Sponzorováno

Zdravá káva – 6 způsobů, jak obohatit vaši kávu o vitamíny a antioxidanty 4.8/5 (25)

Co takhle si dát kávu s kurkumou? Jasně, proč ne.

Co takhle si dát kávu s kurkumou? Jasně, proč ne.

Jste si tak nějak vědomi toho, že nesníte každý den moc kousků ovoce a zeleniny? Pravidelně zapomínáte na užívání vitamínů? Ruku na srdce, my také. Ale existuje něco, na co fakt nikdy nezapomínáme? Náš denní šálek kávy. Ve skutečnosti den mnoha lidí nezačne, dokud si ranní kávu nedají. A toho se dá parádně využít.

Tyto dvě činnosti, konzumace vitamínů a pití kávy, můžete spojit. Že to nejde? Ale jde! Přidejte zdravou dávku vitamínů, antioxidantů a výživných látek do kávy. Ano, čtete správně. Vyzkoušejte některý z našich 6 receptů a připravte se speciální kávu s vitamíny. Výhody jsou zřejmé – od nárůstu nálady a energie, přes ochranu vašeho srdce, až k posílení vašeho sexuálního života.

Stále nevěříte? Tak čtěte dále.

Přidejte do káva skořici pro zdraví srdce

Pokud přidáte do ranního šálku kávy skořici, dostanete do sebe hned silnou (a chutnou) dávku antioxidantů. Skořice je používána jak jako koření, tak i jako léčebná látka po tisíce let. Toto moc dobré a krásně voňavé koření je doslova nabité ochrannými látkami. A má jednu z nejvyšších antioxidačních aktivit mezi kořením.

Náš tip: Zkuste tuto výbornou a kvalitní kávu

Podle studie na myších může skořice působit jako ochránce vašeho srdce a mozku. Studie na lidských buňkách naznačuje, že může také snížit riziko rakoviny a může také posílit imunitní systém.

Jak podávat? Jednoduše rozmíchejte lžičku skořice ve vaší kávě.

NÁŠ TIP: Ideálně používejte cejlonskou skořici, známou také jako „pravá“ skořice. Ačkoli je tuto odrůdu trochu těžší najít a je také trochu dražší, je mnohem vyšší kvality než jiné druhy.

Udělejte si kávu trošku pikantní – zkuste zázvor

Zázvor jako takový má úžasné množství pozitivních účinků na naše zdraví. A jaký je jeden z nejjednodušších způsobů, jak ho užívat? Hádáte správně. Buď do čaje, nebo kávy.

Zázvor je po staletí běžnou léčbou proti nevolnosti. Obsahuje silné antioxidační a protizánětlivé sloučeniny. Zázvor může také snižovat svalovou bolest, snižovat hladinu cholesterolu a pomáhá při trávení. Přímo magická kombinace.

Podávejte takto: Zázvor přidejte přímo do kávy (až 1 polévková lžička na šálek).

cKáva a houby

Káva a … houby? OK, než začnete zavírat tohle okno s poznámkou „tak oni se už úplně zbláznili“, vyslechněte nás. Houby mají antivirové, protizánětlivé a imunitní vlastnosti. Jsou nabité antioxidanty, houby mají protirakovinné účinky a jiné studie na myších naznačují, že houby mohou zabránit onemocnění jater. Mohou také pomoci trávení kvůli silným prebiotikům.

Jasně, na první poslech to zní dost nevábně, možná dokonce obrátíte oči v sloup, ale houbová káva fakt existuje. A co víc! Pití houbové kávy je přínosné pro vaše tělo. Ne všechny houbové kávy mají stejné účinky. Hledáte více energie? Vyzkoušejte houby Cordyceps. Pro pomoc při stresu a spánku sáhněte po houbě Reishi.

Jak používat? Můžete si zakoupit vlastní houbové prášky a přidávat je do kafe. Nebo také můžete koupit už zabalenou houbovou kávu.

Sponzorováno

Pomozte trávení dávkou kurkumy

Pokud se zajímáte o kávu nebo jídlo obecně (například čtete různé food blogy), patrně nejste překvapeni z názvu kurkuma latte. Zemité, zlaté koření je z ostatně doporučováno z dobrého důvodu. Mnoho z jejich léčivých přínosů pochází z látky kurkumin, která má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tato „antioxidační elektrárna“ podporuje detoxikaci jater, pomáhá při trávení a může dokonce pomoci při léčbě deprese.

Jak podáváme? Zamíchejte lžičku kurkumy do kokosového oleje a pak rozpusťte v kávě.

NÁŠ TIP: Chcete-li zvýšit zdravotní přínosy kurkumy, smíchejte ji s trochou černého pepře. Pepř zlepšuje biologickou dostupnost kurkumy a činí koření účinnější v menších dávkách.

Vyvažte hladinu hormonů s maca

Možná jste už viděli maca prášek, který vyrobený z rostliny kořenů maca, i ve vašem místním obchodě se zdravými doplňky. Kořen Maca byl tradičně používán ke zvýšení plodnosti a bylo prokázáno, že ve studii na potkanech vyvažoval hladiny hormonů v jejich těle.

Nemluvě o tom, že je velmi výživný. Maca obsahuje více než 20 aminokyselin (včetně osmi esenciálních aminokyselin), 20 volných mastných kyselin a má vysoký obsah bílkovin a vitaminu C.

Jak podáváme? Pro optimální zdravotní přínos je doporučeno 1 až 2 lžičky prášku za den. Přidejte lžičku ráno do svého kafe.

NÁŠ TIP: Chcete-li prodloužit životnost prášku maca, uložte jej do chladničky.

Obohaťte svůj šálek kávy antidepresivním kakaem

Kombinace hořké čokolády a kávy se zdá jako nebeská píseň, no ne? A když k tomu přidáte zdravotní přínosy surového kakaového prášku, je to ještě lepší. Tato superfood je jedním z nejsilnějších antioxidantů a nejvyšší rostlinný zdroj železa. Je také dobré pro vaše srdce.

Protizánětlivé kakao snižuje krevní tlak, zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol a snižuje LDL (špatný) cholesterol. Jeho kognitivní přínosy, zlepšují náladu a má i antidepresivní vlastnosti – to dělá kakao skvělé i pro mozek. A řekli jsme už, že chuťově je naprosto vynikající?

Jak podáváme? Smíchejte 1 polévkovou lžíci surového kakaa do šálku kávy pro zvýšení obsahu vlákniny, antioxidantů a hořčíku.

NÁŠ TIP: Ideálně používejte organické surové kakao, abyste získali co nejvíce zdravotních výhod.

Vzhledem k tomu, že většina lidí je vyzývána k tomu, aby omezily spotřebu kávy, má smysl maximálně využít každého šálku. Proč nezměnit tento ranní nápoj? Zkuste to a dejte nám vědět v komentářích.

A co dál?

Fantazii se fakt mezi nekladou. Cokoliv je zdravé a máte to rádi, to můžete do kávy dát. Oblíbený je třeba kokosový olej, který je plný zdravých tuků, konkrétně triglyceridů středního řetězce (MCT). Tyto MCT byly spojeny se zlepšením tělesné hmotnosti hned v několika vědeckých studiích.

Pokud jde o zdraví mozku, kokosový olej může být také velmi prospěšný. Některé studie zkoumaly potenciální souvislosti mezi snížením Alzheimerovy choroby a každodenním požitím kokosového oleje. Mnoho lidí opravdu miluje chuť kokosového oleje v kávě. Zaměřte se určitě na kvalitní kokosový olej, žádná šméčka!

Sponzorováno

A co si dáváte do kávy vy? Budeme moc rádi za komentáře.

A co si ještě o kávě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva