Čajové sáčky mohou obsahovat mikroplasty – vy je snad chcete pít? 4.7/5 (10)

Sponzorováno

  • Vědci tvrdí, že plastové čajové sáčky mohou uvolňovat miliardy kousíčků mikroplastů do teplého šálku čaje.
  • Papírové čajové sáčky samozřejmě neobsahují mikroplasty.
  • Odborníci tvrdí, že mikroplasty pravděpodobně nepředstavují vážné nebezpečí pro ty, kdož pravidelně pijí čaj. Upřímně ale musíme dodat, že přesné účinky těchto mikrolastů na lidi, nejsou úplně známy.

Sáčky na čaj ve tvaru pyramid často obsahují i plast.

Sáčky na čaj ve tvaru pyramid často obsahují i plast.

Váš ranní šálek čaje je hodně příjemnou záležitostí, že? Dodá vám příjemný pocit tepla, tekutiny a některé druhy čaje dokonce i potřebnou dávku kofeinu. Teď vám ale váš ranní čaj možná trošku zhořkne. Studie totiž říkají, že pokud používáte plastový čajový sáček, mohou se vám šálku vylouhovat i mikroplasty a nanoplasty. A vy je pak pijete. To není moc příjemné pomyšlení, co říkáte?

Vědci z McGill University v Montrealu v Kanadě uvádějí, že jediný plastový čajový sáček uvolňuje do vody o 95 stupních asi 11 miliónů mikročástic a 3 miliardy nanočástic.

Než začnete s hromadným pálením sáčků Jemči a Earl Greye, je třeba k této studii a k jejím zjištěním dodat něco důležitého. Za prvé, všechny čajové sáčky nejsou vyrobeny stejně a ze stejného materiálu. To znamená, že ne všechny šálky čaje jsou plné plastových částic. Pokud jsou vaše čajové sáčky vyrobeny z papíru, buďte v klidu a pokračujte v pití vašeho oblíbeného čaje.

Takže je důležité si uvědomit, že existují papírové čajové sáčky a plastové čajové sáčky (a pak ještě čajové sáčky, které jsou vyrobeny kombinací různých materiálů).

Jak probíhala studie?

Čtyři různé typy čajových sáčků použitých ve studii byly zakoupeny v kavárnách a obchodech v Montrealu v USA. Nějaký druh plastu byl obvykle nalezen v čajovém sáčku ve tvaru pyramidy, ale ne vždy.

A co studie odhalila?

Vědci pak simulovali vaření čaje s prázdnými plastovými čajovými sáčky. Odstranili čaj, protože ten obsahuje olej, který by znemožnil pozdější zkoumání plastů. Poté, co namočili čajové sáčky, vědci je analyzovali elektronovým mikroskopem a byli docela překvapeni tím, co viděli.

„Čekali jsme, že najdeme několik plastových částic, možná stovky nebo tisíce,“ řekla jedna z výzkumnic. „Byli jsme však velmi překvapeni, když jsme našli miliardy částic.“

Mikroplasty jsou do tloušťky o něco tenčí, než lidský vlas. Nanoplasty jsou pak ještě asi 1 000krát menší. Aby mohli vědci pozorovat takto velmi malou část plastu, museli použít velmi specializované vybavení. Tyto plasty nejsou pouhým okem viditelné.

Hladiny objeveného plastu byly tisíckrát vyšší než hladiny, které byly dříve uvedeny v jiných potravinách. Studie ukázaly přibližně 0,005 mikrogramů plastu na gram stolní soli, zatímco v jednom šálku čaje z plastového sáčku vypijete i 16 mikrogramů plastu.

Sponzorováno

Vědci posunuli svůj výzkum ještě o krok dále tím, že zkoumali, jaký vliv mají plasty na malé vodní organismy zvané Daphnia magna, také známé pod názvem Hrotnatka velká, které požívaly drobné plasty. „Zjistili jsme, že struktura, která zakrývá jejich tělo, byla deformovaná. Také jsme pozorovali, že se změnilo jejich chování při plavání.“

A třeba některé hrotnatky si například nedokázaly vytvořit běžný krunýř, ale místo něj jim narostl jakýsi obal ve tvaru balonu.

Měli by se ti, co pijí čaj, bát?

Co tato zjištění tedy znamenají pro lidi, kteří hodně pijí čaj? Zjištění nemusí nutně dokazovat, že jsou milovníci čaje ve vážném nebezpečí.

„V současné době neexistuje žádný vědecký důkaz, že plasty jsou pro člověka škodlivé nebo neškodné,“ uvedla jedna z vědkyň. „Požíváme je nejen v čaji, ale mnoha jinými způsoby. My, vědci, vyzýváme další vědce, jako jsou toxikologové a lékaři, aby se na to podívali, abychom viděli, jaký vliv bude mít plast na lidské zdraví.“

Vliv plastů na lidské zdraví není znám.

Možná rizika z těchto typů plastů jsou považována za závislá na řadě faktorů, jako je jejich množství, velikost, tvar, povrchová plocha, složení, zda k nim jsou připojeny nějaké patogeny.

Co můžete udělat?

Nikdo z nás být zbytečně vystaven konzumaci plastů. Nikdo neví, co to s námi může udělat. Je proto důležité se vyhnout možným rizikům. V takovém případě je snadné tak učinit výběrem vhodných čajových sáčků.

Jako vášnivý piják čaje se vyhýbejte plastovým čajovým sáčkům a kupujte čaj jen v papírových čajových sáčcích, přírodních čajových sáčcích nebo pijte sypaný čaj. Je důležité brát na zřetel i další rizika, o kterých víme. Například pokud nadměrně kouříte nebo pijete alkohol, lékaři se domnívají, že má větší smysl zaměřit se na tato velká známá rizika, než že budete alibisticky řešit mikroplasty v čaji.

Dávejte pozor na druh balení, ve kterém je váš oblíbený čaj. Čaj v plastových sáčcích jednoduše nekupujte.

Ne všechny společnosti uvádí na etiketě, zda jsou jejich čajové sáčky plastové nebo papírové. Plastové čajové sáčky, které jsou průhledné nebo jakoby „hedvábné“, nejspíš obsahují plast.

Sponzorováno

A malé upozornění na závěr. Čaj v plastových sáčcích není zdaleka jedinou potravinou, která obsahuje plasty. Takové nápoje v PET lahvích v sobě také obsahují mikro částečky plastů.

A co si na toto téma ještě přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva