Obsah článku
Popis esenciálního oleje z levandule lékařské (Lavandula officinalis)
Levandule lékařská má domov v evropském Středomoří. Rozšířila se ale do celého světa. Je to stálezelená bylina s kopinatými listy, kvete fialově. Její květy a šedavě zelené listy jsou velmi silně vonící. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Esenciální olej se získává parovodní destilací z květů. Odborníci na jeho výrobu jsou Francouzi, ale určitá část produkce pochází také z Řecka nebo Itálie. Na vydestilování 600 ml esenciálního oleje je potřeba 100kg rostlinného materiálu.
Její název pochází z latinského lavare, mýt. Je symbolem čistoty. Používá se nejen v tradičním léčitelství a kosmetice, ale také jako součást potravinářské produkce. Do zmrzlin, likérů nebo pečiva. Římani levandulí desinfikovali vodu v lázních. Tradičně se v mnoha kulturách používá hlavně jako spací bylina, napomáhá uklidnit a eliminuje výskyt nočních můr. Funguje proti různým škůdcům a tiší bolesti hlavy. S aromaterapeutickým využitím levandule jako analgetika a prostředku pro hojení ran je spojené jméno Dr. René-Maurice Gattefossé. Ten je brán spolu s Jeanem Valnetem jako otec vědecké aromaterapie. Gatefossé po výbuchu v laboratoři použil po zmírnění popálenin, které utrpěl esenciální olej z levandule.
V kosmetice a parfemářství funguje jako vonná složka, ale také se přidává do výrobků pro problematickou nebo aknózní pleť. Eliminuje výskyt zánětlivých ložisek. Je součástí Eau de Cologne, kosmetického symbolu svěžesti a čistoty, který je oblíbenou součástí koupelnových polic dodnes. Ve vlasové kosmetice snižuje výskyt lupů, prokrvuje vlasovou pokožku, stimuluje růst nových vlasů a brání vypadávání. Využívá se také pro regulaci výskytu vší. Může zastavit krvácení při holení.
Snižuje bolestivost pohybového aparátu a svalů, čistí průchodnost dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání. Působí potopudně a močopudně, reguluje otoky. Je tonikem trávicího systému, podporuje dobré zažívání, vylučování žluči a žaludečních šťáv, eliminuje zánětlivé reakce v těle hlavně v urogenitální oblasti a křečové stavy. Stimuluje krevní oběh.
V aromapsychologii se esenciální olej levandule lékařská používá pro eliminaci stresových situací, napětí, strachů a nespavosti nervového původu. Stimuluje kognitivní funkce, mírní migrény, snižuje projevy šoku a traumatických zážitků. Harmonizuje mysl a dodává pocit klidu a uvolnění. Navozuje pocit stability.
Botanický název: Lavandula officinalis
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Květy
Země původu: Středomořské státy
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace
Obsah účinných látek v esenciálním oleji z levandule lékařské
Terpenické estery: linalyl-acetát (25-45%), lavandulyl-acetát, monoterpenoly: linalool (20 až 40%), a-terpineol, terpinen-4-ol. Další složky v malém množství: limonen, 1,8 cineol, kafr oktanon, β-karyofylen.
Sponzorováno
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z levandule lékařské (Lavandula officinalis)
Působí jako:
- analgetikum,
- tonikum nervového systému,
- je vhodný pro snížení kožních zánětů a akné.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, bezbarvá až světle žlutá kapalina.
Aroma: Její vůně je sladce-květinově-bylinná, jemná balzámová, éterická svěží, čistá.
Účinky esenciálního oleje z levandule lékařské
Tento éterický olej je vhodný při:
- úzkosti
- neklidu a nervozitě
- bolesti svalů
- menstruačních křečích
- psychickém napětí
- svalových křečích
- bolestech pohybového aparátu
- při bolestech hlavy
- na akné a popáleninách
- na jizvy a strie
- nespavosti a poruch spánku
- při ekzémech a bodnutí hmyzem
- podrážděnosti a výkyvech nálady
- stresu, přepracování u dospělých
- proti vším
- psychickém napětí
Kontraindikace
Esenciální olej není doporučovaný pro těhotné ženy do ukončeného třetího měsíce gravidity, není vhodný pro kojení a u dětí do ukončeného šestého roku věku.
Ojediněle lze použít u dětí od tří let, v nízkých koncentracích a při dodržení snížené frekvence. U kojenců a batolat lze se stejným účinkem nahradit hydrolátem. Aplikace neředěného esenciálního oleje levandule je možná, je-li potřebná, např. pro zastavení krvácení po pořezání či zmírnění svědění při bodnutí hmyzem. U citlivých jedinců je ale nutno ředit do nosného oleje. Není obecně vhodná pro nízkotlaké osoby, ale u některých může být snášená dobře.
Neužívat vnitřně. Může vyvolat alergickou reakci. V případě difuze nakapejte do aromalampy nebo difuzéru 2-5 kapek podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat nejdéle 30 minut 2x denně, u dětí pak volte poloviční dávkování i dobu difuze.
V případě difuze nakapejte do aromalampy nebo difuzéru 2-3 kapky podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat nejdéle 30 minut 1x denně, u dětí pak volte poloviční dávkování i dobu difuze.
Sponzorováno
A co vy? Znáte olej z levandule lékařské? Budeme rádi za komentáře a tipy pod článkem.
Co si dále o levanduli přečíst?
- Levandulový čaj – jaké má účinky na zdraví
- Levandulový peeling – provoní a rozzáří vás obličej i pokožku
- Levandulová voda a její účinky na krásu a zdraví + recept na její výrobu
- Esenciální olej Levandule širokolistá (Lavandula latifolia, Lavandula spica) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články