Sponzorováno

Esenciální olej Jalovec (Juniperus communis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.8/5 (5)

Destilovaná část jalovce: Jehličí nebo plody

Destilovaná část jalovce: Jehličí nebo plody

Popis esenciálního oleje Jalovec (Juniperus communis)

Jalovec obecný je keř anebo stálezelený strom, dorůstající do výšky až 12 metrů. Jeho botanický název je Juniperus communis. Patří do čeledi Cupressaceae (cypřišovité). Jeho původ hledejme v severní Evropě, roste v jihozápadní Asii i v severní Americe, na vřesovištích, v bažinatém terénu a jehličnatých lesích. K získávání esenciálního oleje se používá parovodní destilace. Jalovec ho poskytuje dva druhy, z bobulí a jehličí. Ze 100 kg bobulí se vydestiluje 1,5 kg éterického oleje. Jalovec je jednou z nejstarších rostlin, používaných v lidovém léčitelství.

Jalovec je velmi oblíbený i na kosmetickém poli. Jeho prokrvující a desinfekční vlastnosti jsou vítané obzvláště v produktech pro péči o problematickou pokožku. Využívá se také jako součást vlasových tonik a dalších přípravků, které se starají o zdravý vzhled naší hřívy. Protože podporuje cirkulaci krve, využívá se jako přírodní lék při padání vlasů a proti lupům.

Srovnává přebytky mazu, desinfikuje a okysličuje kůži. Bojuje proti plísním, virům a bakteriím, které napadají naši pokožku a působí vznik nepříjemných vřídků, akné a dalších kožních onemocnění. Esenciální olej jalovec je brán jako jeden z nejlepších pro posílení psychiky.

Esenciální olej jalovec je výborným nervovým tonikem. Je močopudný a vyvolává pocení, snižuje otoky. Má pozitivní a zahřívací vliv na oběhový systém, napomáhá lepšímu vylučování hormonů. Podporuje trávicí procesy, zlepšuje vylučování žluči, působí proti nadýmání. Je to účinné analgetikum při zraněních, a také se používá při porodu ke zlepšení děložních funkcí, protože stimuluje stahy a zároveň je schopný snižovat projevy bolesti. Mírní projevy PMS.

Jeho analgetický účinek se využívá při revmatismu, dně, artróze, bolestí svalů i zubů. Esenciální olej jalovec působí také proti křečím a kolikám. Snižuje krvácivost a vysoký krevní tlak. Používá se jako hormonální stimulant.

Botanický název: Juniperus communis
Čeleď: Cupressaceae (cypřišovité)
Destilovaná část rostliny: Jehličí nebo plody
Země původu: Evropa, Asie, USA.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Sponzorováno

Obsah účinných látek v esenciálním oleji z jalovce

Monoterpeny (90%): alfa-pinen (35-40%), sabinen (15-20%), limonen (5%), myrcen (4-5%), gamma-terpinen (3-4%), beta-pinen (2-3%), alfa-thujen (2-3%), beta-felandren (2-3%). monoterpenoly: terpin-4-ol (3-4%), seskviterpenoly: beta-karyofylen (2-3%), thujen (1-2%), alfa-humelen (1-2%), germacen-D (1-2%)

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z jalovce

  • ⭐ Je protizánětlivý,
  • ⭐ působí jako analgetikum,
  • ⭐ diuretikum,
  • ⭐ antiseptikum,
  • ⭐ proti křečím,
  • aktivuje krevní oběh,
  • ⭐ působí jako žilní dekongestant a nervové tonikum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Tekutina světle žluté barvy
Aroma: Jeho aroma je svěží, sladce dřevité, jasné, jehličnaté, s teplými balzámovými tóny.

Účinky esenciálního oleje z jalovce

Tento esenciální olej je vhodný při:

  • mentální únavě
  • křečových stavech
  • bolestech pohybového aparátu
  • otocích
  • zánětlivých reakcích

Kontraindikace

Esenciální olej z jalovce je kontraindikován v těhotenství a při kojení, nicméně se velmi dobře využije pro snížení bolesti při porodu. Nepoužívejte jalovec u malých dětí do deseti let věku. Míchejte ho vždy do nosného oleje.

Neužívejte vnitřně. Může vyvolat alergickou reakci. Není vhodný pro osoby na estrogenní léčbě a pro onkologické pacienty a pacientky. Nevhodný při poruchách ledvin. Při použití do aromalampy nebo difuzéru nakapejte 1-2 kapky podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat maximálně 30 minut 2x denně.

Sponzorováno

Znáte esenciální olej z jalovce a používáte ho? Budeme rádi za tipy a komentáře v příloze.

Co dalšího si přečíst o esenciálních olejích?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva