Androidní obezita – co je to a jak na ni? 4.9/5 (10)

Naše zdraví závisí na mnoha parametrech, které je nutné brát v úvahu. Například naše strava, pravidelná fyzická aktivita a vyvážená hmotnost. Ve skutečnosti nadváha představuje mnoho zdravotních rizik a může způsobit velmi vážná onemocnění a dokonce i smrt.

Když mluvíme o nadváze, okamžitě se nám vybaví slovo obezita. Obezita má různé formy v závislosti na tom, kde se vyskytuje a v jakém množství. V následujícím článku se podíváme na to, co je to androidní obezita.

Obezita je uznávána Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako nemoc sama o sobě.

Kdy mluvíme o obezitě?

Abychom lépe porozuměli androidní obezitě, musíme nejprve definovat, co rozumíme pod pojmem „obezita“. Nadváha se obvykle zjišťuje výpočtem tzv. BMI nebo indexu tělesné hmotnosti. Ten se vypočítá vydělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky v metrech, tedy vzorec:

Výpočet BMI

Výpočet BMI

Následně získaný údaj může být použit k určení, zda má daná osoba nadváhu či nikoli. Výpočtem BMI lze rozlišit následující typy obezity:

 • Střední obezita: k tomu dochází, když je BMI mezi 30 a 35.
 • Těžká obezita: tento typ obezity je označován, když je BMI mezi 35 a 40.
 • Morbidní obezita: vzniká, když BMI překročí 40.

Co je to androidní obezita?

Ale výpočet BMI nestačí k charakterizaci obezity. Znalost jen tohoto indexu nám skutečně neumožňuje určit umístění přebytečného tuku v těle. To je důvod, proč vědci odlišili androidní obezitu od gynoidní obezity.

Androidní obezita označuje formu obezity charakterizovanou rozložením nadbytečné tukové hmoty v horní části těla. Zejména lidé s touto formou obezity mají přebytečný tuk v oblasti břicha a obličeje. Někteří lidé označují androidní obezitu jako abdominální obezitu.

Androidní vs. gynoidní obezita

Androidní vs. gynoidní obezita – Androidní obezita je případ obézního jedince, kdy se přebytečný tuk v těle rozloží po břišní oblasti těla, díky čemuž se zdá, že tvar těla osoby má tvar jablka

Toto je velmi častá forma obezity u mužů. Ve skutečnosti úzce souvisí s testosteronem, mužským pohlavním hormonem. Androidní obezita se však může objevit i u žen po menopauze, protože jejich estrogen postupně klesá ve prospěch testosteronu.

Důsledkem androidní obezity jsou i kardiovaskulární a srdeční komplikace.

Jaké jsou jeho hlavní příčiny androidní obezity?

Především musíte pamatovat na to, že rozložení tuku v těle je ovlivněno věkem, ale především pohlavím. Na druhé straně androidní obezita může být způsobena několika faktory.

 • Dědičnost: je třeba poznamenat, že riziko rozvoje androidní obezity je 25 %, pokud jí trpí jeden z vašich rodičů. Toto riziko se zvyšuje na 80 %, pokud ho mají oba rodiče.
 • Sedavý život: nedostatek fyzické aktivity a neustálé sezení podporuje ukládání tuku v horní části těla.
 • Nadměrná konzumace jídla: jíst za hranice sytosti a spěchat na jídlo s vysokým obsahem tuku je také jednou z největších příčin androidní obezity.
 • Užívání léků obsahujících kortikosteroidy
 • Špatný životní styl
 • Genetické a neurologické problémy
 • Hormonální poruchy: tato příčina je u žen velmi důležitá
 • Pomalejší metabolismus: to způsobuje, že tělo má potíže se správným spalováním tuků
 • Zvýšená hladina inzulínu v krvi

Rizika spojená s touto formou obezity

Z forem obezity, které existují, je androidní obezita nejnebezpečnější. Tato nebezpečnost se vysvětluje tím, že nitrobřišní tuk může obalovat různé životně důležité orgány a znesnadňovat jejich fungování.

Některé z důsledků a rizik androidní obezity jsou:

 • Nástup cukrovky 2. typu
 • Různá kardiovaskulární onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, mrtvice, …
 • Rozvoj některých onemocnění jater, jako je steatóza nebo hepatitida
 • Výskyt různých respiračních stavů, včetně spánkové apnoe

Kromě toho se mohou vyskytnout i různé další poruchy. Lidé s androidní obezitou jsou totiž obecně náchylní k celkové únavě, dušnosti a různým kloubním problémům.

Zadržování tuku především v oblasti paží a hrudníku může zvýšit inzulínovou rezistenci. To znamená, že vaše tělo nebude schopno transportovat a spotřebovávat přebytečný cukr na energii, ve srovnání s tím, že jej nechá volně plavat v krvi (diabetes). To může snadněji podporovat procesy, které způsobují srdeční onemocnění, cukrovku, hormonální nerovnováhu, spánkovou apnoe a další.

Jak bojovat s abdominální obezitou?

Abyste se vyhnuli následkům této formy obezity a zachovali si své zdraví, můžete si osvojit určité návyky. Pokud je obezita příliš velká, jsou k dispozici poměrně radikální řešení, jako je operace.

Každopádně zde je i to, co můžete udělat pro boj s abdominální obezitou.

Změňte svůj jídelníček: k tomu se musíte zaměřit na potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce a zelenina. Ty by měly tvořit tři čtvrtiny vašeho jídelníčku a zbývající čtvrtinu by měly tvořit bílkoviny, jako jsou ryby nebo libové maso.

Buďte fyzicky aktivní: pravidelné cvičení může snížit břišní tuk. Ideální je kardiovaskulární cvičení, jako je běh, chůze nebo plavání.

Rozhodněte se pro intervalový trénink: to zahrnuje intenzivní fyzické cvičení po krátkou dobu a pak pokračování s lehčím úsilím.

Ať už zvolíte jakékoli řešení, pamatujte, že vždy je důležité poradit se s výživovým specialistou.

A dále si přečtěte

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva