Sponzorováno

Esenciální olej Levandule lékařská (Lavandula officinalis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.75/5 (4)

Esenciální olej Levandule lékařská (Lavandula officinalis) - účinky, vlastnosti, kontraindikace

Popis esenciálního oleje z levandule lékařské (Lavandula officinalis)

Levandule lékařská má domov v evropském Středomoří. Rozšířila se ale do celého světa. Je to stálezelená bylina s kopinatými listy, kvete fialově. Její květy a šedavě zelené listy jsou velmi silně vonící. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Esenciální olej se získává parovodní destilací z květů. Odborníci na jeho výrobu jsou Francouzi, ale určitá část produkce pochází také z Řecka nebo Itálie. Na vydestilování 600 ml esenciálního oleje je potřeba 100kg rostlinného materiálu.

Její název pochází z latinského lavare, mýt. Je symbolem čistoty. Používá se nejen v tradičním léčitelství a kosmetice, ale také jako součást potravinářské produkce. Do zmrzlin, likérů nebo pečiva. Římani levandulí desinfikovali vodu v lázních. Tradičně se v mnoha kulturách používá hlavně jako spací bylina, napomáhá uklidnit a eliminuje výskyt nočních můr. Funguje proti různým škůdcům a tiší bolesti hlavy. S aromaterapeutickým využitím levandule jako analgetika a prostředku pro hojení ran je spojené jméno Dr. René-Maurice Gattefossé. Ten je brán spolu s Jeanem Valnetem jako otec vědecké aromaterapie. Gatefossé po výbuchu v laboratoři použil po zmírnění popálenin, které utrpěl esenciální olej z levandule.

V kosmetice a parfemářství funguje jako vonná složka, ale také se přidává do výrobků pro problematickou nebo aknózní pleť. Eliminuje výskyt zánětlivých ložisek. Je součástí Eau de Cologne, kosmetického symbolu svěžesti a čistoty, který je oblíbenou součástí koupelnových polic dodnes. Ve vlasové kosmetice snižuje výskyt lupů, prokrvuje vlasovou pokožku, stimuluje růst nových vlasů a brání vypadávání. Využívá se také pro regulaci výskytu vší. Může zastavit krvácení při holení.

Snižuje bolestivost pohybového aparátu a svalů, čistí průchodnost dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání. Působí potopudně a močopudně, reguluje otoky. Je tonikem trávicího systému, podporuje dobré zažívání, vylučování žluči a žaludečních šťáv, eliminuje zánětlivé reakce v těle hlavně v urogenitální oblasti a křečové stavy. Stimuluje krevní oběh.

V aromapsychologii se esenciální olej levandule lékařská používá pro eliminaci stresových situací, napětí, strachů a nespavosti nervového původu. Stimuluje kognitivní funkce, mírní migrény, snižuje projevy šoku a traumatických zážitků. Harmonizuje mysl a dodává pocit klidu a uvolnění. Navozuje pocit stability.

Botanický název: Lavandula officinalis
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Květy
Země původu: Středomořské státy
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v esenciálním oleji z levandule lékařské

Terpenické estery: linalyl-acetát (25-45%), lavandulyl-acetát, monoterpenoly: linalool (20 až 40%), a-terpineol, terpinen-4-ol. Další složky v malém množství: limonen, 1,8 cineol, kafr oktanon, β-karyofylen.

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z levandule lékařské (Lavandula officinalis)

Působí jako:

 • analgetikum,
 • tonikum nervového systému,
 • je vhodný pro snížení kožních zánětů a akné.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, bezbarvá až světle žlutá kapalina.
Aroma: Její vůně je sladce-květinově-bylinná, jemná balzámová, éterická svěží, čistá.

Účinky esenciálního oleje z levandule lékařské

Tento éterický olej je vhodný při:

 • úzkosti
 • neklidu a nervozitě
 • bolesti svalů
 • menstruačních křečích
 • psychickém napětí
 • svalových křečích
 • bolestech pohybového aparátu
 • při bolestech hlavy
 • na akné a popáleninách
 • na jizvy a strie
 • nespavosti a poruch spánku
 • při ekzémech a bodnutí hmyzem
 • podrážděnosti a výkyvech nálady
 • stresu, přepracování u dospělých
 • proti vším
 • psychickém napětí

Kontraindikace

Esenciální olej není doporučovaný pro těhotné ženy do ukončeného třetího měsíce gravidity, není vhodný pro kojení a u dětí do ukončeného šestého roku věku.

Ojediněle lze použít u dětí od tří let, v nízkých koncentracích a při dodržení snížené frekvence. U kojenců a batolat lze se stejným účinkem nahradit hydrolátem. Aplikace neředěného esenciálního oleje levandule je možná, je-li potřebná, např. pro zastavení krvácení po pořezání či zmírnění svědění při bodnutí hmyzem. U citlivých jedinců je ale nutno ředit do nosného oleje. Není obecně vhodná pro nízkotlaké osoby, ale u některých může být snášená dobře.

Neužívat vnitřně. Může vyvolat alergickou reakci. V případě difuze nakapejte do aromalampy nebo difuzéru 2-5 kapek podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat nejdéle 30 minut 2x denně, u dětí pak volte poloviční dávkování i dobu difuze.

V případě difuze nakapejte do aromalampy nebo difuzéru 2-3 kapky podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat nejdéle 30 minut 1x denně, u dětí pak volte poloviční dávkování i dobu difuze.

Sponzorováno

A co vy? Znáte olej z levandule lékařské? Budeme rádi za komentáře a tipy pod článkem.

Co si dále o levanduli přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva