Sponzorováno

Antioxidanty snižují riziko druhého srdečního záchvatu či mrtvice 4.67/5 (6)

Lékaři již dlouhou dobu ví, že v měsících po infarktu nebo mrtvici mají pacienti největší pravděpodobnost dalšího záchvatu nebo mrtvice. Tento článek vysvětluje, co se děje uvnitř krevních cév, a proč riziko roste – a navrhuje nový způsob léčby.

Infarkty u myší způsobily, že zánětlivé buňky a destičky se snadněji připevňují k vnitřnímu obložení tepen v celém těle – a zejména tam, kde už plak byl. Výsledkem toho je, že tyto lepivé buňky a destičky způsobily, že se plak stane nestabilní a přispívala ke vzniku krevních sraženin, které vedou jen k dalšímu srdečnímu infarktu nebo mrtvici.

Studie však zmiňuje novou léčbu u myší, u kterých došlo k infarktu nebo mrtvici. Je jí silná antioxidační výplňová plaketa s apocyninem – ta snížila riziko na úroveň před záchvatem.

„Věděli jsme, že novější formy antioxidantů, jako je apocynin, mohou snížit riziko druhého srdečního záchvatu nebo mrtvice. To nám dává nový druh léčby a může to pomoci jednoho dne snížit počet srdečních záchvatů a mrtvice u pacientů,“ uvedl Jonathan R. Lindner, profesor kardiovaskulární medicíny na Lékařské fakultě OHSU.

Sponzorováno

Apocynin, také známý jako acetovanillon, je přirozená organická sloučenina strukturně příbuzná s vanilinem. Byla izolována z různých rostlinných zdrojů a je zkoumána pro různé farmakologické vlastnosti.

TIP: Antioxidanty na pleť a pokožku – jaké a jak použít?

Vědci objevili lepivé buňky a krevní destičky pomocí jedinečných forem ultrazvukového zobrazování, které vyvinuli pro zobrazení molekul na výstelce cév.

Tento výzkum by mohl pomoci vysvětlit, proč nedávná studie o protizánětlivé trombóze, známá také jako klinická studie CANTOS, zjistila, že protizánětlivé léky již schválené pro léčbu juvenilní artritidy také snížily riziko druhého srdečního záchvatu u účastníků studie až o 15 procent.

Sponzorováno

Studie byla podpořena Národními institucemi zdravotnictví a Švýcarskou národní vědeckou nadací.

Co si dále o mrtvici přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva