Tújový olej a jeho účinky na naše zdraví – co všechno dokáže? 4.74/5 (42)

Sponzorováno

Tújový olej může pomoci v mnoha oblastech našeho zdraví.

Tújový olej může pomoci v mnoha oblastech našeho zdraví.

Zdravotní přínosy tújového oleje se hodí zejména při léčbě revmatismu, působí jako astringent, pomáhá zlepšovat metabolismus a syntézu hormonů, pomáhá zmírnit příznaky premenstruačního syndromu a také si poradí s různými chorobami, které způsobuje hmyz. Ale tím nekončíme. Další výhody zahrnují zmírnění nosní kongesce (překrvení v nose), pomáhá při kontrole hmotnosti, odstraňuje parazitické červy a pomáhá při péči o pleť. Není to na jeden esenciální olej hodně? Čtěte dále, tújový olej si určitě zamilujete.

Co je tújový esenciální olej?

Tújový esenciální olej pochází samozřejmě z tújí. Ty jsou nazývány také stromem života. Jsou původem na severu a východní Kanady, ale pomalu se rozšířily i na další místa na světě.

Tújový esenciální olej je extrahován parní destilací listů stromu. Tento esenciální olej je používán i v tradiční čínské medicíně k léčbě různých problémů.

TOP výhody a benefity tújového oleje

Nyní si představíme největší výhody tohoto oleje pro naše zdraví a krásu.

1. Může poskytnout úlevu při revmatismu

Revmatismus se může objevit kvůli zablokování krevního a lymfatického toku do svalů a kloubů v důsledku nárůstu kyseliny močové v těle nebo může být způsoben autoimunitní poruchou, která způsobuje, že imunitní buňky napadají klouby a svaly. Tújový esenciální olej může být schopen poskytnout úlevu od revmatismu, neboť je schopen detoxikovat tělo, zvyšovat potřebu močení (diurézu) a vylučovat škodlivé látky z těla močí.

Je přirozeně diuretický, a tím zrychluje vylučování toxických látek močí. Může působit také jako stimulant zvýšením průtoku krve a lymfy do svalů a kloubů a inhibuje působení a akumulaci kyseliny močové v kloubech. Tímto poskytuje opravdu pěknou úlevu při revmatismu.

2. Působí jako astringent

Tújový esenciální olej má výborné stahující a svíravé vlastnosti, pomáhá tedy stahovat nebo smršťovat tkáně těla.

Tento esenciální olej při konzumaci má protizánětlivý účinek, protože smršťuje tkáň, která může být zanícená (například hemoroidy), ale současně může způsobit vazokonstrikci (stažení) cév. Vasokonstrikce se ale musí držet pod kontrolou, zvláště pokud pacient trpí poruchami krevního oběhu nebo hypertenzí. Kromě toho, použití tújového oleje lokálně na kůži je skvělé pro minimalizaci jizev od akné a pro snížení velikosti pórů.

3. Může pomoci zlepšit syntézu metabolismu a hormonů

Tújový esenciální olej se ukázal jako užitečný při stimulaci endokrinních žláz k vylučování hormonů – to přispívá k celkovému blahu těla, a může mít také regenerační vlastnosti, čímž iniciuje regeneraci buněk a tkání. Toto působení esenciálního oleje může zvýšit rychlost metabolických aktivit téměř ve všech tělesných systémech, včetně trávicího a nervového, což může vést ke zdravému a správnému růstu a vývoji těla. To je také patrné na štítné žláze, která do značné míry diktuje rychlost metabolismu. Zvýšená produkce hormonů štítné žlázy zapříčiní efektivnější hubnutí, zvyšuje hladinu vaší energie a zlepšuje funkci mozku.

4. Pomůže zmírnit příznaky premenstruačního syndromu (PMS)

Tújový esenciální olej má bohatou směs přísad, které pomáhají zmírnit nepříjemné pocity před začátkem menstruace. Když se jemně masíruje do oblasti, kde pociťujete bolest (typicky břicho) nebo se přidá do vody ke koupání, je pravděpodobné, že je schopen efektivně odstranit nebo zmírnit nepříjemné příznaky tohoto syndromu. Je plný látek, které mohou zmírnit bolesti, křeče nebo pocity slabosti a nevolnosti. Vůně tújového esenciálního oleje může také pomoci při zlepšování nálady a eliminuje všechny známky emoční nerovnováhy nebo změny nálad, které se také často vyskytují před a během menstruace.

Sponzorováno

5. Může pomoci odstranit nemoci způsobující hmyz

Tújový esenciální olej je přírodním insekticidním repelentem. Tento esenciální olej má vysokou úroveň toxicity (pro lidi absolutně bezpečnou), což může vysvětlovat, že je schopen udržet hmyz, jako jsou komáři, blechy, klíšťata a štěnice, mimo domácnost nebo mimo jednotlivce. Další skvělou správou je to, že umí zabránit šíření hmyzích chorob, jako je horečka dengue či malárie. Ve skutečnosti může být i levnější náhražkou drahých chemických repelentů na trhu, které dnes obsahují mnohem více škodlivých látek, než je zdrávo.

6. Pomáhá udržovat pevné zdraví – zejména když stárneme

Tújové silice účinně působí jako tonikum a pomáhají obnovit celkové zdraví – například tím, že chrání tělo před útoky cizích útočníků, které způsobují infekci, a také zlepšují chemické reakce, které řídí náš metabolismus. Při pravidelném používání zlepšuje esenciální tújový olej celkové funkce orgánů a systémů v těle včetně žaludku, jater, vylučovací soustavy a nervového systému – zajišťuje, aby při výkonu jejich funkcí nedošlo k žádnému zpoždění a k žádnému problému. Optimální fungování těchto orgánů se stává ještě důležitější, když stárneme a tyto procesy se zpomalují.

7. Může pomoci zmírnit napětí v nose (zduření, překrvení)

Nosní kongesce nastává v důsledku zduření (nebo dilatovaných) cév – vyžaduje to pak použití vazokonstriktoru (látka způsobující stáhnutí cév). Za účelem řešení nosní kongesce lze použít i různé přírodní zdroje, jako je třeba esenciální thújový olej. Při vdechnutí může tento esenciální olej pomáhat odstranit přebytečný hlen z nosních dýchacích cest, a tím usnadnit dýchání. Ale je to také vazokonstriktor, jak již bylo zmíněno dříve, který smršťuje naduté žilky a cévy, které brání snadnému dýchání.

Upozornění: Tújový esenciální olej také obsahuje látku thujon, toxickou sloučeninu, která je spojena s mnoha negativními účinky, takže se ujistěte, že získáte vyčištěnou verzi oleje bez této sloučeniny.

8. Pomáhá odstranit parazitní červy

Množení infekčních červů v těle může způsobit chronické onemocnění a nedostatek živin v těle. Je tedy potřeba eliminovat tyto neřády ještě předtím, než mohou způsobit onemocnění. Tento esenciální olej může zabránit rychlému dělení těchto infekčních červů díky jeho zmíněné vysoké toxicitě.

Zmíněná látka thujon, známý jed, je zodpovědný za toxickou úroveň esenciálního oleje – její přítomnost zabíjí různé parazity a červy v těle, třeba i včetně tasemnice, která může způsobit nepříjemné chronické zdravotní stavy, pokud není řádně léčena. Tújový olej tak může být atraktivní volbou pro někoho, kdo hledá přirozené a přírodní antihelmintikum.

9. Pro krásnou pokožku

Tújový esenciální olej může působit jako stimulant při aplikaci na kůži, protože je schopen vyvolat mírné zarudnutí, které podporuje dilataci kapilár a cirkulaci krve na povrchu kůže. Proto může být označován jako rubefacient (způsobuje zčervenání pleti). Když se tújový esenciální olej aplikuje místně, aktivně podporuje tvorbu nových kožních buněk, které nahrazují starší povrchové buňky. Pleť pak vypadá krésně mladistvá.

10. Může posílit funkce imunitního systému

Tújový esenciální olej může pomoci zlepšit funkci imunitního systému, zejména v období stresu. To může dělat zvýšením produkce T-lymfocytů, které pomáhají chránit tělo před škodlivými činidly regulací produkce bílých krvinek v těle. Tento olej má také antimikrobiální vlastnosti, které snižují expozici těla infekčním organismům, což přináší další úroveň bezpečnosti.

11. Perfektní na bradavice

Homeopaté obecně používají lokálně látku obsahující Thuja occidentalis k léčbě bradavic. A dokonce hlásí mnoho úspěchů s tímto lékem – zvláště pozoruhodné výsledky má při genitálních bradavicích, které se pro konvenční praktiky ukázaly jako nejtěžší forma léčby bradavic. A na bradavice je super i esenciální tújový olej. Podívejte se na tento výzkum, který to dokazuje.

Sponzorováno

Už věříte, že tento esenciální olej je pro zdraví i krásu opravdu super? Doufáme, že jsme vás o tom přesvědčili. Máte s tújovým olejem nějaké svoje vlastní zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře a vaše tipy.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva