Jak lze oddálit termín očekávané menstruace? 4.73/5 (11)

Sponzorováno

Může voda s citrónovou šťávou oddálit menstruaci? Dle babských rad prý ano.

Může voda s citrónovou šťávou oddálit menstruaci? Dle babských rad prý ano.

Zvlášť během léta se snadno může stát, že nám plánování vysněné dovolené zkazí zjištění, že se její doba shoduje s termínem očekávaného příchodu menstruace. Některým ženám není v tomto období zrovna nejlépe, jsou omezeny v některých svých aktivitách a neužijí si pak tyto dny zcela dle svých představ. Proto se může zdát jako ideální řešení posunout termín menstruace na dobu, kdy se její příchod bude o něco více hodit.

Jak oddálit menstruaci?

Způsobů, jak menstruaci oddálit, existuje více. Některé jsou založené na jiném systému braní hormonální antikoncepce, využití léků předepsaných lékařem nebo je možné vyzkoušet zcela přírodní metody, o jejichž efektivitě se však můžete doslechnout více odlišných názorů.

Mohlo by vás napadnout, zda nejsou také možnosti, jak nechat menstruaci proběhnout dříve. Pokud byste chtěly její příchod přivolat, doporučuje se důkladné prohřátí ve vaně plné vody, někomu může pomoci i popíjení svařeného červeného vína. Zkrácení cyklu se však zdaleka neužívá tak často.

1. Hormonální antikoncepce

Pokud žena užívá jednofázovou hormonální antikoncepci, je řešení celé situace opravdu snadné. Po dobrání prášků z jednoho platíčka pouze neudělá obvyklou pauzu, prášky bere bez ustání dále. K menstruaci v této době tak nedojde, ale nastane až v momentě, kdy dobere další plato léků (nebo stačí i jen jeho část) a pak ponechá klasické sedmidenní (u některých typů čtyřdenní) přerušení.

Takovéto kontinuální užívání hormonální antikoncepce by nemělo mít negativní vliv na zdraví ženy. Je vždy však nutné vybrat v rámci cyklu alespoň jedno plato prášků, nelze zkrátit cykly na méně než 21 dní. Jiná je situace u užívání trifazické varianty hormonální antikoncepce. Zde je třeba konzultovat situaci s gynekologem, který může doporučit nejvhodnější postup.

2. Léky na předpis

Řešení je možné též s léky, které vám může předepsat gynekolog. Obvykle se začíná s jejich užíváním 2 – 10 dnů před očekávaným příchodem menstruace. Tyto léky obsahují určitou hladinu hormonů, stává se tedy, že na ně neadekvátně reagují ženy, které mají s užíváním hormonálních preparátů obecně potíže. Díky dodávce hormonů žena nekrvácí a menstruace přichází asi 3 dny po vysazení léků.

Sponzorováno

Bohužel není možné předem říci, zda bude ženě tato metoda opravdu vyhovovat bez obtěžujících vedlejších známek. Stává se, že některé ženy špiní i přes užívání léků, jiné pak cítí problémy s menstruací po několik dalších cyklů, než se tělo uvede opět do rovnováhy. Mohou se též objevit bolesti hlavy, pocity napětí v prsou, zadržování vody v těle, poruchy spánku nebo bolesti břicha.

3. Přírodní prostředky

Nejčastěji doporučovanou babskou radou, jak oddálit termín očekávané menstruace, je popíjení vody ochucené citronovou šťávou. Zhruba týden před očekávanou menstruací si každé ráno dopřejte sklenici vody se šťávou vymačkanou z jednoho citronu. Postupujte tak až do doby, kdy chcete, aby menstruace nastala. U někoho se může bohužel stát, že nedojde k úplnému oddálení menstruace, ale jen se utlumí intenzita krvácení.

Pomoci může též jablečný ocet. Tři jeho polévkové lžíce dejte do sklenice vody a třikrát denně vypijte. K oddálení menstruace může přispět též vyřazení veškerého koření ze stravy. Je nutné zcela vynechat pikantní jídla i dva týdny před přibližným začátkem menstruace.

Z bylinek je možné využít kokošku pastuší tobolku nebo řebříček obecný. Zhruba týden před očekávanou menstruací můžete vyzkoušet popíjet odvar z petržele. Její hrst vařte asi dvacet minut v 500 ml vody a pijte teplé třikrát denně. K oddálení menstruace může dojít též v období zvýšené fyzické či psychické aktivity. Velmi často dochází k posunu cyklu ve stresových obdobích. Toto však rozhodně nelze doporučit jako ideální variantu k plánovanému zpoždění menstruace.

Co dále si přečíst na téma menstruace?

VIDEO: Měsíčky lze vyvolávat i oddalovat

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Jak lze oddálit termín očekávané menstruace?”

  1. Lenka napsal:

   Řebříček obecný menstruaci neoddaluje, ale naopak ji vyvolává. Pokud chcete mens. vyvolat, tak se má pít právě ráno řebříček, jsou to rady Marie Treben, já to několikrát zkoušela a funguje to, takže si nemyslím, že se řebříčkem dá mens. oddálit.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva