Nejčastější esenciální oleje, které dráždí kůži 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Nejčastější esenciální oleje, které dráždí kůžiEsenciální oleje mají mnohé benefity, ale je potřeba mluvit také o jejich možných nežádoucích účincích. Asi nejčastějším problémem, s kterým se při jejich používání můžete setkat je to, že specifické druhy mohou poměrně výrazně podráždit kůži.

Kožní toxicita esenciálních olejů

Jakýkoli neředěný nebo málo zředěný esenciální olej může způsobit kožní podráždění. Při dermatologickém používání je potřeba dávat pozor obzvlášť u velmi citlivých jedinců. I když se mnohdy můžete dočíst, že bez ředění lze používat například esenciální olej levandule lékařská nebo tea tree, je opravdu lepší je aplikovat smíchané s nosným olejem, abyste předešli nechtěné kožní reakci.

Dermokaustické esenciální oleje obsahují fenoly, terpeny a terpenické alkoholy. Jejich doporučené dávkování pro kosmetické nebo masážní použití je lepší konzultovat se školeným aromaterapeutem. Dermální toxicita se může objevit také u esenciálních olejů, které nebyly správně skladovány a proběhla u nich oxidace. K oxidaci jsou náchylnější ty, které jsou bohaté na limonen, pinen a další monoterpreny. Určitě nepoužívejte esenciální oleje po expiraci a hlídejte si konec trvanlivosti. Zoxidované esenciální oleje nemusíte poznat po čichu ani podle zbarvení.

Na které esenciální oleje dát pozor?

Je poměrně velké množství esenciálních olejů, které jsou schopny působit dermokausticky. Tyto esenciální oleje není dobré používat na sliznice. Aplikují se hlavně lokálně. Jsou to takové, které obsahují aromatické molekuly karvakrol (fenol), thymol (fenol), cinnamaldehyd (aromatický aldehyd).

Mezi esenciální oleje, které mohou být při nesprávném ředění nebo dlouhodobém používání dermokaustické patří ajowan, bazalka, bergamot, skořice cassia i skořice cejlonská, kardamom, cist, citron, hřebíček, cypřiše, estragon, galbanum, jalovec, zázvor, lemongrass, meduňka, muškátový oříšek plod i květ, myrta citronová, myrta zelená, oregano, grapefruit, černý pepř, douglaska, borovice lesní, rozmarýn cineol, jedle balzámová, saturejka horská, tymián saroteoides, tymián thymol, verbena, vavřín kubébový (litsea cubeba).

Sponzorováno

Které esenciální oleje mohou vyvolat kožní alergickou reakci?

Většina esenciálních olejů obsahuje aromatické molekuly, které mohou způsobit alergickou reakci u zdravotně křehkých osob nebo těch, kteří mají citlivou pokožku. Mezi známé alergeny v esenciálních olejích patří limonen, linalool, geraniol, citral atd. Lidé se sklony k alergiím na určitou rostlinnou čeleď musí dávat pozor na všechny esenciální oleje z ní pocházející. Obecně se doporučuje test na možnou alergickou reakci 48 hodin před samotným použitím esenciálního oleje v záhybu lokte.

Kapku esenciálního oleje zřeďte v nosném oleji a aplikujte na loketní jamku. Alergická reakce se nemusí projevit hned, ale třeba při dlouhodobém soustavném používání některých druhů esenciálních olejů. Proto je u nich doporučené, aby se po osmi dnech jejich používání udělala přestávka.

Alergickou reakci mohou vyvolat tyto esenciální oleje: kopr, andělika lékařská, bergamot (i bez begraptenu), kajeput, skořice cejlonská (list i kůra), skořice čínská cassia, citron, hřebíček, koriandr, geránium, vavřín, lemongrass, mandarinka zelená, meduňka, myrta citronová, sladký pomeranč, oregáno, palmarosa, grep, verbena, vavřín kubébový (litsea cubeba).

Jak bezpečně používat tyto esenciální oleje?

Chcete-li používat esenciální oleje, které mají potenciál podráždit pokožku, musíte dávat pozor na jejich ředění. Typicky můžete použít kávovou lžičku nosného oleje (5ml) na jednu kapku zahřívacího esenciálního oleje, směs je před aplikací nutné dobře promíchat. Esenciální oleje, které mohou způsobit kožní podráždění by se neměly používat více než osm dní vkuse a ve vysokých dávkách, protože většina z nich má také přidružení, velmi důležité kontraindikace (fungují jako fytoestrogeny nebo mohou ve vysokých dávkách vykazovat toxický potenciál).

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje na pokožku?

Dále si přečtěte o esenciálních olejích

Zdroje článku & studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva