Sponzorováno

Fenyklový čaj a jeho největší zdravotní benefity 4.88/5 (92)

Jak může fenyklový čaj přispět vašemu zdraví? Možná víc, než si myslíte.

Jak může fenyklový čaj přispět vašemu zdraví? Možná víc, než si myslíte.

Hodně pravděpodobně jste tuto bylinku někdy použili i ve vaší kuchyni. Nebo jste ji možná zahlédli někde v supermarketu. Tichý, ignorovaný a možná zapomenutý fenykl. Hnědavě zelená (nebo zelenkavě hnědá) semena, jejichž velikost byla dobře známá již ve starověku. A teď je ten pravý čas dát lidem vědět o jejich zázracích. Semena fenyklu. A čaj, který je vyroben s nich. Opravdu zdravý.

Fenyklový čaj je znám již od starověku

Vědecky známý jako Foeniculum vulgare, fenykl je aromatická rostlina používaná pro léčivé i kuchařské účely. Původem od Středozemního moře, nyní ho můžeme nalézt prakticky po celém světě. Semena fenyklu mají příchuť podobnou anýzu. Semena a olej z fenyklu se také používají k výrobě léků.

Byl používán jako tradiční medicína v Indii, Číně a na Středním východě, a dnes jeho použití se rozšířilo po celém světě. Starověcí řečtí lékaři navrhli fenyklový čaj pro kojící matky, aby podpořili tvorbu mateřského mléka. Fenyklový čaj se připravuje jednoduše vařením semen fenyklu ve vodě tak, aby se těkavé oleje dobře mísily s vodou. Takže jednoduše si vezmeme zarovnanou lžíci fenyklových semínek, které ve hmoždíři rozdrtíme (díky tomu z něj dostaneme výrazně více léčivého účinku), nasypeme do hrnečku, zalijeme vroucí vodou a necháme čtvrt hodinky louhovat. To je vše.

Na co je fenyklový čaj dobrý?

Existuje mnoho příznivců fenyklového čaje. A není divů, má opravdu hodně zdravotních účinků. Obsahuje různé antioxidanty a další sloučeniny, které jsou pro naše zdraví mimořádně přínosné. Mezi jeho přínosy patří zlepšení trávení, zlepšená imunita a oční zdraví.

Ve skutečnosti byly zdravotní vlastnosti fenyklového čaje tak oblíbené, že v zemích jako je Indie a Čína se používal i k léčbě kousnutí hadem a hmyzem. Ve starověkém Řecku používali olympijští sportovci fenykl, aby zlepšili svoji vytrvalost a prodloužili si život. Bohatý na vitamin A, B-komplex, C a D, aminokyseliny. Nyní už přicházíme do přínosů fenyklového čaje pro zdraví trošku podrobněji! Co tedy umí?

1. Předchází gastrointestinální problémy a zlepšuje trávení, na plynatost

Semena fenyklu jsou známy tím, že uvolňují svaly a stimulují tok žluči. To ve finále snižuje bolest – což může nakonec zlepšit trávení. Fenykl je jednou z těch bylin, která má vlastnosti zvyšující trávení.

Fenykl také vylučuje plyn z těla a zmírňuje nadýmání. Podporuje krevní oběh do zažívacího traktu, čímž zlepšuje celkový trávicí proces. Podle tradičních perských vědců je fenykl jednou z mála rostlinných sloučenin, které mohou pomoci zmírnit plynatost. A řada lékařských studií prokázala schopnost fenyklu zlepšit zdraví gastrointestinálního traktu. Protože je dobrým zdrojem vlákniny, udržuje zdravé střevo a tlusté střevo. Fenykl je také jedním z těch koření, které pomáhá zmírnit produkci plynů na bázi střev.

2. Pomáhá při hubnutí

Slyšeli jste, že fenyklový čaj je super na hubnutí? No, ano ano! To vše vychází ze schopnosti fenylu pomáhat při trávení. Zlepšené trávení umožňuje tělu lépe asimilovat živiny. Nakonec to pomáhá při hubnutí. Fenykl také pomáhá snižovat hladinu glukózy. Potlačuje také chuť k jídlu a pomáhá zbavit nadbytečných tekutin a odpadu z těla.

3. Pomáhá léčit respirační onemocnění

Egyptská studie uvádí, že fenykl se používá po staletí k léčení respiračních poruch. Tato bylina se také používá k léčbě kataru v horních dýchacích cestách. Fenykl také pomáhá uklidnit křeče v dýchacím systému. Čistí průdušky a udržuje na uzdě respirační onemocnění.

Fenykl je obecně dobrý pro plíce. Ve studii, kterou provedla Ontario Veterinary College, bylo zjištěno, že rostlinný kompozit obsahující fenykl zmírňuje příznaky dysfunkce dýchacích cest u koní. A podobné výsledky byly zjištěny u lidí. Další portugalská studie doporučuje fenykl pro léčbu respiračních onemocnění, jako je bronchitida a chronický kašel.

4. Podporuje zdraví srdce

Existuje spojení mezi zdravím jater a srdce, o které většina z nás neví. V játrech se vyrábí a rozkládá cholesterol. Zdravá játra účinněji snižují hladinu cholesterolu a reguluje ho. Fenykl podporuje funkci jater a nepřímo tak také podporuje zdraví srdce.

Fenykl je také vynikajícím zdrojem vlákniny. Vlákna zabraňují reabsorpci cholesterolu a chrání před srdečními chorobami. Fenykl, který je vynikajícím zdrojem draslíku, pomáhá kontrolovat krevní tlak a působí proti nežádoucím účinkům sodíku. Tím se zabrání hypertenzi a nakonec i srdečním chorobám.

5. Posiluje imunitní systém

Fenykl je vynikajícím zdrojem vitamínu C, který je silným antioxidantem, posiluje imunitní systém. Fenykl obsahuje také selen, který může stimulovat produkci T-buněk (T-buňky jsou aktivní účastníci imunitní odpovědi). Fenykl má také antimikrobiální vlastnosti, které dále pomáhají zvýšit imunitu.

6. Podporuje zdraví očí

Bylo zjištěno, že extrakty semen fenyklu jsou potenciálně užitečné při léčbě glaukomu. Můžete také použít fenyklový čaj jako oční tonikum – aplikujte přímo jako oční kapky.

Podle iránské studie jsou výtažky fenyklu pro zlepšení vidění velmi prospěšné. Vitamín C hraje totiž zásadní roli při ochraně očí. Vzhledem k tomu, že oči mají vyšší metabolickou rychlost, mají dodatečnou potřebu antioxidační ochrany.

Podle Oregonské státní univerzity mohou nižší hladiny vitamínu C v oční čočce zvyšovat riziko tvorby katarakty. Antioxidanty ve fenyklu chrání oči před účinky makulární degenerace. Existují určití jedinci, kteří si umyjí oči fenyklovým čajem při léčbě konjunktivitidy. Fenykl může být také použit k léčbě zánětu oka.

Sponzorováno

7. Zlepšuje hormonální rovnováhu

Fenykl je jednou z potravin obsahujících fytoestrogeny, které podle italské studie podporují hormonální rovnováhu. Podle jiné americké studie semena fenyklu prokázaly významnou schopnost léčit PCOS (syndrom polycystických vaječníků), což je hormonální porucha nejčastěji se vyskytující u žen v reprodukčním věku.

Obsah fytoestrogenu ve fenyklu je to, co činí bylinu ideální pro snížení příznaků spojených s hormonální nerovnováhou. Fenykl obsahuje také fytohormony, které pomáhají regulovat vlastní hormony těla a zabraňují případné nerovnováze. Progesteron je nejdůležitější hormon, pokud jde o vyvažování štítné žlázy a žlázového systému. A fenykl obsahuje progestogenní látky, které v tomto ohledu pomáhají.

8. Pomáhá zmírnit artritidu

V jedné studii bylo zjištěno, že některá zánětlivá onemocnění velmi dobře reagují na fenykl. Tato bylina také zvyšuje aktivitu antioxidantu nazvaného superoxid dismutáza, který přispívá ke snížení úrovně zánětu. Podle jedné indické studie je fenykl jednou z bylin, která je značně používána k léčbě symptomů artritidy. V jiné studii fenykl vykazoval vynikající osteoprotektivní vlastnosti.

9. Pomáhá vyrovnávat se s menstruačními problémy

Některé studie naznačují účinnost fenyklu při léčbě bolestivých menstruačních křečí.

V íránské studii z roku 2002 dívky středních škol, které trpí menstruační bolestí, zaznamenaly významné zlepšení stavu poté, když braly extrakt fenyklu. V jiné placebem kontrolované studii se zjistilo, že fenykl významně snižuje menstruační bolest. Příjem fenyklu může zmírnit menstruační příznaky, jako je nevolnost a slabost.

Menstruační bolest je podle některých studií pravděpodobně způsobena nadměrnou kontrakcí svalů dělohy. U fenyklu bylo zjištěno, že uvolňuje tyto svaly, čímž vlastně léčí tyto příznaky.

10. Zdraví dásní

Fenykl, který je výborným antimikrobiálním činidlem, pomáhá při léčbě zánětu dásní.

11. Fenyklový čaj pro malé děti

Podle lékařského centra Univerzity v Marylandu může fenyklový čaj pomáhat při snižování symptomů koliky. Je to proto, že bylinka uklidňuje gastrointestinální trakt. Fenykl může mít relaxační účinek na střevo dítěte. Nicméně podle studií se tato rostlina nedoporučuje pro kojence do 4 měsíců věku.

Podle italské studie fenyklové infuze pomáhají předcházet plynatosti a kolikovým křečím u dětí.

Poraďte se s lékařem dříve, než začnete používat fenyklový čaj u novorozence.

12. Pomáhá zabíjet parazity v těle

Fenykl je považován za botanického bojovníka proti parazitům – může být použit k odstranění parazitů v našem těle. Fenyklový čaj má laxativní vlastnosti, které podporují střevní pohyb a pomáhá vyplavit parazity z vašeho systému. Semena fenyklu působí na parazity téměř jako sedativa.

13. Pomáhá při cukrovce

V indické studii byl fenykl jednou z 10 potravin, u kterých bylo zjištěno, že mají vlastnosti, které snižují komplikace při diabetu. V další publikované studii 250 miligramů fenyklu výrazně snížilo hladinu glukózy v krvi u potkanů, kteří byli testováni, což naznačuje podobné možnosti u lidí.

Fenykl, který je dobrým zdrojem vitamínu C, může dále pomoci diabetikům. Vysoký příjem tohoto vitaminu může snížit hladinu cukru v krvi u lidí trpících cukrovkou 2. typu.

Jeden z léků podávaných lidem, kteří mají vysokou hladinu cukru v krvi, je Gluconorm-5 a jednou z jeho složek je právě fenykl. Fenykl, stejně jako jiná neškrobová zelenina, má nízký glykemický index. To činí bylinku příznivější pro kontrolu hladiny glukózy v krvi a prospěšnou potravinu v diabetické stravě. Jak rostlina, tak i její semena obsahují určité chemikálie, které mohou působit proti cukrovce.

14. Pomáhá předcházet rakovině

Podle americké studie by rostlinné doplňky s fenyklem jako jednou ze složek měly mít potenciál chránit před rakovinou prostaty. Fenyklový čaj je vícesložková směs obsahující různé antioxidanty, které chrání proti rakovině.

Fenykl obsahuje četné bioaktivní sloučeniny, včetně kvercetinu, které prokázaly protinádorovou aktivitu. Fenykl má také vynikající protizánětlivé vlastnosti, které mohou být připisovány fytonutrientu nazývanému anetol. Tato sloučenina, kromě zabránění zánětu, také zabraňuje přeměně běžných buněk na rakovinné. Jeho bohatost na vlákninu a vitamín C činí fenykl důležitou potravinou při léčbě rakoviny. Podle zprávy publikované Státní univerzitou v Tennessee bylo zjištěno, že fenykl inhibuje růst buněk rakoviny plic a buněčných linií rakoviny tlustého střeva. Fenykl také omezuje aktivitu bílkoviny nazývané NF kappa B, která je zodpovědná za početné zánětlivé onemocnění včetně rakoviny.

Zdá se, že fenykl má pozoruhodný protirakovinový potenciál proti rakovině prsu a jater. Antioxidanty ve fenylu, spolu s vlákninou, pomáhají očistit tlusté střevo a může tak zabránit kolorektálnímu karcinomu.

15. Pomáhá léčit akné

Fenykl obsahuje určité esenciální oleje, jako je anetol, myrcén a limonen – které všechny vykazují protizánětlivé vlastnosti s potenciálem v léčbě kožních stavů, jako je akné. Fenykl také pomáhá vyplavit přebytečný maz z kůže, který také může přispívat k akné.

To jsou přínosy fenyklového čaje (o obecně fenyklu).

A co dávkování? Kolik fenyklu můžete za den?

Sponzorováno

V ideálním případě můžete použít 5 až 7 gramů semen fenyklu v čaji za den. Dávka 500 mg / kg může vést k nežádoucím účinkům, jako je třeba ztráta chuti k jídlu.

Co si dále o fenyklu přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva