody po dobu asi 8 až 10 minut. Směs přecedíme a přidáme do ní jednu polévkovou lžíci medu a růžové vody. Směs naneseme na obličej a krk a necháme působit po dobu asi 15 minut. Nakonec důkladně opláchneme čistou vodou. Tento postup zanechá pleť krásně zesvětlenou a čistou.

3. Peeling obličeje

Po smíchání s mlékem nám heřmánkový čaj poskytuje velmi dobrý peeling obličeje. Dalším způsobem je obsah sáčku čaje smíchat s cukrem a olivovým olejem. Aplikujeme tento peeling jemně na obličej a vmasírujeme. Pokožku opláchneme studenou vodou a osušíme. Heřmánek nám pomáhá odstranit mrtvé buňky a suché pokožce navrátí její přírodní krásný lesk. A navíc po aplikaci nám zanechá pokožku krásně zklidněnou.

4. Uklidňující účinek

Heřmánkový čaj je známý tím, že jeho lokální aplikace je účinná při zklidnění podrážděné a sluncem spálené kůže. Čajové sáčky mají také uklidňující účinek na oči unavené prací na počítači, nebo nepřetržitém sledování televize. Heřmánkový čaj také působí jako báječný, uklidňující domácí léčitel při použití v lázni.

Heřmánková koupel je vhodný i pro děti, kde nám pomáhá od opruzenin a jiných podráždění kůže, uchovává dětskou pokožku příjemně měkkou a podporuje dobrý spánek.

Sponzorováno

5. Odstranění tmavých kruhů pod očima

Další velmi důležitou výhodou heřmánkového čaje je, že čajové sáčky mohou být použity k potlačování tmavých kruhů a váčků pod očima. Pro tento účel ponoříme sáček heřmánkového čaje po dobu asi 5 minut do horké vody a po ochlazení ho držíme pod očima po dobu 5 minut tak, aby nás nedráždil. Oči pak důkladně propláchneme čistou vodou. Tento způsob nám pomůže zesvětlit tmavé kruhy pod očima a ulevuje nám od očních otoků.

6. Snížení otoků

Studený sáček heřmánkového čaje se pro své protizánětlivé a antioxidační vlastnosti ukázalo být velmi účinné i při léčbě akné a snížení otoků a zarudnutí. Mnoho lidí používá heřmánkové extrakty ve své lázni, aby se zbavili různých kožních problémů jako jsou: ekzémy, plané neštovice a otoky nebo infekcí spojených s podobnými nemocemi.

7. Efektivní hydratace pokožky

Heřmánkový čaj je efektivní i pro své dobré hydratační a čistící vlastnosti. Složky obsažené v heřmánkovém čaji fungují jako velmi dobrá maska ​​na akné a slouží i jako dobré tonikum a čistič. Heřmánek může mít pozitivní přínos pro naši pokožku i při konzumaci společně s jinými potravinami, protože vyživuje a hydratuje pokožku i zevnitř. Můžeme také využít léčivé účinky horké čajové páry, která má také na pokožku příznivý vliv.

8. Léčivé vlastnosti, dezinfekce

Heřmánek je bylina se silnými léčivými vlastnostmi, je známý antioxidant a má i antimikrobiální účinky. Působí také jako dobrý dezinfekční prostředek a může být použit k čištění ran a malých ranek na povrchu kůže.

9. Heřmánek jako antioxidant

Heřmánkový čas je bohatým zdrojem antioxidantů. Antioxidant pomáhá v boji proti volným radikálům, které jsou přítomny v našem těle a které poškozují i ​​kožní buňky. Čaj tak poskytuje vynikající ochranu proti těmto volným radikálům a zabraňuje dalšímu poškozování kůže. Studie prokázala, že heřmánkový čaj je velmi účinný v boji proti bakteriím a proto je ho možné použít i jako silný domácí lék na prevenci akné a jizev po akné na obličeji.

10. Proti lupům

Kromě toho, co již bylo řečeno, se také ví, že je velmi účinný při prevenci a odstraňování lupů. 15 g sušené drogy přelijeme dvěma litry vroucí vody, necháme 15 minut odstát, přecedíme a zchladlým nálevem proplachujeme vlasy. Budou nejen bez lupů, ale získají přirozený lesk a pružnost.

11. Na nespavost a relax

Většina lidí se obrací na heřmánkový čaj pro jeho uklidňující a sedativní vlastnosti. Zmírňuje úzkost a pomáhá k dobrému spaní. Použijte buď porcovaný čaj nebo 2 až 3 lžičky sypaného čaje na šálek vody. Těhotné a kojící ženy by neměly konzumovat heřmánkový čaj vůbec, mohou si zvýšit riziko potratu.

12. Imunita a odolnost

Konzumace 5 šálků heřmánkového čaje po dobu dvou týdnů zvyšuje hladinu látek, které zvyšují imunitu a boj s bakteriemi. Heřmánkový čaj je tedy účinný proti nachlazení a virům.

13. Pomoc pro kojence

Vlažný heřmánkový čaj je tradiční domácí lék pro kojence a děti trpící kolikou, průjmem a horečkou. Heřmánkový čaj může pomoci uklidnit děti, ale pozor na příliš silnou dávku, aby dítě nepříjemně neprohnala. Doporučuje se, aby děti do 5 let nepili více než půl šálku čaje denně.

14. Nepříjemné afty v ústech

Vředy v ústech, známé jako afty se dobře hojí s heřmánkovým čajem. Je pouze tehdy užitečný, když ho používáte na kloktání čtyři až šestkrát denně.

A co je skvělé? Je levný!

Může být aplikován lokálně, nebo si ho můžeme vychutnat společně s jídlem. A nejlepší na tom je, že tento bylinný domácí lék je nejen účinný, ale je také velmi spolehlivý a ne příliš finančně náročný. A i pro jeho mimořádné vlastnosti je právem považován za plnohodnotný prostředek péče o naši pleť.

TIP: Podívejte se na čaje vhodné na hubnutí

VIDEO: Proč pít bylinkové čaje?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva