Sponzorováno

Antioxidanty na pleť a pokožku – jaké a jak použít? 4.79/5 (14)

Antioxidanty na pleťAntioxidanty jsou široce používané látky ve volně prodejných produktech péče o pleť a kosmetických přípravcích. Používají se lokálně ke zlepšení mnoha kosmetických kožních problémů a je jim připisováno, že mají vlastnosti proti stárnutí a chrání pokožku.

Zjistěte, co nám věda říká o antioxidantech a zdraví pokožky a jak můžete získat maximální hodnotu při výběru antioxidačního produktu péče o pleť.

Začněme pěkně zlehka – co jsou to ty antioxidanty?

Termín antioxidant je módní slovo používané v celém odvětví zdraví a krásy. Mnoho lidí však nemá zcela jasno v tom, co antioxidanty vlastně jsou a proč jsou tak prospěšné pro vaše zdraví.

Antioxidanty jsou skupinou přirozeně se vyskytujících sloučenin, které chrání vaše buňky před poškozením. Vaše tělo si vytváří některé antioxidanty samo, ale drtivou většinu antioxidantů musíte získat z potravin, které jíte, nebo z doplňků stravy. I když existují určité náznaky, že antioxidační doplňky nejsou tak účinné jako přijímání antioxidantů prostřednictvím stravy. Antioxidanty jsou obzvláště bohatě zastoupeny v čerstvém ovoci a zelenině. To i proto jsou ovoce a zelenina hodně důležité pro zdraví celého těla, nejen pokožky.

Antioxidanty a volné radikály – jaký je mezi nimi vztah?

Chcete-li plně porozumět antioxidantům, musíte také porozumět volným radikálům. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, kterým chybí elektron. Tyto nestabilní molekuly jsou vytvářeny normálními tělesnými procesy, jako je trávení. Vznikají také, když jste vystaveni nadměrně slunci, znečištění, záření, cigaretovému kouři a dalším.

Podle teorie volných radikálů z hlediska stárnutí jsou volné radikály zodpovědné za vytvoření zánětu a předčasné stárnutí vašeho těla, včetně stárnutí pokožky. Tyto nestabilní molekuly obcházejí a kradou elektron jiným molekulám a poškozují přitom zdravé buňky.

Antioxidanty jsou protipóly volných radikálů. Čistí volné radikály darováním elektronu. Tím se v podstatě deaktivuje volný radikál a zabrání se poškození buněk. Antioxidanty poskytují ochranný účinek proti stárnutí a nemocem.

Volné radikály mají špatnou pověst, ale nejsou úplně špatné. Volné radikály například využívá imunitní systém k boji proti bakteriím. Jsou tedy důležité pro fungování vašeho těla.

Problém ale nastává, když je volných radikálů v porovnání s antioxidanty příliš mnoho. Bez dostatečného množství antioxidantů, které udrží přebytečné volné radikály pod kontrolou, mohou poškozovat buňky. A to nechceme.

Výhody antioxidantů při péči o pleť

Antioxidanty jsou tedy bohatě zastoupeny zejména (nejen) v čerstvé, zdravé zelenině a ovoci. Existuje mnoho výzkumů, které potvrzují, že konzumace stravy bohaté na antioxidanty může pomoci odvrátit stárnutí pleti a udržet si zdraví déle.

Mnoho produktů péče o pleť obsahuje antioxidanty ve svých formulích, aby doručily výhody antioxidantů přímo do pokožky. Jak účinné jsou lokálně aplikované antioxidanty, je stále trochu nejasné. V současné době se provádí podrobnější výzkum, ale zatím se zdá, že lokálně nanesené antioxidanty mohou přinést řadu výhod.

Ochrana před poškozením pleti UV zářením

Poškození plti sluncem je hodně negativním faktorem při stárnutí pokožky. Dle studií antioxidanty mohou pomoci poskytnout ochranný účinek proti poškození UV zářením při použití spolu s opalovacím krémem.

Zklidnění zánětu

Volné radikály ze své podstaty vytvářejí zánět. Antioxidanty mohou pomoci snížit zánět a mohou mít uklidňující účinek na pokožku.

Zpomalení předčasného stárnutí

Lokálně antioxidanty mohou způsobit, že pokožka vypadá mladistvěji a chrání před vnějším stárnutím (například předčasným stárnutím způsobeným vnějšími faktory, jako je chronické vystavení slunci, kouření, znečištění a další). Nezdá se však, že by antioxidanty zpomalovaly vlastní (chronologické) stárnutí.

Nevýhody a problémy antioxidantů na pleť

Největší nevýhodou používání antioxidantů v produktech péče o pleť je, že neexistuje žádná záruka, že produkt je schopen poskytnout jakýkoli typ výsledků.

Problém je dvojí. Za prvé, to, co funguje v laboratoři, se nemusí nutně převést do skutečného světa. Zatímco mnoho studií může prokázat, že některé složky péče o pleť mají antioxidační vlastnosti, není jasné, kolik z nich bude skutečně dostupné a prospěšné pro vaši pokožku. Hodně záleží na složení samotného produktu. Antioxidanty musí být absorbovány kůží, aby mohly dělat něco dobrého. Jak dobře se vstřebávají, závisí do značné míry na tom, jak je přípravek péče o pleť formulován.

Druhým problémem je, že samotné antioxidanty jsou dost křehké. Mohou se snadno inaktivovat, a proto jsou ve vašem produktu péče o pleť nepoužitelné. Antioxidanty se snadno rozkládají, když jsou vystaveny světlu, vzduchu a teplotním výkyvům.

Něco, co se v současné době studuje, je, jak formulovat produkty, aby co nejlépe dodávaly pokožce ty nejúčinnější antioxidanty.

Které antioxidanty jsou v péči o pleť nejúčinnější?

Antioxidanty nejsou jen jedna složka, takže v seznamu složek vašeho produktu péče o pleť slovo antioxidant neuvidíte. Antioxidanty místo toho odkazují spíše na širokou skupinu složek, které fungují stejným způsobem: bojují proti poškození volnými radikály.

Níže uvedené složky jsou některé z dobře prozkoumaných antioxidantů používaných v péči o pleť:

Vitamin C

Jedná se vlastně o jeden z nejpoužívanějších a dobře prozkoumaných antioxidantů péče o pleť. Můžete ji také najít uvedenou jako kyselina L-askorbová nebo ester-C. Vitamin C pomáhá stimulovat produkci kolagenu a je nejlepším antioxidantem pro vyblednutí tmavých skvrn na pokožce. Je však notoricky nestabilní, což lze poněkud zmírnit použitím tmavého obalu, nejlépe s uzávěrem proti proniknutí vzduchu.

Sponzorováno

Vitamín C ničí světlo, vystavení vzduchu a vysokým teplotám.

Vitamin E

Kromě toho, že vitamín E je antioxidant, vitamin E také pomáhá urychlit hojení a je zvlhčující.

Kyselina ferulová

Místně aplikovaná kyselina ferulová může chránit před poškozením sluncem. Je nejúčinnější, když se používá spolu s místními vitamíny C a E.

Retinol

Retinol je forma vitamínu A a je pravděpodobně nejúčinnější volně prodejnou složkou pro redukci jemných linek a vrásek. Retinol také urychluje buněčnou výměnu a vyhlazuje pokožku.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 je jedním z antioxidantů, které si vaše tělo vyrábí. Přirozeně se vyskytuje v kůži, ale s přibývajícím věkem ubývá. Koenzym Q10 může zlepšit elasticitu a texturu pokožky.

Rostlinné extrakty (fytoextrakty)

Existuje nepřeberné množství rostlinných extraktů používaných v produktech péče o pleť pro jejich antioxidační vlastnosti. Mezi nejčastější patří zelený čaj nebo bílý čaj, káva, měsíček a rozmarýn, ale je jich mnohem více. Rostlinné výtažky jsou neuvěřitelně běžné složky péče o pleť a často se začleňují do směsí.

Niacinamid (niacin)

Také známý jako vitamín B3, niacinamid zlepšuje tón a texturu pleti a pomáhá vyblednout tmavé skvrny. Přečtěte si celý článek o Niacinamidu.

Resveratrol

Sloučenina obsažená v hroznech, bobulích, červeném víně a čaji, resveratrol je dobrý pro UV ochranu a je protizánětlivý. Může také posílit kolagen a elastin.

Kurkumin

Relativní nováček ve volně prodejných produktech péče o pleť, kurkumin je polyfenol, který se nachází v koření kurkuma. Má se za to, že poskytuje protizánětlivé a rozjasňující vlastnosti pokožky, aniž by ji zabarvil (kurkuma je známá svou výraznou žlutou barvou).

Polyfenoly

Existují tisíce druhů polyfenolů (jeden je již zmíněný resveratrol), které se nacházejí v ovoci, zelenině, zeleném nebo černém čaji (nazývané také flavonoidy) a dalších rostlinných látkách. Tyto sloučeniny mají protizánětlivé, imunomodulační a antioxidační vlastnosti, aby zabránily fotopoškození kůže způsobenému UV zářením. Studie ukazují, že konzumace a lokální používání ingrediencí bohatých na polyfenoly pomáhá zlepšit přirozenou obranu naší pokožky proti oxidativnímu stresu, předchází známkám stárnutí a opravuje poškození DNA.

Jak dobře vybrat produkt pro péči o pleť s antioxidanty?

O antioxidační produkty péče o pleť dnes na trhu není vůbec nouze. Ve skutečnosti váš současný režim péče o pleť pravděpodobně obsahuje alespoň jeden produkt s antioxidačními přísadami – jsou tak běžné a oblíbené.

Takže máte na výběr – možná tolik, že je to ohromující. Zde je několik tipů, které vám pomohou vybrat produkt.

  • Jaký je váš cíl? Proč antioxidanty chcete? Nejlepší je začít s myšlenkou na konec. Chcete pomoci s vyblednutím tmavých skvrn na pleti, minimalizovat jemné linky nebo chránit před poškozením sluncem? Hledejte podle požadovaného cíle.
  • Hledejte produkt, který obsahuje více antioxidantů. Studie naznačují, že produkty péče o pleť obsahující několik různých antioxidačních složek nabízí vyšší antioxidační aktivitu, a proto jsou účinnější.
  • Experimentujte s různými produkty, dokud nenajdete ten, který vám vyhovuje. Název značky není tak důležitý jako to, jak produkt působí na kůži. Pokud se vám líbí, jak to vypadá, je pravděpodobnější, že jej budete používat pravidelně. A protože antioxidační produkty fungují pouze při dlouhodobém používání, budete je muset používat důsledně, abyste dosáhli dobrých výsledků.
  • Mrkněte i na další složky produktu. Antioxidanty nejsou jedinými složkami, které prospívají pleti. Existuje mnoho dalších složek péče o pleť proti stárnutí, které byste měli hledat ve svých volně prodejných produktech péče o pleť, které mohou zlepšit vzhled a pocit pokožky. Kyselina hyaluronová je úžasná pro hydrataci suché pokožky. Kyselina glykolová, kyselina mléčná a kyselina mandlová všechny rozjasňují pleť a bojují proti stárnutí. Podívejte se na produkt jako celek a zjistěte, zda odpovídá tomu, co vaše pleť potřebuje.
  • Potřebujete poradit? Zeptejte se profíka. Pokud se stále cítíte ohromeni, můžete požádat dermatologa nebo estetika v okolí o několik návrhů produktů. (Upozorňujeme však, že někteří estetici mohou navrhovat pouze produkty prodávané v jejich vlastních salonech.)

Sponzorováno

A co vy a antioxidanty? Hledáte je v produktech pro péči o pleť.

A dále si o antioxidantech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva