Sponzorováno

Esenciální olej Yuzu (Citrus junos L.) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.82/5 (11)

Pravlastí yuzu je Korea nebo Tibet, ale své stálé místo má především v japonské kuchyni, říká se mu někdy také japonský citron.

Pravlastí yuzu je Korea nebo Tibet, ale své stálé místo má především v japonské kuchyni, říká se mu někdy také japonský citron.

Popis esenciálního oleje Yuzu

Yuzu (Citrus junos L.) je hybridní citrus, kříženec mandarinky čínské a limetky, konzumovaný hlavně v Japonsku a v asijských zemích. Patří jako ostatní citrusy do čeledi Rutaceae (routovité). Jako všechny rostliny z této čeledi jsou to malé stálezelené stromy s bílými voňavými květy.

Esenciální olej se získává parovodní destilací nebo lisováním, jako u všech dalších citrusů. Ovoce není příliš šťavnaté. Na rozdíl od dalších citrusových esenciálních olejů se získává tento esenciální olej pouze destilací, nikoli lisováním.

Stejně jako jiné citrusy se používá hlavně v aromapsychologii a kosmetice. V kosmetických produktech zajišťuje kromě vonného efektu také prokrvení pokožky, snižuje projevy maštění pleti i vlasů. Používá se třeba při celulitidě. Napomáhá celkové relaxaci, má čistící efekt. Podporuje dobré trávení, funguje jako celkové tonikum. Je ideální při poruchách spánku.

Lze využít k čištění vzduchu a podpoře přirozené imunity dětí i dospělých. Používá se buď kožní cestou nebo jako součást difúzních směsí.

Botanický název: Citrus junos L.
Čeleď: Rutaceae (routovité)
Destilovaná část rostliny: Kůra
Země původu: Japonsko a další asijské země.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Sponzorováno

Obsah účinných látek v esenciálním oleji Yuzu

Monoterpeny: limonen (80%), myrcen (2%), gamma-terpinen (9%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Yuzu

 • ❤️ Uklidňující a zklidňující,
 • ❤️ uvolňující,
 • ❤️ zažívací tonikum,
 • ❤️ antiseptický.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Bezbarvá až jemně žlutá průhledná kapalina.
Aroma: Kyselá, citrusová, jiskřivá, hluboká, jemná vůně.

Účinky esenciálního oleje Yuzu

Esenciální olej Yuzu je vhodný při:

 • mentálním vyhoření
 • do domácí kosmetiky
 • jako tonikum nervového systému
 • při úzkostech a neklidu
 • při poruchách spánku
 • při celkovém emočním nepohodlí
 • při celulitidě
 • při mastné pleti a vlasech

Kontraindikace

Esenciální olej Yuzu by neměli používat lidé s alergiemi na citrusy. Před použitím nezapomeňte provést alergický test v ohybu lokte. Tento esenciální olej se má používat krátkodobě a v nízké dávce.

Sponzorováno

Nepoužívat do třetího měsíce těhotenství a u dětí do tří let věku. Při difuzi v aromalampě nebo difuzéru dodržujte u dospělého maximální dobu difuzování dvakrát 30 minut denně, u dětí dvakrát 15 minut denně. Podle velikosti místnosti nakapejte 2-5 kapek.

Dále si o esenciálních olejích přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva