Sponzorováno

Bazalka a její účinky na zdraví – posilní srdce, buduje imunitu 4.94/5 (52)

Bazalka je zdravá

Bazalka je zdravá

Pronikavá vůně a chuť, kterou je bazalka pověstná, je její výrazným znakem. Neméně výrazné jsou však i její léčebné schopnosti. Při jakých problémech je tedy vhodné tuto chutnou bylinku konzumovat, kde všude si ji lze přidat a jak si ji vypěstovat v domácích podmínkách?

Bazalka – Ochránkyně lásky i včelařský poklad

Bazalka pravá (Ocimum basalicum) pochází z Indie. Její jméno pochází z řečtiny a přeložit se dá i jako král. A podstata jejího jména jí právem náleží. Pro mnohé národy je bazalka dokonce posvátnou rostlinou, či symbolem ochrany a lásky. V našich končinách nám její vůně připomíná především sluncem zalité Středomoří.

Mimo jiné je bazalka i významnou včelařskou rostlinou, jejíž květy slouží včelám na sklizeň kvalitního a aromatického pylu.

Obsahuje omega 3 mastné kyseliny

I když by to od ní čekal málokdo, bazalka obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Kromě nich je nabitá i dalšími skvělými látkami, jako například vitamíny K, A, C, vápníkem, železem, hořčíkem, ale ukrývají se v ní i silice, třísloviny a esenciální mastné oleje, například: estragol, linalol, cineol, eugenol, sabinen, myrcen, či limonen.

Olej z listů bazalky působí silně protizánětlivě a účinkuje někde i tehdy, pokud již bakterie nereagují na klasické farmaceutické léky.

Sponzorováno

Jak si vypěstovat bazalku?

Jde o jednoletou rostlinku, to znamená, že si ji musíte každý rok vysazovat nanovo. Nejjednodušší a zároveň nejrychlejší formou, jak si doma zajistit čerstvé lístky, je koupě hotové bazalky. Tu koupíte v každém zahradnictví a často i v hypermarketech za cenu do 100Kč. Pěstovat ji můžete doma na okně v květináči, přičemž má ráda hodně vody.

Přesaďte ji do zahrady

Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu, do venkovního prostředí se přesazuje až v druhé polovině května, ať už jde o koupenou květináčích, nebo doma vypěstované sazenice, ze zasazených semínek. Lístky se sbírají průběžně, podle vzrůstu. Má ráda teplejší podnebí a hlinitopísčité půdy. Pozor však na hlemýždě, kteří vědí, co je dobré a také si na ní rádi pochutnají.

Bazalka má široké spektrum léčivých účinků

Bazalka je nejen chutná, ale pomáhá i při různých problémech:

 • působí uklidňujícím na nervový systém,
 • zmírňuje kašel,
 • vhodná při astmatu,
 • zmírňuje nadýmání, působí proti plynatosti,
 • má antimikrobiální účinky,
 • zvyšuje vylučování moči,
 • posiluje žaludek,
 • posiluje kardiovaskulární systém,
 • zlepšuje chuť k jídlu,
 • účinná při zánětu ledvin,
 • zevně se používá jako kloktadlo a na těžko se hojící rány.
 • posiluje srdce

Má univerzální kuchyňské využití

Bazalka je neodmyslitelně spjata zejména s ochucením těstovin a rajčatových jídel. Neomezujte její použití pouze na ně. Vyzkoušejte si ji přidat i do jiných druhů pokrmů a objevte tak kombinaci nových chutí.

Bazalka dodá skvělou novou chuť také různým omáčkám, polévkám, zahuštěné omáčky, nálevem, rybám, dresinkům, nápojům, či různým druhům masa.

Klasika je přitom použití v italském salátu Caprese. Připravte si ho doma i vy!

A co dalšího si o bazalce přečíst?

VIDEO: Bazalka je lék i koření

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Bazalka a její účinky na zdraví – posilní srdce, buduje imunitu”

  1. […] květy, listy, semena, stonky nebo kořeny rostlin vhodných k ochucování porkmů, jako je máta, bazalka, rozmarýn, tymián, estragon, šalvěj, fenykl, vavřín, oregano, kmín, jalovec, petržel, […]

  2. […] si, pokud si dítě zvykne na jednotlivé chutě a pak občas můžete přihodit někde lísteček bazalky a později i kousíček pepře. Ten se doporučuje používat až po třetím roce […]

  3. […] dnes vybírají čtyřicátníky a padesátníky. Je to daň za hektický způsob života. … Bazalka posiluje […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva